Стрес, стрес, стрес и умора. Понякога имаме чувството, че не можем да продължим. Губим концентрация, мотивация и енергия, изпадаме в депресия. Познато, нали? Липсва ни време за релакс и това ни вкарва в затворен порочен кръг. Има едно вълшебно средство, наистина вълшебно, но ще се убедите в това едва след като го изпробвате. Медитацията може да ни даде много – да се извисим над нещата, да изчистим съзнанието, да се освобидм от негативните чувства и безпокойството. Ползите от тази практика са доказани: медитирането намалява стреса, лекува страхове и натрапчиви мисли, укрепва самочувствието, подобрява концентрацията и паметта, разрешава проблеми със съня, помага на хората, страдащи от панически атаки.
Какво всъщност представлява медитацията? За някои това е свързано с клиширани картинки, като монаси в отдалечени манастири, тъмни стаи, свещи… Всъщност, медитацията е умствено упражнение, което може да се практикува на всяко по-спокойно място. Целта е да преминем отвъд преградата на мозъка и да попаднем в състояние на релаксация и свързване с вселената. Звучи абстрактно, затова по-просто казано, това означава „изпразване” от всякакви чувства и мисли, потапяне в тишината на космоса чрез насочване на вниманието към определени образи, като например планина, езеро или други приятни картини. Практикува се повече от 5000 години, което е солидно доказателство, че работи.
Днес медитацията е популярно занимание в Западния свят, защото помага в борбата със здравословните проблеми, стреса и тревогата със силата на мисълта и съзерцаването. Съществуват голям брой разнообразни практики: при някои се изисква тялото да бъде в покой или да се движи с много малка контролирана амплитуда, докато други допускат свободно движение на тялото.
Как да медитираме? Има над 700 техники, но ето една от тях: затворете очи и останете спокойно няколко секунди. Наблюдавайте естествения процес на вдишване и издишване. С издишването почувствайте как се разтваряте в пространството, без да визуализирате представата. Не се борете с мислите или чувствата си. Без усилие и умерено внимание – това е принципът на медитацията. С издишването вътрешно се вслушвайте в звученето на някоя нищо неозначаваща думичка, като например “едно” и с издишването си припомнете как звучи тя, ако се изговори високо. Това припомняне е “вътрешното” вслушване. Може да използвате и мантрата „ГоооРаааАнннГааа“, която се изговаря наглас при издишване, а в момента на вдишване се казва наум. Това се прави неопределено време, колкото имате нужда.
Препоръчва се всеки ден да медитирате по едно и също време, за да свикнете и подсъзнателно да се стремите към медитация в този период от деня и това ще улесни практикуването й. Много хора считат, че най-удобното време е рано сутрин, веднага след ставане, и късно вечер, преди вечеря. И така – „ГоооРаааАнннГааа“!
Текст: Катя Атанасова
Снимки: Unsplash
Вижте още: