Меланхолия, апатия, постоянна умора, раздразнителност, песимизъм…звучи познато, особено наесен. Всъщност, понятието „депресия“ не е съвсем точно – медицинският термин е „сезонно афективно разтройство“. Това е форма на депресия, която е с пик през октомври и ноември. Депресивните състояния, както повечето неща, които усещаме като емоции, са чиста химия – дължи се на липсата на равновесие между трите вида химични съединения в мозъка (норепинефрин, серотонин и допамин), които предават електрическите сигнали между клетките. През 1987 год. Американската психиатрична асоциация официално регистрира това душевно състояние като сезонно афективно разтройство. Есенната депресия е свързана с дефицита на естествена слънчева светлина, което от своя страна води до намалени нива на хормоните на щастието. От друга страна, в кожата ни се синтезира по-малко количество витамин D, което ни прави особено чувствителни и изнервени. Редуцираното количество светлина води и до повишение на хормона мелатонин, който е отговорен за съня, телесната температура и чувството за глад, с което се обяснява и повишения апетит през есента.
Симптомите на есенната депресия са много: понижено самочувствие, чувство за безпомощност, постоянна умора, отчаяние и апатия; ниска концентрация; безсъние или неспокоен сън; резки промени в настроението; повишен апетит с изразено влечение към богати на въглехидрати храни; притъпено либидо.
Както за всяко състояние, свързано с настроението и емоциите, и за депресията има лек. На първо място това е здравословната храна. Необходима е питателна диета, богата на витамини и минерали. На помощ идват зеленчуците, ядките и нетлъстото месо. Особено полезни са картофите, морковите, ябълките и супите. През есента е добре да се увеличи количеството на витамин С, както и това на желязото.
Спортът е най-ефективният антидепресант. Физическото натоварване подобрява настроението. Изберете тренировките на чист въздух – аеробика, джогинг, или просто разходка след дълъг работен ден.
Поглезете се! Посещението на СПА център със сигурност ще ви накара да се чувствате по-добре.
Осигурете си повече светлина. Лечебни свойства има само ярката светлина, с интензивност много по-голяма от 2 000 лукса, защото това всъщност представлява осветеност през обикновен облачен ден.
Спете по-дълго – сънят е лек. Намерете си ново хоби, излезте с приятели, слушайте музика, гледайте хубав филм – банално, но помага.
текст: Катя Атанасова
снимки: Pixabay
Вижте още: