Езикът на тялото „говори” за повишение

x

 


Ако вече дълго време заемате една и съща работна позиция, напълно нормално е да се замисляте за повишение. Получавате похвали от по-висшестоящите, че вършите служебните си задължения бързо и експедитивно, но все още нещо не ви достига, за да се изкачите на следващото стъпало в кариерната стълбичка. Първата стъпка е да поискате среща с ръководството, по време на която да обсъдите вашето място и заслуги във фирмата. Но не е важна само речта, която сте си подготвили, а и думите, които ще изречете с езика на тялото си. За тях ще ви разкажем в настоящия материал.

Зрителен контакт

Такъв вид контакт може да заяви присъствието ви на делова среща, тъй като едновременно внушава увереност и внимание. Избягването му е израз на колебание или липса на доверие и може сериозно да отслаби шансовете ви за получаване на повишението, към което се стремите. Твърде честият контакт с очите пък може да ви накара да изглеждате отчаяни. Важно е да уцелите подходящия момент за зрителен контакт с шефа ви и той да е с продължителност няколко секунди. Това ще бъде достатъчно, за да изглеждате сигурни в себе си, но не прекалено.

Приятелско ръкостискане

Както при повечето срещи, преговорите за повишение започват и завършват с ръкостискане. Няма да анализираме прекалено политиката на ръкостискане, а ще обърнем внимание на основните детайли. Не е препоръчително да стискате прекалено ръката на събеседника си. Може да я разклатите два пъти, докато се усмихвате и поддържате контакт с очите, за да удължите продължителността на ръкостискането. Но и тук трябва да бъдете внимателни. Започвайки с прекалено енергично ръкостискане или пък с пълно вцепенение, можете да доведете до лошо първо впечатление и сами да определите недобрия тон на останалата част от срещата.

Жестикулация

Жестикулирането се приема за източник на енергия. Често илюстрираме гледната си точка с помощта на физически движения. Трябва обаче да не се прекалява с жестовете, а използването им да се сведе до разумния минимум. Няма защо да ви напомняме, че разтревожените жестове, като игра с косата или с ръцете, са знак за притеснение.

Добра стойка

Добрата стойка демонстрира доверие. Препоръчително е да седнете изправени на стола си, с гръб към облегалката му, с изправени рамене и крака, стъпили на пода. Можете също така да се облегнете леко напред, за да сигнализирате невербално участието си в разговора. Освен ако от време на време не подчертавате определена точка в речта си, е най-добре да държите ръцете си грижливо сгънати в скута си или прибрани до тялото.

Разговор на езика на тялото

Езикът на тялото разказва много за личността, затова е важно да „се вслушваме” и в този на другите присъстващи в стаята. Опитайте се „да общувате” на него, но не и прекалено, за да не изглежда, че се подигравате на събеседниците си. Например, ако поставят ръцете си на масата и се наведат напред, можете да се облегнете напред в отговор. Ако те се облегнат на стола си и кръстосат краката си, не се колебайте да направите същото. Това е един лесен начин да съответствате на енергията на колегите си, за да може невербално да спечелите доверието им.

Текст: Fashion Inside

Снимка: Pixabay

Вижте още:

Добър vs. Лош шеф: Открийте десетте разлики

Притеснени преди бизнес среща? Има приложение и за това!

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Дяволът е в детайлите.

Ако сте пропуснали
Най-четени