Може би сте изморени от обикновените десени и скучните цветове в дома. Вярно е, че неутралните тонове имат своето място в интериора, но пъстроцветната гама е тази, която внася контрасти, оригиналност и настроение.
Миксирането на десени обаче може да е предизвикателство, което не е по силите на всеки. Ето 10 идеи за това, как лесно да комбинирате цветове и мотиви:
1. Изберете палитрата, която обичате. Тя ще бъде основата на играта с цветовете. След това помислете какъв цветови акцент ще добавите. Може да комбинирате само топли или само студени цветове, но може и да смесите топлата и студената гама – това е висшият пилотаж в миксирането.
2. Един от изпитаните начини да получите отличен резултат е да изберете бяло за фон. Този неутрален цвят е универсален за всякакви комбинации. Разбира се, веднага може да добавите контрастното черно, но също и други цветове, като синьо или десени на райе, точки, принтове.
3. Ако сте решили да ползвате едри мотиви, изберете неутрални цветове за база. Нека стените и подовете да бъдат в тези по-сдържани, меки тонове, а силните цветове и десени да са само във възглавниците и килима. Диванът, столовете и пуфовете също е добре да са в неутрални цветове, за да успокоят интериора. Правилото е, че силните десени въздействат магически, ако са подплатени с неутрални тонове.
4. Използвайте различни мащаби на едни и същи принтове. По-едрите мотиви съчетайте с по-дребни, като в същото време палитрата е добре да бъде сходна. Изберете един доминиращ принт и го повторете по различен начин във възглавниците и останалия текстил. Колкото повече вариации има на един десен, толкова по-интересен и раздвижен ще изглежда интериорът.
5. Не се страхувайте от силната палитра и ярките принтове. Именно те са особено ефектни в интериора. Цветовете на скъпоценните камъни, богато бургундско, червен гранат и аквамарини може да изглеждат чудесно като акценти. Разбира се, както вече казахме, всички тези активни цветове вървят с пастелни тонове за базата – стените, настилките, едрите мебели.
6. Ако имате любим десен – райе, каре, точки – може да го превърнете в основна тема на декора, като го разиграете в различни цветове, мащаби и комбинации. Опитайте например с текстила в спалнята – със спалното бельо, акцентните възглавници, завесите, абажурите. Внесете баланс с едноцветни по-едри елементи.
7. Използвайте подхода „тон върху тон“ – това е много модерен дизайн за съвременното жилище. По този начин ще получите неутрална, но интересна среда. Постига се, като насложите различни нюанси на един и същ цвят. Може да опитате с шоколадово, сиво, бяло и да допълните с няколко елемента с ярък мотив, който се разиграва в по-едър и по-дребен вариант.
8. Открийте своето вдъхновение. В морето от толкова разнообразни предложения много хора се колебаят какво да изберат като водещ десен. Може да започнете декорирането от една любима вещ – например пуф, или от произведение на изкуството, което харесвате. Нека то бъде началото и отправната точка на всички комбинации. Това ще ви даде твърда основа и ще ви спаси от безкрайните колебания.
9. Изберете принтове и десени от последните си пътувания. Запознаването с различни култури и използването на различни по произход десени може да внесе много живот в интериора. Ще бъдете изненадани, как няколко етно елемента от ваша любима дестинация могат да ви накарат да заобичате още повече жилището си.
10. Използвайте силата на тапетите. Когато става въпрос за цвят в дома, обикновено мислим за текстила. Тапетите обаче също могат да изразят любовта ви към различните мотиви – по-ярки или по-дискретни, при това без да се налага да правите сериозни инвестиции. Ако изберете много едри и ярки мотиви, използвайте тапета само върху една стена – например върху тази зад леглото или масата за хранене. На съседна може да сложите по-дребен принт или картина. Това ще запази баланса в помещението и няма да натоварва прекалено ума и очите.
Текст: Катя Атанасова
Снимки: Press