Всяка сутрин, в която чуете алармата си за събуждане, ви се иска само да я изключите и да продължите да спите, обръщайки се на другата страна. Въпреки това някак успявате да натиснете режим „дрямка“, който ви осигурява поне още няколко 10-15 минути спокойствие. Потъвайки отново в топлата и уютна завивка, отново се стряскате от дразнещия звук, който ви напомня, че е време да ставате и да се приготвяте за работа. И това се повтаря отново и отново, всяка божа сутрин. А още дори не сме споменали, че всяко събуждане е мъчително заради съпроводеното с него замайване, раздразнение и негативност.
Ето, че дойде време да ви дадем няколко съвета как да преодолеете ранното ставане без последствия за настроението, тонуса, мисловния процес и, разбира се, без намесата на кафе. Просто направете здравето и бодрия си ум приоритети, забравяйки за старите навици и създавайки нови.
1. Какво закусваме?
Това наистина е важно, защото в храната, която приемаме в ранните часове на денонощието, не бива да се съдържат тежки и мазни съставки. Вместо това включете в закуската си повече протеини и витамини, които да ви осигурят необходимия старт на деня. Една от основните причини за умората и нежеланието ни за работа се дължи на лошо храносмилане и еднообразно хранене, което включва консумация на натоварващи стомаха храни.
2. Кога се храним?
Обикновено на обяд нямаме достатъчно време да се храним нормално, понеже всеки от нас е затрупан с множество ангажименти, разпределени за деня, и плановете ни да ядем по едно и също време, докато сме на работа, са почти неизпълними. А времето има огромно значение за храносмилането, защото активността на черния дроб има различна активност и интензивност. Затова добре е все пак сутрин да заложим на богата протеинова или въглехидратна закуска, а вечер да консумираме нещо леко възможно най-рано вечерта. Стомахът ви ще бъде благодарен и ще си спестите болките в корема, честите подувания и неразположения.
3. Какво пием?
Течностите имат също толкова съществено значение, както храната. Най-добрият метод за хидратация е да държите нещо за пиене на бюрото до себе си, за да ви напомня, че трябва да консумирате повече напитки през деня. Тук обаче възниква въпросът важно ли е какво подбираме и доколко. Груба грешка е да си мислим, че студените чайове, натуралните сокове и газирани напитки са най-удачният ни избор. Това е така, не защото е малко количеството на чистата вода, а защото захарта е основният виновник за здравословните ни проблеми. Най-добре е да пием натурална минерална или трапезна вода и различни чайове по всяко време на денонощието. Особено вечер избягвайте да пиете газирано или сокове, защото възпрепятстват работата на механизма, който преработва хранителните вещества. Ще почувствате разлика съвсем скоро, след като промените този навик.
4. Къде държим всичките си електронни джаджи?
Ако оставяте телефона до главата си, докато спите, значи имате голям проблем. Когато подобни устройства си имат конкретно разположение, много близо да вас по време на сън, нарушавате сериозно качеството и количеството му. Моментите, в които ни мъчи безсъние, са всъщност моментите, в които биваме облъчени от телефоните си, и търсим причина за нашето недоспиване. Нашият съвет е да започнете да оставяте телефоните си далеч от мястото, където спите, и да спрете да се домогвате до тях преди да заспите.
5. Какво трябва да бъде работното ви поведение и ежедневие?
Под работно поведение имаме предвид дали присъствате на фирмени обяди в случай, че има такива, колко често се движите, как оползотворяване обедната си почивка и т.н. Ако изпълнявате стриктно заръките на шефа си, това може да ви попречи донякъде. Обикновено подобни дневни събирания са съпроводени с не толкова полезна храна и неудобен часови интервал. Опитайте обаче да намерите баланса и това ще се отплати на вас и цялостното ви състояние. Също така не забравяйте да се движите и то често, но за кратко. Разходете се в обедната почивка до някое по-далечно място, на което скоро не сте били, и от чувството за сън след храна, което ще ви налегне, няма да остане и следа. Ще бъдете много по-продуктивни и мотивирани да изпълнявате задълженията си.
Tекст: Звезделина Георгиева
Снимки: Unsplash
Вижте още: