„Класиката е най-добрият синоним на стил!” – с тези думи, превърнати от мама почти в мантра пораснах.
Във фамилната ни къща от както се помня е царял някакъв своеобразен кръговрат на дрехи, който стана особено осезаем след момента, когато ние „малките” започнахме да носим относително сходен размер с този на майките ни.
Неведнъж съм казвала, че виновните за безусловната ми обич към саката днес, са именно жените около мен, повече от естествено обаче стилът ми е претърпял и няколко метаморфози. Някои краткотрайни, други за (не)щастие по-дълги. В един период из гардероба ми преобладаваше черно, което разнообразявах пак с черно. После дойде времето на кожените якета и кубинките, комбинирани с черна тюлена пола, присъщо на една тийн балерина. Имаше време, в което носех само рокли, а после и такова, в което не обличах нищо различно от панталон. И някъде там, между трансформациите на стила, в търсене на нещо ново и различно, на около 15 се озовах пред чудото, наречено гардеробът на мама. Оттогава, та до днес – дрехите ротационно променят местонахождението си и периодично мигрират. (Мамо, ако четеш това – и в момента нося твоя Levi’s)
Вижте тази публикация в Instagram.
Тъй като философията за приемствеността явно е част от фамилното ни наследство, вдъхновението за стила на мама, най-първо е бил гардеробът на баба. Точно затова използвах предходните месеци на дълго стоене у дома, за да разгледам съдържанието на бабините скринове и гардероби. Очаквано, във време, в което vintage има модерно звучене, не устоях на изкушението да дам нов живот на част от дрехите. Някои са по кройки от емблематичното за времето си списание Бурда, други са от малки московски бутици, трети пък дело на най-добрата бабина приятелка и съдейки по шевовете – начинаеща тогава шивачка. Всички обаче са наситени със сантимент и спомени, а аз тепърва ще създавам нови с тях.
Предизвиквам и вас да хвърлите едно око към съдържанието на гардеробите на майките и бабите ви, защото съм почти сигурна, че те са същинска златна мина за вдъхновение и находки, които не са загубили дори сантиметър от своята актуалност. Пък и определено има какво да научим от отминалите десетилетия по отношение на стила, естетиката и вниманието към детайла, нали?
Вижте тази публикация в Instagram.
Рокли с принтове
Съвсем неслучайно започвам с роклите, но не защото това лято буквално живях в две ретро бабини рокли, ами защото именно те – роклите с принтове са били нещо като емблема в средата на миналия век. Много вероятно е в гардероба на баба ви да не откриете нищо в леопардово, но за сметка на това със сигурност има поне една рокля с полка точки, симетрично райе или пък флорални мотиви. Кройките са женствени, наличието на колан е почти задължително, а материите… ах, материите са просто магия!
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Сатенени ризи
Споменавайки материите е редно да отдам заслужено внимание и на ризите от коприна, които все по-често се настаняват в новите дизайнерски колекции, но и кротко си почиват в гардеробите на бабите ни. Материята им е непреходна и устойчива на времето, затова не се колебайте дали да включите някое подобно копринено наследство в ежедневия си стил.
Бонус съвет: Принтовете на ризите от сатен могат да ви изненадат дори повече от тези върху роклите. Възползвайте се!
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Пола и покана за танц
Ако има нещо, в което да съм истински влюбена от модата през средните десетилетия на миналия век, то това са полите. Онези разкроени, достигащи до коленете и перфектни за танци. Явно и баба на моите години ги е обичала, защото някои от най-добрите попадения в моя гардероб, преди това са били на закачалките в нейния.
Именно този тип поли с ретро нотка в момента са особено актуални, затова ако и вие сте им фенове, но не откриете подобна, запазена в старите гардероби, то поне почерпете вдъхновение от снимките в семейните албуми.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Жилетки
За финал оставих жилетките, защото асоциацията на много хора, след като чуят думата „жилетка” е… баба. Това вероятно е така, заради милите спомени от детството, в което бабите с любов ни плетяха топли пуловери, жилетки и шалове, но може и да е породено от факта, че именно жилетките са едни от най-обичаните от възрастните дами дрехи. Какъвто и да е правилният отговор, жилетките на баба са модерни. Много при това.
Може буквално да отворите старата бабина ракла и да си изберете най-любимата или пък най-цветната жилетка и да си я вземете, защото както вече отбелязах – в момента ретро тенденциите властват в пълната си сила и колкото повече стилът ни прилича на излязъл от младостта на баба ни, толкова по-добре.
Бонус съвет: Ако си имате поне един наличен брой баба, то помолете я дави изплете мечтаната жилетка. Ще се зарадва много, гарантирам!
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Вижте тази публикация в Instagram.
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Instagram