„Медът е една от най-полезните храни!”; „Медът е най-добрият подсладител!”; „Не може да има къща без буркан с мед!” „Там, където има малко дете, трябва да има и мед!”; „Мъжът трябва две неща да може да прави на старини – вино и мед”; „Зима без мед не се започва!”; „Мед е повече от лек!”; – чували ли сте някоя от тези фрази? Те са били като мантри за нашите баби и прабаби, много вероятно е и вие да сте отгледани по „медените закони”. Истината обаче е, че има по нещо вярно във всяко от изреченията. Макар събрани на едно място да звучат като издигане на пчелния продукт в необясним култ, медът наистина притежава редица полезни за човешкия организъм свойства, познати още от стари времена. Какви са те и защо сместа, напомняща за разтопен кехлибар е наричана „нектар на боговете”, ще ви разкажем днес…
Балансирано теглото
Всеизвестно е, че медът е сладък, а сладкото по правило е забранено когато целим да запазим теглото си в норма, но… когато става дума за мед, винаги има поне едно но, и то обикновено е голямо! Та да започнем отначало медът е сладък, НО съставът му е различен от този на другите подсладители, което го прави чудесен за използване при балансирано хранене и всевъзможни хранителни режими. Има начин да ядем сладко и да не пълнеем от него? Дори и само заради това му качество присъждаме на меда 10 точки!
Комплексна грижа за кожата
Медът е верен помощник и когато стане дума за красота. Всички, ако не сме опитвали, то поне веднъж сме чували за чудотворното действие на маските с мед, за кожата на лицето. Това, което не е чак толкова широкоразпространено обаче е, че освен външно, консумацията на мед също оказва благоприятно въздействие на кожата. Как? Ами медът е антиоксидант, което означава, че пречиства тялото от токсини, а в следствие на това кожата става по-сияйна и здрава. На това му се казва комплексна грижа!
По-добра памет
Още един важен факт за меда е, че при редовна консумация той намалява нивото на безпокойство и подобрява паметта и концентрацията. Как успява? Учените твърдят, че тези благотворни действия на меда отново са свързани с неговите мощни антиоксидантни свойства. Вярваме им!
Качествен сън
Случвало ли ви се е да не може да заспите цяла нощ? Каква може да бъде причината – пълнолуние, ретрограден Меркурий, кофеин в късния следобед или пък… напрежение! Пчелният мед притежава способността да се бори именно с безсънието. Всъщност с безсънието, породено от напрежение, защото не сме сигурни, че нещо, пък макар и толкова мощно, като меда, може да повлияе на ретроградния Меркурий или пък на циклите на Луната. Да се върнем обаче на меда и напрежението. Медът, както вече уточнихме, съдържа захари, които по естествен път повишават нивото на инсулин и производството на серотонин. Серотонинът пък се превръща в мелатонин, а мелатонинът е главният „виновник” за добрия и качествен сън. Сложно ли звучи? Съвсем не е, тайната е – лъжица мед, всяка вечер, около половин час преди заспиване!
Сезонни алергии с по-малко симптоми
Имате ли алергия към нещо? Част от екипът ни има сезонни алергии, които не пропускат да се обострят всяка година и точно заради това, вече не веднъж сме се убедили как въздейства медът на алергиите. Ами как… положително, както вече вероятно сте се досетили! Едно от многото му свойства е, че медът има противовъзпалителен ефект, който успокоява реакциите на организма към алергените. И като споменахме алергени, в меда също може да съдържат такива, разликата обаче е в това, че при преработката медът не предизвиква имунологичен отговор и вместо да обостря,… потушава.
Сутрин на гладно
Чаша топла вода със супена лъжица мед в нея, сутрин на гладно! Няма начин да не сте чували тази „бабина” рецепта, много вероятно е и да я прилагате. Истината е, че има реална полза от консумацията на мед на празен стомах, като топлата вода съвсем не е задължителна, нито пък необходима. Преминавайки през храносмилателната система медът успява да унищожи микробите, да регулира киселинната структура на стомаха и да балансира перисталтиката. Да това всичко се постига само с една лъжица мед, но всяка сутрин, за да има траен ефект!
Лъжица мед на ден, и имунитетът ще е с мен
Знаем, че приказката е за ябълка на ден, но повярвайте ни и медът не е за подценяване, щом стане дума за имунитет. Високото съдържание на минерали, ензими, есенциални мастни киселини,витамини и антиоксиданти в пчелните продукти, ги правят едни от първите помощници в превенцията срещу настинка и грип, както и в борбата с вече развили се различни инфекции. Допълнително лепкавата смес с цвят на кехлибар се грижи и за правилното функциониране на сърцето, черния дроб, бъбреците и балансирането на хормоните, особено при жените.
Съмняваме се, че ако ви попитаме – „Имате ли буркан с мед у дома?“, ще ни отговорите отрицателно, но все пак, ако нямате – незабавно се снабдете с такъв. Как да го изберете? Да попаднете на наистина качествен мед далеч не е лесно, а да го разпознаете пък граничи със знания, като да защитите (поне) бакалавърска теза. „Тайните“, които знаем от нашите баби са, че „истинският мед кристализира (захаросва се)“ или иначе казано – качественият мед е в гъсто течно състояние само през лятото, до два-три месеца след като е изваден от кошера той започва да кристализира (изключение от това правило прави акациевият мед, той трудно кристализира). И още – направете си експеримент, потопете клечка кибрит в капка мед и опитайте да я запалите, ако медът пламне, то значи е истински и качествен, ако ли обаче клечката угасне, то много вероятно е медът да има примеси, като глюкозен сироп, например. По цвета и аромата е трудно да се ориентирате, защото те зависят от растенията, които пчелите са опрашвали, а до голяма степен и от личните предпочитания на човека, който консумира меда. Как да разберете дали акациевият, боровият или пък липовият мед ви харесват повече? Ами най-лесно… като ги опитате всичките, по няколко пъти! Полезно е!
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Unsplash