(с)Мисъл за планетата: Как да изградим устойчив гардероб

x

Знаете какво е fast fashion (бърза мода), нали? И със сигурност сте виждали как тенденциите в тази бърза мода се сменят по-динамично, отколкото капризите на времето през пролетта. Факт е, че през последните години бързата мода се движи със скоростта на светлината, а тенденциите са коя от коя по-изкушаващи и нерядко още по-мимолетни. Темпото определено е трудно за поддържане, пък и доста ненужно, ако трябва да бъдем напълно честни. Въпреки това обаче модната индустрия продължава да играе важна и значима роля в нашето общество, но колкото голямо е социалното й влияние, също толкова съизмеримо е и това в екологичен план.

Естествено ние, потребителите виждаме само най-цветното, добре напудрено и лишено от тъжна гримаса олицетворение на модата – в лицето на ласкаво аранжираните витрини, изкусно подредени закачалки и ефирни материи… А какво не виждаме? Ниската цена на труда, замърсяването на водите, лошите условия на работа, тоновете текстилни отпадъци, употребата на токсични химикали и багрила… все неща, за които днес, в поредната декада на 21-ви век, трябва да се говори много по-открито.



Очаквано всеки проблем си има решение или поне опит за такова и в света на модата това е т.нар устойчива мода (sustainable fashion), която застава в опозиция на бързата мода и цели да наклони везната към по-осъзнато пазаруване. А как се приема от хората ли? Щастливи сме да отбележим, че в последно време все повече хора и компании се припознаха във философията за устойчива мода и предприеха стъпки към намаляването на екологичните щети, нанесени от модната индустрия. Е, не липсват и изказвания от типа „И какво се очаква да нося един чифт деним и две тениски до скъсване ли?”. Признаваме, че това предположение съвсем не е лоша идея, но извън кръга на шегата устойчивата мода е въпрос на баланс и съответно в един правилно структуриран гардероб има място за много повече от чифт деним и няколко тениски, особено когато всичко е избрано (с)Мисъл за планетата и бъдещето…



Моят гардероб е моята крепост

„Подреди си гардероба!”, може и да звучи като дежа вю от тийнейджърските години, но всъщност е основополагаща стъпка към… ами към всичко, свързано с някаква промяна. Извадете и разгледайте всичко налично по закачалките и рафтовете. Отделете това, което е овехтяло, не ви става или не носите вече поради някаква причина. И да, ако не сте обличали нещо повече от един сезон, то може би е време пътищата ви да се разделят! Когато пренаредите останалото, в гардероба ви ще се освободи място, което дори не е задължително да запълните незабавно. Направете си списък с това, което имате нужда да добавите към наличното и започнете да го изпълнявате поетапно. Всичко вече ненужно пък подарете, продайте, дарете или рециклирайте, но в никакъв случай не изхвърляйте. Сега си налейте чаша вино, успешно изпълнихте първата стъпка от плана!

Всичко започва с база

Докато сте на вълна подреждане и пренареждане е чудесен момент и да си изградите така функционалния „базов гардероб”. Именно той ще ви послужи като чудесна отправна точка в изграждането на по-устойчив личен стил, без да ви вади от комфортната зона. Инвестирайте в деним, сприятелете се с по-неутралните цветове, обикнете иконичните принтове, заредете се с класически кройки… Ами това е, след като знаете какво имате (и какво искате), е време да набавите това, което нямате. Осъзнато, разбира се!



Спестете си намаленията 

Да, спестете си е най-правилната дума, не си причинявайте намаленията и на бюджета, и на планетата!

Те, намаленията вече далеч не са веднъж-два пъти годишно, нито само около празниците, а почти непрекъснато, което води до много ненужни покупки и трупащо се количество текстил в гардероба. Следващия път, преди да си купите нещо помислете „Вписва ли се в стила ви?“, „Има ли с какво да го комбинирате?”, „Колко пъти ще го облечете (ама наистина!)?”, „Всъщност бихте ли платили реалната му цена?“… Ако всичките отговори са положителни, то тогава може би наистина имате нужда от тази дреха. И все пак – не прибързвайте, ниската цена обикновено води със себе си и ниско качество. А пазарувайки на намаления ние увеличаваме консуматорството, то насърчава производството, а това на свой ред продължава да нанася вреда върху околната среда…



Дрехи с бъдеще 

Разбира се, все отнякъде трябва да се пазарува и ако изключим магазините за бърза мода, то съвсем не лоша идея е да се обърнем към тези предлагащи секъндхенд. Именно те са  един от най-екологичните варианти, поради отсъствието на производство и липсата на употреба на нови суровини. Вярно е, че в  този тип магазини е една идея по-трудно да откриеш винаги нещото, за което си тръгнал, но има известна тръпка, в това да не знаеш какво съкровище те очаква на щендера, сред останалите закачалки. Да се гмурнеш в океана от дрехи и да си извадиш някоя модна находка е усещане, което носи удовлетворение и определено си заслужава да не се пропуска. Ако все пак имате някакви резерви към подобен род магазини, то погледнете на дрехите, като взети от приятелка – използвани/носени са, но имат още достатъчно живот, за да създаваме спомени в тях!



Вдъхновени от България 

Търсите нещо специално и конкретно, което не откривате другаде? Добре, какво ще кажете тогава да се доверите на локалните брандове? Все повече талантливи хора в България създават доста добри колекции, достигащи световна популярност и определено заслужават внимание. Наистина цената на дрехите често е една идея по-висока от тази на „бързата мода”, но и качеството е значително по-добро. Друго водещо е, че колкото по-близо до нас е произведен един артикул, то толкова по-нисък е и неговият въглероден отпечатък на база транспорт. Още по-голямото предимство е и възможността да познаваме хората зад брандовете, да подкрепяме родната икономика и/или пък да спомагаме за популяризирането на традиционни занаяти, като бродерията например. Кой казахте, че е вашият любим, български бранд?



Подпис с конец 

За финал оставихме може би най-важната характеристика, която прави една дреха устойчива – нейното качество. Не забравяте да обърнете внимание не само на етикета с размера и цената, но и на този със състава, страната на производство и еко сертификатите, които брандът има или няма. Тази информация е важна. Без значение колко красива и цветна е една дреха, ако е некачествена, то няма да имате щастието да й се радвате дълго.  Масово по-достъпните тъкани са изкуствени, затова винаги търсете органични и качествени материи като памук, лен, кашмир, коприна и тн.

Нашите баби са ни учили, че „качеството се познава по шевовете”, затова този съвет даваме и на вас – обърнете дрехата с хастара навън и разгледайте шевовете й. Тези на бързата мода често са криви и доста слаби, онези докоснати от професионалист, който е отделил специално внимание на всеки детайл, пък ще разпознаете лесно, дори и да не разбирате нищо от шев и кройка. Предпочитайте качество, то се отплаща достойно – първо на този, който го е изработил, а сетне и на този, който е избрал да го притежава!


Текст: Ани Георгиева 

Снимки: Unsplash

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Ежедневна рокля Pluto

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта Kira Черен от Tory Burch

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Ежедневна рокля Rosy от Desigual

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сникърси OMIA от Off-White

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Роклята, с която есента е приемлива.

Ако сте пропуснали
Най-четени