Дори и да сте скептични, нищо не пречи да опитате. Оказва се, че освен да управлява и намалява стреса, да повишава чувството за пълноценност и щастие, mindfulness подходът, когато се прилага последователно, може да действа благотворно и върху кожата ни. Защото нещата са свързани.
Кой според вас е най-големият крадец на красота? Или поне един от най-големите. Стресът, на който сме подложени всеки ден. Сред факторите, водещи например до появата на акне при зряла кожа (да, акнето, за жалост, не е запазена територия само за тийнейджъри), редом до хранителния режим, неправилната или неподходяща бюти рутина, замърсяването и т.н. стои стресът и по-точно хормоните на стреса, провокиращи различни възпалителни процеси. Стресът води и до преждевременно стареене на кожата. В отговор на хроничния стрес тялото ни произвежда кортизол. Естественото възстановяване на увредените зони става все по-трудно, клетките не могат да произвеждат достатъчно колаген и еластин, от които зависят гладкостта и хидратацията на кожата.
Хроничните кожни заболявания и състояния, причинени или изострени от стрес, могат сериозно да повлияят на психичното здраве, да доведат до тревожност и депресия, до несигурност и дискомфорт при общуване. Попадаме в омагьосан кръг, но различни проучвания показват, че практикуването на mindfulness може да помогне при подобни състояния, оттам и за подобряване качеството на самата кожа, като ограничи симптомите. Накратко, mindfulness (няма установен превод на български език, може да се срещне като майндфулнес) е осъзнаване, насочване на вниманието към нашите мисли, емоции, усещания в тялото, звуци и образи от заобикалящата ни среда в настоящия момент, без да им даваме оценка. Наблюдаваме, без да определяме нещата като добри или лоши.
Дишайте
Следвайте схемата 4-7-8. Вдишайте през носа за 4 секунди, задръжте дъха си за 7 секунди, след това издишайте през устата бавно за 8 секунди. Това е цял цикъл, повторете го 4 пъти, като се стремите да поддържате един и същ ритъм. Упражнението е полезно, когато се опитвате да заспите, когато сте ядосани или уплашени, когато имате нужда да се успокоите. Тайната му е в двойно по-дългото време за издишване – така в организма на практика постъпва повече кислород. А концентрирането на вниманието върху самото дишане постепенно стопява чувството на безпокойство.
Tаймаут
Ако не искате да броите стриктно всяка една секунда и да помните последователността на дихателното упражнение, има и друг вариант. Необходимо е само да направите малка пауза, да прекъснете заниманията си и да поемете 10 дълбоки вдишвания. Отчитайте всяко едно от тях. Това може да ви помогне да смените гледната точка, да промените енергията на разговора, ако водите такъв, или на вашето преживяване в настоящия момент. Ако нямате възможност за 10, опитайте с 3 дълбоки вдишвания. Понякога и една минута е достатъчна, за да се отдръпнем и да се върнем след това с друга перспектива.
Сканиране на тялото преди сън
Техниката body scan включва последователно насочване на вниманието към различни части на тялото, като движението е бавно и постепенно от главата към петите. Изключително ефикасна е преди сън, защото се успокоявате и заспивате по-бързо. Можете да ползвате различни приложения, които да ви помогнат поне в началото, докато се запознаете и привикнете към техниката.
Вижте момента
Винаги, когато правите нещо приятно – играете с детето си, разхождате се с кучето, седите на пейка в парка, наслаждавайки се на почти пролетното време, рисувате, взимате си отпускащ душ или ароматна вана – насочете вниманието си към това, което правите. Присъствайте в преживяването тук и сега, не оставяйте момента да отлети незабелязано. Така живеете в настоящето, което е в основата на идеята за mindfulness.
Вашите 10 минути
Може и да са 15 минути – както ви харесва. Намерете тихо и удобно място. Изключете целия шум, всичките известия от социалните мрежи, сякаш светът спира за миг. Седнете удобно и останете сами със себе си, като се стараете да сте неподвижни. Забавянето по този начин, ако го правите всеки ден, помага да се създаде усещане за пространство, за простор в живота ви. Затова и някои наричат тази техника „въздишка на тялото“. В резултат се наблюдават нови възприятия, появяват се нови решения на стари проблеми (защо не?) и изплуват нови възможности.
Текст: Десислава Найденова – Вичева
Снимки: Unsplash