Паникьосвате ли се, ако нямате нищо сладко вкъщи. Или пък си обещавате само хапчица, а после не можете да спрете и облизвате чинията? Няма как да не признаете, че имате зависимост от захарта.
Сладкото вдига кръвната захар, което води до бърз приток на енергия. Освен това тя осигурява серотонин на мозъка, което ни кара да се чувстваме щастливи. Затова за никого не е изненада, че повечето хора злоупотребяват с нея. Но енергията и щастливото усещане са съвсем за кратко, след което настъпва криза и след това имаме нужда от нова енергийна бомба. И така кръгът се затваря и се появява зависимост.
Всички знаем, че захарта не е полезна за талията, но наистина ли това са „празни калории“. Ето как захарта влияе на организма:
Кара ни да чувстваме глад. Причината за това е следната: Захарта вдига кръвната захар и изпраща сигнал на панкреаса да освободи инсулин, който е необходим за преноса на глюкоза от кръвта в клетките, като така се намалява нивото на захарта. Когато това ниво спадне, това е сигнал към тялото, че е гладно, така че ние скоро след като сме яли сладко отново сме гладни.
Когато кръвната захар рязко се колебае и падне, това се отразява на енергията и настроението ни. Някои хора дори чувстват слабост и виене на свят. Естествено, нуждаем се от нещо сладко и веднага си го набавяме. Истинско пристрастяване.
Излишната захар се складира като мазнини. Когато се освободи инсулин, това сигнализира на тялото да трупа излишни калории. Яденето на много сладко прави организма резистентен на инсулина, така че той трябва да се отделя все по-големи количества. А когато има повече инсулин, има и сигнали глюкозата да се складира като мазнина. Увеличаването на мастните натрупвания, особено около корема, увеличава риска от сърдечно-съдови болести, диабет и други. Захарта ни кара да стареем по-бързо. Тя съдържа вещество, което уврежда колагена и еластина в кожата, което пък е причина за повече бръчки.
Захарта вреди и на имунната система. Произведеният от панкреаса инсулин потиска човешкия растежен хормон, който пък е фактор за имунната система.
И така, убедихме ли ви да изпразните шкафовете от залежите сладки неща. Със сигурност – да, но крачката от осъзнаването на необходимостта до практикуването на определени правила понякога е трудна.
Текст: Катя Атанасова
Снимкa: Unsplash
Вижте още: