Огледалата отдавна не са това, което бяха. Тяхната функция да обслужват суетата и да ни ориентират в актуалния ни външен вид е надхвърлена от нови роли и значения. Огледалата са важен интериорен обект, често акцент, въпреки своята виртуалност и безплътност. Как се постига това – по един прост, но и много сложен начин – с добър дизайн.
Да започнем от класиката – бароковите огледала съвсем не са отживелица, дори напротив. Почти задължително е да имаш някъде в дома си едно класическо огледало с богата, пищна рамка – в банята, в спалнята, в хола, в коридора. Всъщност, идеята на този тип огледала не е точно утилитарна – те са по-скоро с ролята на картини.
Друг must have в огледалата са тези, които се състоят от отделни елементи. Разпаднали се, разпръснати или композирани хармонично, те представляват елегантни пъзели от отразяващи късчета. Друга вариация на тема „много сме“ е аранжирането на няколко отделни огледала в група, като обикновено се ползват такива в класически стил.
Огледало на стойка на земята е вечен тренд, който минава през вековете без никакво усилие и перипетии. В урбанистичния ни, затормозен свят, този атрибут на удоволствието и красотата намира своето достойно място като израз на бохемско или аристократично настроение.
Подпряно на земята голямо огледало – ето това е нещо, което задължително трябва да има всеки загрижен за репутацията си естет.
Дизайнерите напоследък, без въобще да им пука за законите на фън шуй, си позволяват да обличат в огледала цели мебелни композиции. Причината? Така мебелите „олекват“, пространството сякаш се разширява визуално, внася се игра с отраженията и светлината.
Независимо къде са, огледалата сякаш са присъствие от друга вселена.Трябва да ги имаш. Нищо, че не се казваш Алиса и че не възнамеряваш да влезеш в Огледалния свят…
текст: Антоанета Баева
снимки: Press