Eстествено, ако сте на косъм от автомобилна катастрофа или пък ви преследва тигър, тялото ви отговаря с хормоните на стреса. Но това не се случва толкова често, нали? Всеки ден обаче на пръв поглед незабележими случки и емоции ни държат постоянно под стрес.
Тялото има невероятната способност да се възстановява само и да се бори срещу всички болести. Но когато организмът е постоянно под стрес, естествените съпротивителни сили спират да работят. И тогава се разболяваме.
Кои са ситуациите и емоциите, които повишават нивото на стрес:
На първо място е усещането за самота. Човекът е стадно животно и това чувство подава тревожни сигнали на тялото. Неслучайно хората, които имат добри взаимоотношения в семейството, са по-здрави.
Изненадващо, но гладът също е фактор, който ви държи под стрес. Липсата на храна означава бедствие за тялото и то бързо реагира като на стресов фактор.
Песимистичното отношение към живота е още един фактор, който повишава нивото на стрес. Ето нещо, което може да избегнете. Факт е, че оптимистите са със 77 % по-малко застрашени от сърдечно-съдови болести.
„Токсичните“ взаимоотношения също са много стресиращи. Тези неблагоприятни връзки трябва веднага да се прекратят, защото водят до психически и физически дискомфорт.
Постоянната тревога за всичко е част от живота на много хора днес. Престанете да се тревожите! Лесно е да се каже, трудно се постига, но е наложително да се постараете, ако искате по-спокоен живот.
Травми от детството са друг фактор, който отключва стреса. Места, хора, миризми, песни…всичко това може да ви кара да се чувствате неспокойни, без да знаете защо.
Прощавайте! Събраните обида, гняв, отмъстителност са някъде дълбоко във вас, тлеят и постоянно подклаждат напрежението.
Усещането за безсилие е друг фактор, който ни кара да се чувстваме неспокойни.
Невъзможно е да изчистим напълно стреса от всекидневието, но ако познаваме неговите капани, по-лесно ще го избегнем.
Текст: Катя Атанасова
Снимка: Unspalsh
Вижте още: