Оскар ще получи някой от тях

x


Няколко въпросителни веднага изникват в съзнанието ни само дни преди Събитието в кино индустрията на 4 март в Лос Анджелис. Да, неслучайно връчването на „Оскар“-ите е определящо и безкрайно важно в света на филмопроизводството. Нека си го кажем честно, колкото и да ни радват останалите отличия, последната дума е на Филмовата академия отвъд океана. Тя задава тенденции, тя определя течения и моделира мнението на хората по актуални и често доста щекотливи теми.

Още повече 90 е число, което говори за наистина сериозна история, която „Оскар“-ите са натрупали зад гърба си. Именно по тази причина, очакваме юбилейното издание да даде ясен знак накъде върви киноиндустрия и дали вълната на недоволство към случаи като този на Харви Уайнстийн задълго ще оставят неприятен привкус в тази многомилиардна индустрия.

Дали черното ще бъде цветът и на церемонията по връчването на наградите „Оскар“ ще разберем още в неделя. На фона на прокламациите за равенство между половете, правата на жените и всички тези вдъхновяващи послания, филмовата гилдия всъщност за пореден път доказва колко мащабно влияние има върху живота и мисленето на хората – независимо дали са в Америка, Европа или Азия.

Киното отдавна не е само изкуство. То е инструмент, който променя обществени нагласи, прокламира определени ценности и въздейства върху повечето от социалните процеси в днешните общества. Именно по тази причина филмите и актьорите, които са номинирани за „Оскар“, носят особено послание. Няма изключение и в тазгодишните претенденти за наградата. Но да хвърлим по-задълбочен поглед върху тях и защо те са сред избраните.

В заглавията, основни претенденти за „Оскар“, има от всичко. И любов, и политика, и напрежение, истински трилър моменти, от които човек да настръхне.



Темата за едно от най-злокобните събития в световната история – Втората световна война – взема връх с лентата „Дюнкерк“, номинирана за цели осем „Оскара“. Тя вече има впечатляващ брой награди – 41 и 189 номинации в актива си. Режисьор е Кристофър Нолан, който знаем, че умее запомнящо се да разказва истории.

Линията на исторически и биографични продукции продължава с още два от филмите-претенденти в основните категории за престижните отличия. „Най-мрачният час“ припокрива темата за Втората световна война, но от съвсем различен ъгъл – встъпването на Уинстън Чърчил като пример-министър на Великобритания и действията му за спечелване на войната срещу Адолф Хитлер. Номинациите за филма са шест, включително за Гари Олдман като изпълнител на главната роля, така умело превъплътил се в образа на Чърчил.



И докато сме още на тема политика да представим и следващия номиниран филм – „The Post“, който е под режисурата на Стивън Спилбърг и с участието на Мерил Стрийп. Мненията за лентата са противоречиви, но както знаем нищо не е напълно ясно при връчването на „Оскарите“ дори в последната минута. Помните какво се случи с Ла Ла Ленд миналата година.

„Phantom Thread“ е другата биографична история, която отново ни връща назад във времето. Преди повече от 70 години, в британската столица, където спокойният живот на един майстор на дрехи е разтърсен от млада и красива жена, която се превръща в негова муза. Шестте номинации за този филм са достатъчно признание, както за режисьора Пол Томас Андерсон, така и за Даниел Дей Луис. Тъй като сме наясно, че някои от най-великолепните и талантливи актьори понякога остават без Оскар в ръцете.

„Три билборда извън града“ отваря онези разтърсващи чисто човешки теми, които предпочитаме да виждаме единствено на кино. Черната комедийна драма е втора по брой номинации и доста спрягана за една от най-сигурни победители в повечето от тях. Освен за най-добър филм, той е представен в категорията за главна женска роля от Франсис Макдорманд и поддържаща мъжка роля за удивителния Уди Харелсен.

„Lady Bird“ е история за това колко сериозно предизвикателство е живота, когато на човек му предстои да завърши колеж и да намери себе си измежду всички малки решения и грешки, които допуска. Номинациите за лентата са цели пет – за най-добър филм, главна женска роля на Сирша Ронан, поддържаща женска роля на Лори Меткалф, най-добър режисьор за Грета Геруиг и най-добър оригинален сценарий.



„Призови ме с твойто име“ е филмът, който хората определят като недооценен от Академията с отредените само четири номинации за „Оскар“. Както добре знаем мнението на публиката и филмовите експерти често се разминават.

Последните два силни претендента за много златни статуетки са трилърът „Get Out” и фантастичната история „Формата на водата“, които си имат номинации освен за най-добър филм и за най-добър актьор или актриса в главна роля, както и за поддържаща мъжка роля за Ричард Дженкис и поддържаща женска за Октавия Спенсър – още двама наши отколешни любимци. И големият Гилермо дел Торо за режисурата на филма.

За край ще спомен още няколко от имената, които ще направя 90-тото издание на академичните награди истинско събитие. Дензъл Уошингтън е сред претендентите в категорията за главна мъжка роля, Мери Джей Блайдж, пък е в категорията за поддържаща женска роля. Марго Роби също е сред главните действащи лица, които ще дадат образ на предстоящата церемония.

Така или иначе 4 март е зад ъгъла и всичко ще си дойде на мястото.



Текст: Fashion Inside

Снимки: Oscar.go.com

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Ежедневна рокля Pluto

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта Kira Черен от Tory Burch

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Ежедневна рокля Rosy от Desigual

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сникърси OMIA от Off-White

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

„Ако не можете да бъдете по-добри от конкурентите си, просто се обличайте по-добре.“ – Ана Уинтур

Ако сте пропуснали
Най-четени