Грипният сезон е зад ъгъла, затова дебатът, кой и защо има нужда от противогрипни ваксини, вече започна. Разбира се, препоръката е да се консултирате със своя личен лекар, но не е лошо преди това да имате малко повече информация.
Първият въпрос, на който трябва да потърсите отговор, е – доколко ваксината е ефективна? Според проучване, направено през 2008 година, ваксината е 59% успешна. Според друго изследване, заболеваемостта на децата над 2 години е еднаква, независимо дали имат поставена ваксина или не.
Вторият въпрос, който е редно да зададете на лекаря, е какво съдържат ваксините. Ето и малко информация в аванс: яйчен протеин (клетъчна култура), захароза (стабилизатор), желатин (стабилизатор), полисорбат 80 (стабилизатор), алуминиеви соли (добавки), формалдехид (инактивирана съставка), тимерозал / живак (консервант), пеницилин / сулфа лекарства (антибиотици). Много от тези съставки са доказани канцероген, които са вредни или с неизвестен ефект върху човешкото тяло. За някои от съставките има информация, че могат да повлияят фертилността, да увредят бъбреците, да засилят риска от Алцхаймер или да предизвикат автоимунни заболявания.
След като прецените ползите и потенциалните рискове от ваксината, може да вземете решение за това, дали да я поставите или не.
Трябва да имате предвид също, че има и много други, доказани естествени начини за предпазване от грип. Правилата, които трябва да следвате, са съвсем прости: правило номер едно е мийте ръцете често и внимателно – поне 20 секунди. Не докосвайте лицето си – носа, очите и устата, с мръсни ръце. Грижете се за доброто храносмилане. 80% от факторите, които влияят на имунната система, са свързани с доброто състояние на чревния тракт и наличието на „добри“ бактерии в него. Затова пробиотиците са един от начините да заобиколите грипа. Намалете консумацията на алкохол и захар. Дори в малки количества те подтискат имунната система. Ограничете стреса. Да, лесно е да се каже, но е важно да опитате. Спете между 7 и 9 часа всяка нощ. Сънят възстановява тялото. Грижете се също да получавате храни с достатъчно съдържание на витамин С и D,цинк. Поддържайте физическа активност – тя засилва кръвообращението.
И така – инжекция или не? Масовите ваксинации като че ли притъпяват нашата критичност към тази интервенция. Прочетете повече, консултирайте се, мислете.
Текст: Катя Атанасова
Снимки: Unspalsh, Pixabay
Вижте още: