Винаги сме се чудели какво точно означава известното словосъчетание „номерът на китайката”. След едно малко проучване, успяхме да сравним хранителните си навици с тези на китайките и май разбрахме какви са „номерата” благодарение, на които те запазват своите стройни фигури и младежки вид през целия си живот.
Забелязали ли сте, че лицата на азиатците почти никога не издават истинските им години. Жени от три поколения често изглеждат като сестри понякога просто с по-голяма разлика във възрастта. Тайната на анти-стареенето и винаги слабите тела при азиатките има съвсем логично обяснение и то се корени в начина им на живот и хранене. Простите хранителни трикове, които ние често пренебрегваме, са всъщност частите на механизма, който тиктака в организма ни ежедневно.
Азиатците пият тонове зелен чай, докато ние поръчваме поредното дълго кафе сутрин. За разлика от нашата сутрешна напитка, зеленият чай е пълен с антиоксиданти. И това е достатъчното условие, за всекидневната му употреба.
В далечния Изток се хранят с обилни количества соя (която не е ГМО, разбира се!) и нея хората си набавят протеини с растителен произход. Ние си ги набавяме предимно от месото и покрай него си правим тайни запаси от холестерол.
Азиатците не са фенове на слънцето. Обикновено в ежедневието си носят шапки или чадъри. UV-лъчите не увреждат кожите им, защото предпазването от тях се е превърнало в основна грижа за кожата и превенцията срещу злокачествени образувания по нея. А ние нямаме търпение да дойде май месец, за да отидем до съседна Гърция, за да придобият кожите ни любимия загар.
За източните култури десерта след вечеря обикновено е плод. Няма нужда да обясняваме предимствата на обилното плодово похапване, но има нужда на направим необходимия паралел с нашите десерти. Торти, баклави, сметана, бяла захар и консерванти в изобилие – менюто ни е значително богато, вкусно и в почти всички случаи – вредно.
Големите градове като Хонг Конг са причина хората да ходят повече пеша. Причината е, че градския транспорт е изключително ефикасен и жителите на града го използват ежедневно. Съответно ходенето пеша става задължителен елемент, за да стигнат от спирката до където и да е. Ние стигаме до офиса с автомобил, използваме асансьора до третия етаж и после обратното, за да стигнем до дома.
Интересна подробност от хранителните навици на далечните народи, за които става дума е, че те не консумират много мляко. Философията им е такава – краве млякото е предназначено за животно, което бързо трябва да наддаде килограми. За нас хората има други напитки като фрешовете например. Ние не мислим така, защото да си пием мляко е заложено в бита ни от стотици години. До известна степен за нас консумирането на млечни продукти е народопсихология, а ние тази сутрин вече изпихме дозата си мляко с какао, както подобава – по европейски.
В Азия обичат джинджифила, боготворят го и го използват ежедневно. Той стимулира кръвообращението, поддържа имунитета висок и най-важното – считан е за силен афродизиак. Азиатците се учат, че красотата идва отвътре. И докато ние пием шепи болкоуспокояващи, китайците използват народна медицина, акупунктура, акупресура и познания трупани от векове.
Всичко в живота е въпрос на избор, така че няма как да съдим себе си, но бихме могли поне да се замислим върху някои от наистина вредните си навици.
Текст: Стефи Стоева
Снимка: Unsplash
Прочетете още: