Тя е жената, успяла да създаде своя империя в свят, управляван от мъже. Тя е икона, легенда, революционер, пример и вдъхновение. Мадмоазел Шанел завинаги ще остане в модната история, като една от най-влиятелните фигури, защото е подарила на нас – съвременните жени голяма част от нещата, заради които гардеробът ни е разнообразен… и стилен. Отправяме нашите благодарности, общо седем на брой, макар наследството на Chanel да е като вдъхновението – безкрайно!
Вижте тази публикация в Instagram.
Две материи, една Шанел
Вероятно мнозина асоциират Chanel с пепит, но истината е че първоначално Коко Шанел се влюбва в шотландския туид. В основата на тази любов, разбира се, стои мъж – херцогът на Уестминстър Хю Гросвенър. От него Габриел взема назаем спортното му облекло, направено от туид и именно така разкрива достойнствата на материята. А колкото до емблематичния пепит – той е вдъхновен от Шотландия и умело печели битката с туида, и званието: „запазена марка на Мадмоазел Шанел”.
Комфорт на висота
Още една материя, появила се на модните подиуми, благодарение на Коко Шанел е жарсето. Когато тя отваря първия си магазин в Париж, голяма част от дрехите й са изработени от жарсе. До този момент трикотажната материя се използвала за направата на мъжко бельо, но Коко винаги е обичала да бъде новатор. Нейната водеща цел е била да създаде дрехи, в които жените да могат да се чувстват комфортно и да изглеждат по-млади. И ако една материя, предназначена за бельо, може да даде необходимата свобода на движение, то защо да не се използва и за цяла колекция? Очаквано много дизайнери след Шанел започват интензивно да използват жарсето, а причините са повече от ясни – то е евтино, но пада ефектно върху тялото и дава едновременно усещане за удобство и стил.
Вижте тази публикация в Instagram.
За перлите и границите
Безспорно и преди появата на Chanel се е правело представяне на нови дрехи с внушителни бижута. Истински и скъпи! Когато обаче Коко решава да добави „още нещо” към своите дрехи, тя избира огромни нанизи от фалшиви перли и камъни, а те повече от очаквано стават хит. Струва ви се невъзможно името на Шанел, което се е превърнало в синоним на класа, да се свързва с имитация? Ами вижте какво е коментирала самата Коко по темата: „Жената трябва да смесва фалшивото с истинското. Харесвам имитациите, защото намирам такива бижута за провокативни. Целта на бижуто не е да накара жената да изглежда богато, а да я направи красива. Две различни неща са.” Не можем да не се съгласим, нали?
Слънчеви спомени
Едно от нещата, които вероятно не знаете за Габриел Шанел е, че именно тя е „виновникът” да познаваме летния тен. В началото на ХХ век по-тъмният цвят на кожата се е свързвал с нисшата класа в обществото. През 1923 г. обаче след ваканция на Френската Ривиера, Шанел се завръща в Париж с приятен бронзов загар, благодарение на слънчевите прегръдки. Почти всички, които я виждали се възхищавали на шоколадовата й кожа и… желаели същата. Точно така тенът се превърнал в поредният моден „аксесоар”, и бързо станал синоним на здраве и красота.
Вижте тази публикация в Instagram.
Две части щастие
Шанел винаги е държала визитната й картичка да бъде различна и успява да превърне костюма от две части, именно в такава. Сигурни сме, че вече си го представяте – вълнено сако без яка с тесни ръкави и големи декоративни метални копчета, съчетано с права, къса пола. И двете от пепит.
След Втората световна война костюмът бързо се превръща в перфектен избор за много жени, които се опитват да изградят кариера в свят, управляван от мъже. Сакото е стилно и делово, полата пък женствена и нежна. Определено Мадмоазел Шанел е знаела как да прави чудеса!
Нежна революция
Налагало ли ви се е да яздите кон с пола до глезените? Вероятно не, защото Коко Шанел се е погрижила да ви спести това неудобство. Според нея жените трябвало да имат същата свобода по отношение на дрехите си (а и не само), с която са благословени мъжете. Съответно тя намирала за повече от излишно една дама да трябва да ходи с корсети, подплънки и няколко пласта плат около тялото си, затова направила единственото логично нещо – облякла жените в панталони. Революционно, смело, отричано и обичано решение, присъщо за Коко! А ние ли? Ние й благодарим много, наистина много!
Вижте тази публикация в Instagram.
Една и единствена
Не, разбира се, че няма да пропуснем вечната класика в лицето на малката черна рокля. Нея доказано и изпитано можем да носим навсякъде и по всяко време, защото със сигурност е най-универсалната дреха в дамския гардероб.
Първото й представяне пред обществото става на корица на списание Vogue през 1926 г., тя е олицетворение на думата „семпло”, около която се върти и цялата концепция на всичко, създавано някога от Коко Шанел. Черната рокля има славата на дреха, която отива на всяка жена и затова вече почти век е неизменна чат от стила и ежедневието ни. И ще продължава да бъде, сигурни сме!
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Instagram