Маноела Игнатова за загадъчния свят на рисуването с къна – първа част

x

mani-risuvane

 


Има разговори, които протичат плавно и човек се носи през тях с лекота. Има и такива, през които се влачи. Моят с Маноела Игнатова, която в следващите редове ще наричам Мани, се причислява към първата категория. Накратко, надявам се да прочетете този материал на един дъх, защото в него има трепет, има страст и има вложено послание.

Ето какво ми разкри Мани за тайнството на рисуването с къна.

Какво въплъщава рисуването с къна? Каква философия съдържа в себе си?

Рисуването на тялото с къна е красива и загадъчна форма на изкуство, използвано в продължение на векове, за да лекува, украсява и благославя. Хена или къна е багрило, направено от растението Lawsonia Inermis. Вирее и се отглежда основно в Северна Африка, Западна и Южна Азия, Северна Австралия, Нова Зеландия…

В редица топли страни храстът се култивира като растение за употреба във фармацевтичната и козметичната индустрия. От най-младите листа се получава естествен оцветител за коса – зеленикавият прах Къна, който познаваме и използваме от векове. По-старите листа се влагат в шампоани и балсами за коса, а от цветовете му се добива етерично масло за целите на парфюмерията.

Повечето хора възприемат рисуването с къна единствено декоративно, защото лечебните ѝ свойства са малко познати у нас. Медицинската употреба на къната е част от Аюрведичната и Унани индийска народна медицина, както и част от лечебните традиции в Северна Африка. Това е възможно благодарение на съдържащите се в къната растителни стероли, флавоноиди, кумарини, танини  и др.


 

risuvane-henna-eastern

 


Сред превъзходните лечебни качества на натуралния продукт са антипиретично действие – охлажда и понижава телесната температура, спазмолитично, релаксиращо действие, антисептично, противогъбично действие, подхранващо действие при пърхот и кожни проблеми  (намалява отделянето на мастна секреция, предотвратява загубата на коса като я прави бляскава обемна и жива), нанесена върху кожата я прави гладка и еластична, като я предпазва от напукване и да балансира хормоните и да пречиства кръвта.

В древността в Мароко с нея багрели вълната и боядисвали кожите на батабани, тъй като действа противогъбично, защитава от плесени и отблъсква насекомите. В Малайзия с отвара от листата на билката се прави гаргара за възпалено гърло и пресипналост.

Оцветяването на кожата и косата става възможно благодарение на Lawson, известен също като hennotannic asid съдържащ се в растението, което е оранжево-червеното багрило. В резултат от химическото взаимодействие с кератина в кожата и косата се получава цветът, който мнозина от нас харесват.


 

hena-arabic

 


Пастата за рисуване върху тялото се получава след като изсушените листа къна се смилат на прах, като по желание се смесват с други естествени съставки – етерични масла, чай, кафе, лимонов сок, захар и различни ароматни подправки.

Най – често се ползват съставки с високо съдържание на танини като евкалиптово, карамфилово, лавандулово масла, които наред със специфичните си благоприятни свойства имат антиоксидантно действие и са естествени консерванти. Добавя се захар, която да помогне на пастата да задържа влага и по-дълго да остане залепнала за кожата. Киселината от лимоновия сок разгражда целулозата в стритата къна и освобождава цвета ѝ. Ниското PH ускорява процеса.

Готовата паста се нанася върху измита със сапун, подсушена кожа. След приключване на нанасянето и пълното изсъхване, пастата се отстранява с тампонче със зехтин или олио. Красивите следи, които остават върху кожата, траят от една до три седмици.


 

risuvane-kuna-mani

 


Трайността зависи от оригиналния цвят и свежест на къната; мястото, на което е разположена рисунката (дебелината на кожата и как се ексфолира); колко дълго е изчакано изсъхването при нанасянето и каква е температурата на кожата; количеството на меланин и колаген в кожата; химията на тялото (киселинно-алкална среда и скорост на протичане на реакциите и грижите, които човек полага за рисунката си.

Необходимо е да се спазят няколко основни особености след като приключи нанасянето върху кожата – например, да се избягва допира на рисунката с вода през първите 24 часа. Целта е да се даде възможност на цвета да развие напълно. Веднага след отстраняването на пастата цветът е оранжев. Необходими са до две денонощия, за да потъмнее и да стане наситено кафяв. Още една тънкост, която помага на рисунката да се запази по-дълго – добре е да се полага масло, олио, зехтин или крем от естествени продукти няколко пъти на ден, както и преди къпане.

Увлекателният разказ на Мани продължава с духовното изражение на това екзотично занимание, което много повече от просто красива рисунка. Повече за символиките на всяка рисунка и голямото вълшебство, както самата тя го определя ще споделим само след ден.

Следва продължение …

Разговор: Ивайла Влахова

Снимки: Николай Апов

Вижте още:

Yamabahari полага началото на плажна ленена приказка

Студио Запприани – майсторите на абажуропроизводството

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата

Коктейлна рокля Dawnana Regular Fit от ROTATE

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска чанта CP120 Черен от Coach

  Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Бяла рокля в студен ден.

Ако сте пропуснали
Най-четени