Резките температурни промени са сериозен повод да обърнем по-специално внимание на сухата си кожа. Като един от най-важните органи в нашето тяло, контролиращ температурата ни и служещ като бариера между нас и външната среда, трябва да се съсредоточим върху ефективната грижа за нея. Едва когато раздразненията прерастнат в по-сериозни оплаквания, чак тогава започваме да търсим решения на проблема. А той може да бъде породен от следните фактори – студ, горещи душове, дехидратация, околна среда, неподходяща козметика, прекомерна употреба на медикаменти и антибиотици, хормонален дисбаланс, неправилно хранене и т.н. Затова ние ви предлагаме няколко алтернативи, с които да върнем свежия вид на кожата на тялото си.
Ексфолирайте кожата си не повече от два пъти седмично. Силната дехидратация през зимата, в следствие на която се образува по-голямо количество мъртви клетки, е причина за използването на скраб. Тя не позволява на тялото да синтезира нормално липиден слой, който стои в основата на овлажняването на кожата. Когато избираме подобни продукти, трябва да внимаваме за наличието на агресивни съставки като парабени, изкуствени оцветители и синтетични консерванти. Те могат да нанесат сериозни щети върху клетъчния слой, съпроводени със сърбеж, лющене, парене и загрубяване.
Не прекалявайте с горещите душове. Съвсем нормално е когато навън е студено, да прекарваме повече време под горещия душ. Това обаче крие много рискове за кожата, тъй като топлата вода е причина за чувствителното намаляване на нейното омазняване. А основният фактор, поддържащ нивото на влажността й, е наличието на липиден слой, който я предпазва от изсушаване. Вместо това заменете горещата вода с по-хладка, за по-кратко време и забравете за ваната през зимата, която е враг номер едно на хидратираната кожа.
Внимавайте с козметиката. Голямото количество хидратиращи продукти не винаги означава ефективна грижа, защото съдържат съставки, които причиняват преждевременно остаряване на кожата. При употребата на лосиони и кремове с по-гъста консистенция, наблегнете на крайно сухите зони от вашето тяло – лакти, колене, стъпала, ръце и прасци. В случай, че се колебаете на каква козметика да заложите, добър вариант е тази, която съдържа повече естествени съставки, етерични масла, глицерин и хеулоронова киселина, защото задържат влагата за по-продължително време.
Не забравяйте за слънцезащитния фактор. Ултравиолетовите лъчи безспорно влияят негативно върху естественото хидратиране на кожата. Затова е важно какво ще използваме, за да се предпазим ефективно от тяхното въздействие. Употребата на висок слънцезащитен фактор е задължителна при дамите с по-светла кожа, тъй като вероятността да бъде по-осезаемо засегната, е значително по-голяма, отколкото при жени с по-матов тен. За по-дълъг престой навън можем да разчитаме на SPF 20, който ще ни осигури добра защита от вредните лъчи.
Подберете менюто си. Обикновено мазнините са нещо, което избягваме, особено ако са от животински произход. Те, от своя страна, са жизнено необходими за правилното балансиране на кожата, защото не позволяват да се изсуши и напука. Препоръчително е да внесете в менюто си храни, богати на омега 3 и 6 мастни киселини, които се съдържат в рибата, лененото семе, зехтина, руколата и някои растителни продукти. Това са основните компоненти за образуването на себум, който поддържа еластичността и здравия вид на кожата. Ако желаете да постигнете по-голям ефект, количеството на алкохола трябва да бъде сведено до минимум, защото той води до дехидратация – една от основните причини за суха кожа.
Текст: Звезделина Георгиева
Снимки: Unsplash; Pixabay
Вижте още: