Често първата асоциация, която ни хрумва, когато чуем розово, е свързана с кукли и бебета. Затова да си представим интериор в момичешкия цвят, ни се струва почти немислимо, освен ако не се отнася за детската стая на дъщерите ни.
Нежният цвят обаче далеч не носи само такива послания. Всъщност използван правилно, той добавя свежест и живот в обзавеждането, без да има опасност да ни заболят очите от искрящия нюанс. А това е възможно, ако го комбинираме с по-неутрални тонове като бяло, черно или сиво, например.
Психолозите твърдят, че розовият цвят оказва благоприятно въздействие върху напрегнатата психика, уравновесява емоциите и премахва стреса. Затова всъщност е предпочитан при обзавеждането на стаите на момичетата, защото се приема, че те са по-чувствителни, отколкото момчетата.
Както често се случва в модата, така и в интериорния дизайн малкото е повече. И детайлите се оказват далеч по-забележителен акцент от стена, боядисана в розово. Букет цветя върху масата, няколко свещи или не много големи произведения на изкуството са достатъчни да загатнат свежия бонбонен тон.
Много по-смело би било да изберете цяла мебел в момичешкия нюанс. Но пък от снимките е видно, че това също не е невъзможно, стига останалата част от интериора също да е в меки, топли тонове.
Като цяло, трябва да мислим минимум два пъти, преди да изберем обзавеждане в розово. Защото, ако не успеем да го „внедрим” правилно в дома си, има опасност той да се превърне в малко кичозно и донякъде инфантилно място. А колкото и да обичаме „Лолита”, съвсем не искаме да я осъвременяваме в жилищата си.
Текст: Fashion Inside
Снимки: Press
Вижте още:
Време е за сън! Цветовете, които ни приспиват
10 лесни начина за съчетаване на цветове и мотиви в интериора