Няколко любопитни козметични факти за днешната ви кафе пауза

x

 


 

Преди 20-те години на миналия век носенето на грим било тълкувано като приоритет на проститутките и актрисите, които излизали на сцена. Но по-късно телевизионните звезди като Clara Bow и Mae Murray променили отношението към женския грим, благодарение на своето по-масово влияние. Появява се така нареченият „flapper look” – визия, известна с подчертани устни, силно изразени очи и ярък руж по бузите. В света на козметиката има още факти, които са достатъчно любопитни, за да се превърнат в добро четиво  за сутрешното ви или следобедно кафе.

 


 

 


 

Заради събитията, свързани с Първата световна война, жените в Европа станали по-многобройни от мъжете. В борбата за малкото на брой останали свободни господа, дамите започнали да използват грим, за да подчертават своята красота и да бъдат по-забележителни. По това време гримовете като червило и руж били предлагани в туби или хартиени опаковки и се нанасяли изключително трудно. Съдържали големи количества живак и олово, което ги превръщало в опасни продукти. С напредването на технологиите козметиката започнала да става все по-безопасна.

 


 

 


 

С напредване на времето ружът бил поставян в по-удобна за транспортиране опаковка още от производителите. В началото жените го поставяли с ръце върху бузите, с кръгови движения. Днес руж поставяме със специални за целта четки по протежението на скулите. Понастоящем се смята за грешка ружът да формира кръгла форма.

 


 

 


 

„Целувката на смъртта“ е словосъчетание и израз, асоцииран с дамското червило. Появява се благодарение на образа на „femme fatale“ като феномен в киното и по-конкретно във филмите „noir”. Друго възможно обяснение е, че при някои древни цивилизации червилата се правели от отровни материали. Така и за жените, а и за мъжете, това водело до фатален край. Някои народи не позволявали на жените си да се появяват на публични места без силен грим. Така било в Япония, например, където жените винаги носели ярко червено червило.

 


 

 


 

Спиралата за очи се произвеждала от синтетични материали, извличани от петрола – почти като в днешно време. Понастоящем формулите са много по-усъвършенствани, а четките, с които се нанасят спирали са съществена част за постигане на желания ефект.

 


 

 


 

Жените от 20-те години оскубвали веждите си и ги рисували наново. За съжаление този феномен бива повтарян от много жени днес. В днешно време това не е признак на добър вкус. Прекалено оскубаните вежди, татуираните вежди и всяка прекомерна интервенция в тази зона на лицето, често изглежда нелепо. Просто е – никога няма да видите херцогиня Катрин или Виктория Бекъм с липсващи вежди или татуирани вежди. Допустимо е да подсилите формата им с подходящи средства, без да бягате от естественото си излъчване като цяло.

 


 


 

В миналото добре поддържаните нокти означавали, че човек има благороден произход. С новостите от началото на 20-ти век, поддръжката станала по-достъпна за много жени. Предполага се, че лакът за нокти за пръв път се появява в Китай около 3000 години пр. Хр. Първите били правени от бои, извличани от зеленчуци, белтъци на яйца, восък… Нямаме идея как точно китайците са правели лак за нокти и колко време е издържал върху нокътя, но със сигурност се радваме, че живеем сега, а не във време, когато козметиката е била или труднодостъпна, или отровна, или просто не е съществувала като метод за разкрасяване.

Текст: Стефи Стоева

Снимки: Pixabay

Вижте още:

Маслиново докосване в света на красотата

Перфектният маникюр и грешките, които да не допускаме, за да го постигнем

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Обувки от THE ROW

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сако от BALMAIN

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Бяла тениска от BURBERRY

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Мини чанта през рамо от THE ROW

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Откраднахме ги от мъжкия гардероб.

Ако сте пропуснали
Най-четени