Как да се справим с подутия корем?

x

Май в края на лятото сме позакъснели с модата, но все пак ще си говорим за това да се събуждате с плочки ала six pack и да си лягате с подуто коремче. Случва ли ви се? И на нас понякога, често срещано явление е. Ние решихме да ви споделим няколко трика как да се справяте с подутия корем не само през лятото, а целогодишно. Все пак грижата за себе си никога не излиза от мода, нали?



Подуването на корема е чувство на разширен стомах след поглъщане на храна или много течности. Често се дължи на производството на газ или пък на нарушения в движението на мускулите на храносмилателната система. Подутият корем често може да причини дискомфорт и дори болка, да не говорим за това как изглежда, особено под тясна рокля или риза… Противно на разпространените  твърдения, подуване на корема не се дължи на задържането на вода, но двата случая често се използват под общо значение. Ето каква е разликата: подутият корем се дължи на прекомерно количество твърди вещества, течности или газове в хранителната система. Задържането на вода в организма не се ограничава само с корема, а включва също области като ръце, бедра, крака.

Най-често проявеният подут корем се дължи на неправилна диета и храни, към които тялото има непоносимост. Доста е трудно, но не невъзможно, разбира се, да изберете правилното хранене за себе си, но този процес изисква време и усилия, и най-вече експерименти. По пътя към правилно хранене, което е специфично за вашия организъм, ще ди подскажем как да се справите, в случай че страдате от подут корем и това не се дължи на по-сериозни медицински състояния.

На първо място не преяждайте. Ех, че лесно! И сами можехте да сетите. Така е, но колко често прекалявате с количеството храна? Случайно пропускате закуската или обяда и после трябва да си наваксате? Категорично не! Тялото ви няма да иска повече от необходимото, не мислете, че имате нужда от повече храна от нормалното. Хората, които изпитват подуване на корема, често имат повишена чувствителност към храната в стомаха. Следователно яденето на по-малки ястия може да бъде много полезно.

Друг съвет, който открихме при обстойното си проучване, е да избягвате да поглъщате въздух и газове, сиреч да избягвате газираните напитки. В храносмилателната система има един източник на газ – бактериите в червата, а всичко газирано, което поглъщате, е другият причинител на подуване на корема. Подобни напитки съдържат мехурчета с въглероден диоксид – газ, който може да се отдели от течността, след като стигне до стомаха ви. Дъвченето на дъвка, пиенето през сламка и храненето, докато говорите или докато бързате, също може да доведе до увеличени количества погълнат въздух.

Опитайте се да се ограничите в тези дейности. Не яжте също храни, които причиняват газове. Някои храни с високо съдържание на фибри могат да накарат организма да произвеждат големи количества газ. Основните разбойници тук са бобови растения като боб и леща, както и някои пълнозърнести храни. Полезно е да се опитате да водите дневник за хранене, за да разберете дали някои храни са склонни да ви направят по-подути от други. Мастните храни също могат да забавят храносмилането и изпразването на стомаха. Това може да има ползи за ситост (и евентуално да помогне за отслабване), но може да бъде проблем за хора с тенденция към издуване. Заключението е следното: опитайте да ядете по-малко боб и тлъсти храни, за да видите дали това помага. После си запишете резултатите или ги запомнете, придържайте се към това, което не ви кара да се чувствате зле.

Също така е добре да изключите хранителните алергии и непоносимостта към обикновените храни, които забелязвате, че не ви се отразяват добре. Хранителните алергии и непоносимостта са сравнително чести. Когато ядете храни, към които имате непоносимост, това може да причини излишно производство на газове, подуване на корема и други симптоми. Ето някои общи храни и съставки, които трябва да имате предвид:

Лактоза: непоносимостта към лактоза е свързана с много храносмилателни симптоми, включително подуване на корема. Лактозата е основният въглехидрат в млякото.

Фруктоза: непоносимостта към фруктоза може да доведе до подуване на корема.

Яйца: газовете и подуването са често срещани симптоми на алергия към яйца.

Пшеница и глутен: много хора имат непоносимост към глутен, протеин в пшеница, лимец, ечемик и някои други зърнени храни. Това може да доведе до различни неблагоприятни ефекти върху храносмилането, включително подуване на корема.

Както лактозата, така и фруктозата са част от по-голяма група несмилаеми въглехидрати или фибри, известни като FODMAP. Непоносимостта към FODMAP е една от най-честите причини за подуване на корема и коремна болка. Ако силно подозирате, че имате хранителна алергия или непоносимост, е по-добре обаче да посетите лекар. Всъщност съвсем не пречи да се консултирате с лекар така или иначе, за да подобрите диетата си и да знаете какво да избягвате. Ето и някои храни, които са с високо съдържание на FODMAP: пшеница, лук, чесън, броколи, зеле, карфиол, артишок, боб, ябълки, круши, диня. Разбира се, не казваме напълно да изключите тези храни от менюто си, защото пък са полезни в много други отношения, но просто можете да ограничите количеството, което приемате.

Друга съставка, за която да внимавате, са захарните алкохоли. Те обикновено се намират в храни без захар и дъвки и представляват подсладители, които обикновено се считат за безопасни алтернативи на захарта. Захарните алкохоли обаче могат да причинят проблеми с храносмилането във високи количества. Бактериите в дебелото ви черво ги усвояват и произвеждат газове. Захарните алкохоли всъщност са и FODMAP, затова опитайте да ги избягвате. Ще ги познаете под имена като ксилитол, сорбитол и манитол. Еритритолът със захарен алкохол може да се понася по-добре от останалите, но може да причини проблеми с храносмилането в големи дози.

Нещо, за което може би и сами се досещате: запекът е много често срещан храносмилателен проблем и може да има много различни причини, докато в същото време да причинява и подуване на корема. Получаването на повече разтворими фибри често се препоръчва при това състояние, но увеличаването на фибрите трябва да се извършва с повишено внимание при хора, които имат газове и/или подуване на корема, тъй като често влакната могат да влошат нещата. Като алтернатива може да опитате да пиете повече вода или да увеличите физическата си активност, като и двете могат да бъдат ефективни срещу запек и подут корем, ако последният е следствие на другото състояние.

На последно място може да пробвате пробиотици, които биха помогнали със сигурност, но преди да стигнете до тях, положете усилия да подобрите диетата си. При нужда се консултирайте и с лекар по темата, за да живеете в здраво тяло и да се чувствате себе си на 100%!

 

Текст: Мила Стоянова

Снимки: Unsplash

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Deep brown eco leather coat от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Mid-Lenght Wool Trousers от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Къса пола от туид с цепка от KOTON

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Апрески Mase от Kazar

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Събудете русалката у вас.

Ако сте пропуснали
Най-четени