Казват, че „човек и добре да живее, рано или късно му се налага да готви”. Бързаме да уточним, че нямаме нищо против готвенето, дори напротив – обичаме да експериментираме в кухнята… понякога, но в момента се намираме в ситуация, в която наложителното оставане у дома означава най-малкото приготвяне на закуска, обяд и вечеря. Всеки ден, по възможност разнообразна… Е, идеите ни се изчерпаха по-бързо, отколкото предполагахме и преди да чуем: „Ама пак ли боб!”; „Аз такова не ям/не обичам!”; „Баба го прави по-хубаво!”, решихме да прибегнем към най-изпитаните идеи за кулинарно вдъхновение, а именно – тефтерите с рецепти на баба. След няколко десетки пожълтели страници и три-четири обаждания до самата баба за доуточнения, се убедихме, че тя наистина знае 2 и 200, може да приготви от нищо-нещо, а рецептите й съвсем не са еднообразни, ами повечето от тях са достойни да станат част от ресторантско меню. Споделяме ви 6 от бабините предложения в стил „какво да сготвим с наличното у дома”, които ако не друго поне връщат в детството:
Гъбена супа с картофи
Какво по-хубаво от топла домашна супа за обяд? Тефтерите на баба преливат с рецепти за всевъзможни супи, но едни от най-предпочитаните от всички членове на семейството у дома, остават тези с кремообразната текстура. Избрахме гъбената крем супа с картофи, защото се приготвя изключително лесно, а вкусът й… той просто трябва да се опита!
Необходими продукти (за 4 порции):
¼ кг печурки
3-4 средно големи картофа
2 големи моркова
1 глава лук
200 мл. прясно мляко
50 г. масло
около литър вода
подправки на вкус
Начин на приготвяне:
Обелете и нарежете гъбите, морковите, лука и картофите, поставете ги в тенджера, залейте ги с около литър топла вода, добавете сол и оставате на котлона, докато заврат. След около 20 минути, когато зеленчуците омекнат, отделете от котлона, добавете маслото, прясното мляко и подправките и пасирайте до желаната консистенция. Непосредствено преди сервиране може да гарнирате супата с домашни крутони или някакъв вид семена.
Боб с ориз на фурна
Най- логичното приложение на боба е да го сварим по онази рецепта, която баба знае от нейната баба, а тя пък от нейната… Вероятно обаче всички ще се съгласим, че колкото и да обичаме боб няма да му се радваме особено, ако той присъства в менюто по един и същи начин всяка седмица, затова потърсихме алтернативи. И ги намерихме – изпращаме го във фурната, като променяме правилата на кулинарната игра.
Необходими продукти
2 ч.ч. едър боб
1.5 ч.ч ориз
2-3 червени чушки
2 големи глави лук
3-4 моркова
150 гр. маслини
черен пипер
червен пипер
джоджен
чубрица
+ по желание още подправки на вкус
Начин на приготвяне:
Накиснете боба от предната вечер, а на другия ден го сложете на котлона да кипне, като излеете първата вода. Към втората добавете малко олио и оставете боба да се вари, докато омекне. Нарежете наситно морковите и лука и ги запържете в малко масло. В тавичка изсипете измития и отцеден ориз, сварения боб и запържените лук и моркови. Прибавете нарязани червени чушки и маслини, както и подправките и залейте с втората вода, в която се е варил бобът. Печете около час на умерена фурна, като покриете тавата с алуминиево фолио.
Бонус съвет: Освен като основно ястие, бобът с ориз на фурна се явява и чудесна гарнитура на всевъзможно приготвени меса.
Запеканката на баба
Интересен факт е, че иначе класическото традиционното английско (или по-точно ирландско) ястие, наречено „овчарски пай”, в тефтерите на баба навсякъде откриваме като простата „запеканка”. Без значение как точно ще изберете да наричате следващата рецепта, силно ви препоръчваме да си я приготвите…
Необходими продукти:
10 средно големи картофа
около 50 гр. масло
½ ч.ч прясно мляко
2-3 моркова
2 зелени и 2 червени чушки
500 гр. кайма
1 глава лук
подправки на вкус
кашкавал за поръсване
Начин на приготвяне:
Сварете картофите в подсолена вода, добавете към тях маслото и прясното мляко и пасирайте всичко на пюре. В тиган последователно задушете нарязания лук, морковите и чушките, след което добавете към тях и каймата с подправките, а накрая и настърганите домати. Оставете на котлона, докато каймата започне да придобива характерен цвят. В предварително намаслена тава разпределете равномерно сместа от зеленчуците и каймата. Отгоре изсипете пласт картофено пюре. Поръсете всичко обилно с настърган кашкавал и печете в предварително загрята фурна, докато кашкавалът стане с приятен златист цвят.
Кюфтета от леща
Почти не се сещаме за някой, който да не обича кюфтета (особено пък приготвени от баба). И преди да ни попитате „Ами хората, който не ядат/обичат месо?”, то бързаме да ви предложим следващата рецепта, която е именно за кюфтета без месо, но затова пък се харесва от всички. Винаги!
Необходими продукти:
2 ч.ч. сварена леща
1 глава лук
½ ч.ч. галета
1 яйце
2 с.л. лъжици олио
подправки на вкус
1 ч.ч. брашно (за паниране)
Начин на приготвяне:
Отцедете сварената предварително леща и я намачкайте с вилица до консистенцията, която предпочитате. Към нея добавете галетата, яйцето, нарязания наситно лук и подправките. Разбъркайте до получаването на еднородна смес и оформете средно големи топчета, които оваляйте в брашно и след това изпържете до златисто. Ами това е… добате млечен сос, зелена салата и сервирайте!
Картофени шницели
От незапомнени времена във всяка кухня има картофи и вероятно във всяка семейство има деца, които никога няма да откажат поредната порция пържени картофи. В непрекъснатия стремеж да разнообразяват семейното меню, бабите ни са взаимствали от австро-унгарската кухня една рецепта, която от тях знаем като „картофени шницели”, а всъщност в повечето ресторанти вече ще срещнем и като „рьощи”. Предлагаме ви рецептата в най-базовия й вариант, така както я приготвя баба – непретенциозно, но изключително вкусно…
Необходими продукти (за 2 порции)
4 големи сурови картофа
около 80 гр. твърд кашкавал
2 яйца
2 ч.л олио
сол и подправки на вкус
* Сред често срещаните допълнителни съставки, които може да добавите са бекон, праз лук и/или сирене.
Начин на приготвяне:
Обелете и настържете картофите на ренде. Отцедете ги няколко пъти, докато отделят колкото е възможно повече от сока си. Смесете картофите с настъргания кашкавал, яйцата, олиото и подправките и оформете от сместа желаната форма и големина на шницелите. Пържете от двете страни, докато станат с приятен загар.
Бонус съвет: По-здравословната алтернатива на пърженето е печенето на фурна, ако изберете този вариант, то разпределете шницелите върху хартия за печене и ги оставете в предварително загрята до 190 градуса фурна, за около 40 минути. За да се изпекат равномерно и от двете страни, в средата на времето за печене ги обърнете.
Ябълков сладкиш с грис
Имаме супа, няколко предложения за основни, какво остава? Ами десерт, разбира се! Няма да го пропуснем, дори нещо повече – избрахме един от възможно най-лесните и бързи, но затова пък безкомпромисно вкусни…
Необходими продукти:
1 ч.ч брашно
1 ч.ч. пшеничен грис
1 ч.ч. захар
1 пакетче бакпулвер
5-6 средно големи ябълки
2 ч.л. канела
масло
Начин на приготвяне:
Обелете, почистете и рендосайте ябълките в купа, като добавите към тях канелата. Смесете сухите съставки – брашно, грис, захар, бакпулвер, в друга купа и ги разбъркайте. В предварително намаслена тавичка започнете да нареждате пластовете на сладкиша: най-отдолу поставете пласт ябълки, отгоре пласт от сухата смес, отново ябълки и така докато компонентите не свършат, като се стремите да завършите с пласт от суха смес. Залейте сладкиша със „сироп” от предварително разтопено масло и печете на умерена фурна около половин час. Сладкишът се сервира обърнат и по желание поръсен със пудра захар и ядков крокан.
Bon Appetit!
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Pinterest