Летният хранителен режим и неговите малки тайни

x

Най-дълго чаканото време от годината е при нас и с това започват промените в начина ни на живот. Намаляваме съня за сметка на престоя навън, променяме обичайните часове за хранене, работоспособността ни намалява, а желанието за почивка се увеличава. Нормално е! През горещите дни, опитвайки се да съберем колкото се може повече слънце и спомени, често сме склонни да пропуснем хранене. Оправданието – не изпитваме чувство на глад! Или пък другата крайност, по време на ваканция се храним предимно навън, все по различно време и водени от изкушаващото разнообразие – в големи количества.

На нас са ни познати и двете ситуации, но също така знаем, че редом със слънцезащнитните продукти, не трябва да забравяме и за тялото от вътре, затова събрахме за вас няколко препоръки, свързани с това как да осигурите на организъма си лек и разнообразен хранителен режим, отговарящ на сезона и температурите.



Хидратацията е важна

В най-горещите периоди на годината е всеизвестно, че организмът има нужда от повече течности. Най-добрият начин да набавим на тялото си така необходимият ресурс съвсем очаквано е с обикновена, негазирана вода. Когато говорим за хидратация обаче, не бива да пренебрегваме и останалите видове течности, които освен да утоляват жаждата, могат и да ви разхладят, а спрямо съдържанието си – и да заситят. Студените супи, като таратор и гаспачо, както и домашната лимонада, фрешовете и смутитата са си абсолютно неделима част от летните дни. Момент… не казахме нищо за чая! Чай през лятото? Да, абсолютно препоръчителен е! Зелен, бял, ройбос, жасминов или плодов – изборът е голям, а събраните в чашата антиоксиданти – особено необходими. Може би първата ви асоциация е със студен чай и купчета лед в чашата, признаваме нашата също, но медици и диетолози препоръчват да се пие и топъл. По този начин се намалява разликата в температурата между човешкото тяло и заобикалящата го среда и в резултат на това се… охлаждаме!

Лято, течности, разхлаждане… мислим, че последователността е ясна, има обаче и едно „но” – не се увличайте с прекомерно голямо количество течности, ако имате хипертония, бъбречни проблеми или сърдечно-съдови заболявания, ако сте предразположени към задържане на вода в организма – също. Не вярвайте и на това, че трябва да се пие минимум по 2 литра вода на ден. Всеки организъм е индивидуален, потребностите му – също, затова открийте кое и в какви количества е най-добро за вас.



Нови часове за хранене, ново аз 

Освен на това какво и в какви количества пием, в топлите дни трябва да обръщаме внимание и на това с какво и по колко пъти се храним. За да помогнем на тялото си да функционира нормално през лятото, да предотвратим усещането за тежест в корема, както и чувството, че изобщо не ни се яде, диетолозите препоръчват промяна в часовете на хранене. Най-важното правило, по което да се водите, е да изместите основните хранения преди и след пиковите слънчеви часове.

Така например закуската е препоръчително да бъде възможно най-рано, между 6 и 7 часа сутринта. Обядът на свой ред, също преди най-горещите часове, към 11-11.30 ч. А вечерята не по-рано от 18.00 ч. и не по-късно от 19.00 ч. Количеството също не е за подценяване, макар да сме свикнали, че „закуската е най-важното хранене за деня”, точно през лятото е препоръчително да не е така, а да бъде лека.

Паузата между обяда и вечерята ви се струва много голяма? Не се притеснявайте, следобедите са чудесно време за чаша студена супа, например! Никой не е казвал, че трябва да гладувате, разбира се, но ако изградите режим, който заобикаля най-топлите часове, сами ще усетите разликата в активността си и това колко често огладнявате.



Натурални и в правилното време 

Уточнихме кога се препоръчва да се яде, въпросът е – какво! През лятото най-очакваният отговор е – плодове и зеленчуци. Като естествено отваряме голямата скоба да се забравят всякакви компоти, сладка и всевъзможни други затворени в буркани плодове и зеленчуци. Всъщност не, не ги забравяйте – сега е времето да ги приготвяте за зимата, но и да използвате възможността да ги ядете в пресен и най-полезен вариант.  Всеизвестно е, че организмът функционира много пълноценно, когато му се дава храна от заобикалящата природа, съобразена със сезона и климатичните условия. Какъв по-щедър момент за това от лятото? Възползвайте се!



Баланс и разнообразие 

Освен с природните даров, през лятото се препоръчва да се храните и с по-ниско калорична храна, в сравнение с тази през студените месеци. Причината е, че според учените потребността на организма от енергия спада с около 5% през горещите месеци. Най-лесния начин да намалите калориите е като ограничите тлъсто месо, тестените сладкиши и пържените храни за сметка на печените или най-добре сурови зеленчуци, многото салати, рибата и морските дарове и воднистите плодове като динята. Това, разбира се, не означава да се откажете напълно от храните, съдържащи мазнини. Тайната е в баланса и разнообразието!



Бялото злато на света

Вероятно всеки е чувал как солта е препоръчително да бъде в малки дози, както и вечната полемика – полезни или вредни за организма са белите микро кристалчета. Диетолозите заемат своята позиция по темата, като подчертават, че солта е изключително важна за запазване на електролитния баланс на тялото. И дори нещо повече – препоръчват през лятото да солим храната си малко повече от обикновено. Естествено без да се прекалява (и само ако отговаря на вкуса)! Причината за тази препоръка е това, че увеличаването на потреблението на сол, най-добре морска такава, може да компенсира дефицитите на някои минерали, които приема на повече количество вода „измива” от тялото. Затова – добавете щипка сол… в чест на лятото!



Студено, по-студено и… стига толкова

Хората отдавна вярват, че най-лесният начин за справяне с летните горещини е… студът. Студена вода от хладилника, разхлаждащ душ, изстудена диня, таратор с купчета лед… разбрахте ни!

Колко точно студени обаче трябва да бъдат „студените напитки” през лятото? Отговорът е лесен – не прекалено! Какво ще означава това? Ами че 2-3 купчета лед в чашата или супата са добър вариант, но извадената току-що от хладилника кана с вода или лимонада – не. Защото макар да носят първоначално усещане за прохлада, твърде студените течности са шок за организма и не само не му носят достатъчно хидратация, ами и го изтощават допълнително, защото се налага да изразходва енергия, за да затопли току-що приетите течности. Изводът – умерено студени напитки и колкото пожелаете сладолед! Да, за сладоледа никакви правила не важат, това е всеизвестно!



Всъщност храненето през лятото е лесно. Обикновено организмът сам показва това, от което има нужда, или това, което в момента няма да бъде полезно за него. Показателно е например, че не всеки ден от лятото ви се хапва месо например, но трудно бихте отказали салата, нали? Точно за това говорим! Давайте достатъчно вода и витамини на организма си и му се доверявайте повече! Той знае правилната посока, може да бъдете сигурни!

Текст: Ани Георгиева

Снимки: Unsplash

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Миди рокля с колан от SELF-PORTRAIT

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Кожен колан от SAINT LAURENT

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дълъг елек от MAX MARA

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Миди рокля от ALTUZARRA

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

“Никога няма да бъдеш стилна, освен ако не поемаш рискове.” – Риана

Ако сте пропуснали
Най-четени