Днес е Световният ден за борба с рака. Профилактиката е най-доброто лечение, а познаването на превантивните мерки срещу една от най-тежките диагнози е препоръчително. Повечето неща вероятно вече ги знаете, но хайде пак да си ги повторим:
1. Яжте храни, които подпомагат синтеза на глутатион. Това е силен антиоксидант, който помага на имунната система да се справя с всякакви вредители. Постоянният ежедневен прием на храни с глутатион поддържа високи нива в организма. Съдържа се в храни като аспержи, авокадо, брюкселско зеле, броколи, зеле, лук, чесън и орехи, канела, куркума и кардамон. Не забравяйте и за напитката от кефир!
2. Консумирайте много сурови плодове и зеленчуци, които са с дълбок и богат цвят. Цветните природни продукти изобилстват с антиоксиданти, както и фибри, които помагат за прочистване на токсините. Суровите плодове и зеленчуци със своите естествени ензими подпомагат и усвояването в максимален размер на важните за борбата с рака хранителни вещества и антиоксиданти.
3. Стойте далеч от сладки храни. Захарта значително потиска имунната система, по-специално нейната функция да убива раковите клетки преди тяхната клинична проява. Проучванията показват, че консумацията на сладки храни е в основата на инсулино-подобен растежен фактор, който пък увеличава опасността от рак на дебелото черво, гърдата и простатата.
4. Намалете до минимум контакта с токсини от околната среда. Класифицирани са 54 съединения, които са канцерогени за човека и причиняват най-малко един вид рак. Такива са например тежките метали, полихлорираните бифенили (ПХБ), азбестът, диоксините, ЛОС (летливи органични съединения), пестицидите. Ето една малка част от тях: фталатите се използват, за да се удължи живота на ароматите и за омекотяване на пластмаси, в найлонови опаковки, пластмасови бутилки и пластмасови контейнери за съхранение на храна. ЛОС са сериозна заплаха за здравето, тъй като се намират в много домакински продукти, като дезодоранти, почистващи течности, козметика, освежители за въздух, лакове и сухо почистени дрехи. Тежките метали се използват в подготовката на пестициди, ваксини и стоматологични амалгами. Като цяло избягвайте преработените храни, купувайте биологични продукти и филтрирайте водата. Най-високи са нивата на канцерогени в работната среда, но също навън и в домовете. Затова се старайте да избягвате замърсени места, купувайте мебели, настилки и облекла от сертифицирани производители, търсете екологично чисти храни.
5. Редовно се упражнявайте. Движението е ключово за здравето. Умерените тренировки повишават имунитета и намаляват риска от рак чрез намаляване нивата на инсулина. Това създава среда, която предотвратява растежа и разпространението на раковите клетки.
И най-важното – спокойствие и само спокойствие, както е казал великият Карлсон.
Текст: Антоанета Баева
Снимка: Unsplash
Вижте още: