Обещахте ли си, че тази година ще се грижите повече за фигурата си? Ако още не сте направили първата крачка, този материал вероятно ще предизвика вниманието ви. Кои са диетите на 2015? Не най-новите, а най-успешните. И U.S. News and World Report публикува класация, създадена на базата на експертни проучвания.
Dash Diet
Диетата DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension) е разработена от Националния институт по сърдечни, белодробни и кръвни заболявания на САЩ, а целта ѝ е да помогне на хората, страдащи от хипертония, да се преборят с високото кръвно налягане. Диетата обаче широко се прилага за отслабване, защото залага на разнообразна лека храна: пълнозърнести продукти, плодове, зеленчуци, ядки, бобови култури, ниско-калорични млечни продукти, риба и пилешко месо. Употребата на сол се намалява до 2-3 дневно. Ограничаването на натрия в диетата помага както за понижаване на кръвното налягане, така и за ускоряване на метаболизма и изхвърляне на излишната вода, а това води до редуциране на теглото. DASH включва в себе си 4-5 ежедневни приема на плодове и зеленчуци, 2-3 порции млечни продукти с ниска масленост, каши от пълнозърнесто брашно, пълнозърнест хляб, който е основен източник на въглехидрати и се допуска на тънки филийки 7-8 пъти дневно.
TLC Diet
Диетата TLC или „Therapeutic Lifestyle Changes Diet” е ниско-мазнинна диета, чиято основна цел е да се редуцира холестерола. В нея наситените мазнини не трябва да превишават 6% от дневния калориен прием, а холестеролът от храната не бива да бъде повече от 200 милиграма. Създадена е от Американския национален институт за програма за обучение по въпроса за холестерола и е призната от Американската сърдечна асоциация за здравословна. Важно при изпълнението ѝ е да се намалят наситените мазнини, които се съдържат в месото, млечните продукти и пържената храна. Приемат се 2500 калории на ден за мъже и 1800 калории дневно за жени. Важно е повишаването на консумацията на омега мастни киселини и на фибри, които редуцират холестерола.
Mayo Clinic Diet
Диетата на Mayo Clinic се позовава на научно доказани факти, а целта ѝ е спазването на здравословен режим на хранене с постигане на дългосрочни резултати. Храненето е съобразно с разработената в клиниката здравословна хранителна пирамида, която показва колко порции от определена хранителна група са нужни на човек, за да си достави необходимото количество калории. Идеята ѝ е близка до общоприетите хранителни пирамиди и препоръчва консумацията на разнообразие от храни, богати на хранителни вещества. Препоръчителното количество храна зависи от целите на отслабващия, както и от пола, и теглото и варира в рамките на 1200-1800 калории дневно.
Текст: Станислава Добрева
Снимки: Unsplash
Вижте още: