Някъде бяхме прочели, че мъжкият костюм действа на жените така, както дамското бельо на мъжете. И докато ние, дамите, имаме шоуто на Victoria’s Secret и поне няколко месечни списания за стил, понякога се чудим дали и мъжете сверяват часовниците си с модата по подобен на нас начин. За смелите представители на силния пол, които го правят – ето нашия принос в лицето на някои от вечните правила за носене на костюм.
Най-важното от всичко е костюмът да бъде точно по мярка. Това включва: никакви прекалено дълги или къси ръкави и крачоли. Никакви стърчащи рамене, а, ако костюмът е втален – това трябва да личи, като кройката е по-прибрана в областта на талията. Имайте предвид, че акцентът там изглежда добре предимно на по-слаби мъже.
Спокойно бихте могли да използвате вратовръзката като ободряващ и съживяващ визията аксесоар. Допустимо е тя да бъде по-цветна, на точки или с някакъв по-особен десен, който дори може да кара събеседниците ви се усмихват.
Официалният мъжки костюм обикновено е в тъмен цвят, минава през сивата и синята гама, през бледо, почти незабележимо каре от същите тонове или райе в по-светъл нюанс.
Не са модерни, нито актуални откритите шевове в различен цвят. Съветваме ви да не залагате на този акцент.
Иглата за вратовръзка не трябва да стърчи от вратовръзката.
Разликата между класика и клише обикновено е в материята. По-добре е да притежавате един костюм от пресована вълна, кашмир или друга качествена материя, отколкото няколко продукта от полиестер или друга синтетика.
Винаги разкопчавайте сакото си, когато сядате. Задължително е!
При сако с двуредно закопчаване никога не закопчавайте последното, най-долно копче.
Вратовръзката стига до началото на токата – нито повече, нито по-малко!
Все още нямате костюм? Купете си поне един, защото, както се разбрахме, подобно на женското бельо, той никога не излиза от мода и ще ви бъде полезен повече, отколкото предполагате.
Текст: Стефи Стоева
Снимки: Press