Черният чай е полезен за мозъка и предпазва от болестта Алцхаймер, показват данните, събрани от шест различни изследвания за ефектите на напитката върху организма, съобщава БГНЕС. За най-добър ефект е необходимо да изпивате по три чаши чай всеки ден, съветват специалисти. При жените чаят помага и за психичното здраве. Изследване на 1500 мъже и жени в Сингапур показва, че тези, които пият по четири чаши чай на ден, намаляват риска от инсулт със 75%. Опасността от когнитивни нарушения като проблемите свързани с паметта, езика, логическото мислене, вниманието, възприятието, въображението, способността за вземане на решение и други спада с 43%.
Благотворното действие на чая е известно отдавна. Той ободрява и подобрява работоспособността. Чаените листа съдържат 2-3% кофеин, както и каротини, тиамин (витамин В1), рибофлавин (витамин В2), пантотенова киселина, флуорид, който укрепва зъбния емайл. Таниновата киселина в чаените листа спомага за потискане растежа на бактерии, които участват в образуването на зъбните плаки. Чаят съдейства на храносмилателните сокове. Чаените листа са богати на антиоксиданти – вещества, които обезвреждат натрупаните свободни радикали в организма и намаляват риска от редица заболявания. Зеленият и черният чай съдържат еднакво количество антиоксиданти (флавоноиди), но в черния те са по-сложни комплексни вещества. Благодарение на флавоноидите чаят има антиоксидантен, противоалергенен ефект, а и и облекчава дишането.
Но за да се възползвате от всички тези полезни съставки, чаят трябва да се избере, съхранява, и приготвя правилно и да се пие в подходящи количества. Три-четири чаши дневно е идеалната доза. Важно е да е в срок на годност и от добро качество. Запарва се различно време според вида – от 1 до 10 минути. Не пийте престоял чай. Ако се запарва повече от 30 минути (някои сортове повече от 20 минути), започва процес на окисляване на съставките му. Многократното запарване влошава качеството – ако първата настойка извлича до 50% полезни вещества, втората – до 30%, то третата – само 10%. Когато се приготвя, не трябвада се използва дълго вряла вода, защото чаят няма да бъде ароматен. Водата от електрически чайници, самовари и термокани след дългото варене е “тежка” и влошава вкуса. По същата причина не се препоръчва водата да се претопля, а също в стара вряла вода да се добавя прясна и отново да се вари. Чаят става най-добър, когато водата е “мека”. За целта в току-що завряла вода, предназначена за чай, добавете лъжичка захар, която свързва калциевите соли. Не пийте хладен или много горещ чай, а приятно топъл. Между чая и храната е необходим интервал от 20-30 минути.
Всеки вид чай изисква различен начин на приготвяне: черният се запарва с вряла вода между 3 и 5 минути. Оставен по-дълго започва да горчи, без да се засили ободряващото му действие. Количеството е обикновено около 3 ч.л. на 200 мл вода. Захарта подсилва аромата и вкуса му, а млякото го прави по-богат и плътен.
Зеленият се запарва с вода, която първо е завряла, а после е охладена до 75-80 градуса. Нужни са му между 1 и 3 минути. И той като черния започва да горчи, ако не се извади навреме. Със зеления чай може да се прави втора и трета цедка, като често втората е с по-мек вкус от първата. Втората и третата цедка, обаче, не трябва да са повече от 3-4 часа след първата, иначе чаят губи качествата си. Количеството е от 2 до 5 гр. за 200 мл вода. Пие се без захар и мляко.
Бял и жълт чай се запарват с вода, която първо е завряла, а после охладена поне до 90 градуса. В идеалния случай водата не е от градския водопровод, а от планински извор, тъй като този чай е много нежен и деликатен. Времето за запарване е 1 минута, най-много 2. Задължително се консумира чист.
Плодовият чай се запарва с вряла вода между 8 и 10 минути. Отива му да е подсладен, често е вкусен и охладен.
За билковия чай няма универсално правило, защото всяка билка има свои характеристики според това къде е расла, как е брана и изсушена. Важно е да се внимава как се смесват билките, защото някои комбинации може да са дори опасни.
Южноафриканският Ройбос и Хъни Буш се запарват с вряла вода между 8 и 10 минути. Количеството трябва да е 5 ч. л. на всеки 200 мл вода. Няма проблем да остане във водата по-дълго. Запарката запазва качествата си цяла седмица,съхранена в хладилник, и е може би, най-добрият студен чай. Отиват му лимон и плодове, които може да добавите при запарката или след като го охладите.
Индийският Масала чай е много специална напитка – силен, пикантен, разнообразен. Думата „масала“ означава микс от подправки и затова има повече рецепти за приготвяне. Масала миксът може да съдържа най-разнообразни неща, в различи пропорции: кардамон, канела, джинджифил, звезден анасон, черен пипер, карамфил… Захарта изкарва аромата на подправките, слага се и мляко. Как се приготвя – захарта и подправките се варят във водата 6-10 минути, добавя се черен чай и мляко, спира се огъня и се запарва 3-5 минути, след това се прецежда.
И не забравяйте – хубав чай се прави с любов и внимание, защото на енергийно ниво мислите ни го зареждат с позитивна енергия.
Текст: Антоанета Баева
Снимки: Unsplash
Вижте още: