Поздрави и спомени в плик или Историята на коледните картички

x

Коледа е най-вълшебното време от годината и сякаш не би била същата без традиционната семейна трапеза, всеобщото веселие, подаръците и… цветните картички с пожелания. Всяка година от края на ноември до първите седмици на януари милиони, а може би и милиарди коледни картички се появяват в пощенските кутии, носейки пожелания за успешна, щастлива и весела нова година. Да, не можем да отречем, че електронните картички и виртуалните пожелания надделяват над персонализираните картички, но все пак вторите още съществуват. И се използват! Доста масово при това, ако питате служителите в пощенските станции, които са залети освен с писма до Дядо Коледа и с празнични честитки с или без пликове. А и хайде, нека си признаем, че има една приятна тръпка, породена от това да отвориш пощенската кутия и да откриеш в нея нещо различно от сметки и рекламни брошури! Чувството е някак… носталгично. Дава ни възможност да си припомним едни не толкова отдавнашни времена, в които основната ни кореспонденция се осъществяваше чрез писма. Ние, докато надписвахме поредната доза пощенски картички за празниците, решихме да тръгнем по следите на тези така мили честитки и да разберем как, къде и кога е започнала традицията по изпращането им…



Просто липса на време

Всичко започнало през (не толкова) далечната 1843 година в Англия. Тогава британският художник Джон Хорсли създал първообраза на днешната коледна картичка, без да подозира какъв „бум” ще предизвика тя първо в Англия, а после и по целия свят. Хорсли просто изпълнил молбата на своя добър приятел Хенри Коул, тогавашният директор на Лондонския музей „Виктория и Албърт”. Коул бил прекалено зает, за да спази традицията да надпише ръчно пожелания до всичките си роднини, колеги и приятели, затова му хрумнала идеята за една и същата „картичка”, която да разпрати до всички. За Хорсли задачата съвсем не била трудна, той създал триптих, като на двете крайни сцени се изобразявали библейски праведни дела – дарения за бедните и гладните, а в центъра била картина, представяща празничното пиршество на г-н Коул и неговото семейство. Пожеланието пък било кратко, но достатъчно тържествено: ”Merry Christmas and a Happy new year” (Весела Коледа и Щастлива Нова Година”).



Нова мода – нови правила

Интересен факт е, че Коул всъщност не е искал да продължи да изпраща картички и през следващите години, но неговото хрумване толкова се харесало, че бързо се превърнало в мода. Естествено с нарастването на популярността на коледните картички, находчиви художници започнали да се занимават по-сериозно с изработването и търговията им, макар всички да смятали, че като всяка друга мода и тази скоро ще отшуми. Е, не отшумяла, ами все повече се разпространявала – картичките се изпращали из цяла Англия и дори пощите въвели практиката картончетата да пътуват срещу определена сума: само 1 пени. Което също било феноменално, защото до този момент всякакъв вид пощенска кореспонденция се заплащала на база километрите, които следва да пропътува. Пощенските картички успешно започнали да променят историята! Или по-точно да се вписват в нея…



Картончета, прелитащи океана 

Повече от очаквано пощенските картички напускат пределите на Англия и се озовават къде мислите… Ами в Америка! В началото само като пристигаща поща, а съвсем скоро и като заминаваща такава. Първоначално обаче картичките се считали за привилегия, тъй като били много скъпи и очаквано само по-богатите семейства можели да си ги позволят. Това да получиш пощенска картичка пък било повод за всеобщо веселие. В продължение на повече от 30 години американците внасяли своите картички от Великобритания, до момента, в който немският емигрант Луис Пранг не решил да вложи 250 долара и да отвори литографски магазин в Бостън. Именно там била напечатана и първата линия коледни картички в щатите. Върху поздравителните картончета имало птици и цветя, които доста се разминавали с коледната тематика, но все пак по смисъла на американската мечта, късметът и пазарът се усмихнали на Пранг и така през 1881 г. той вече издавал над 5 милиона коледни картички годишно. Скоро след звездния успех върху честитките започнали да се появяват и познатите етюди – заснежени къщички, украсени елхи, горящи камини, пеещи деца и разбира се – незаменимият Дядо Коледа. Около 35 години след първите американски картички, братята Хол създали компанията „ХолМарк” (Hallmark), която се занимава специализирано с пощенски картички и до днес.



Те са тук и завладяват света

Модата по коледните картички завладяла и „другия край на света”. В Русия двама от най-известните художници Александр Бенуа и Иван Библин създали първата коледна картичка през 1898 г, като парите от нейната продажба били дадени за благотворителност. След дебюта интересът станал бързо нарастнал  и последвал внос на напечатани коледни картички от Европа, но без надписи. Пожеланията на кирилица се изписвали от калиграфи, което правело създаването и изпращането на коледни картички твърде скъпо и недостъпно за всеки. Очаквано с масовото навлизане на печатарството, изпращането на пощенски картички станало значително по-достъпно и дори се появило колекционирането им, като хоби.



На родна земя

Според данни на Българските пощи, традицията с изпращането и получаването на поздравителни картички започва след Освобождението. Първата новогодишна картичка е изпратена през 1882 година, а първата коледна, три години по-късно. Традицията е въведена от княз Фердинанд I, който станал и първият български притежател на подобна честитка. Фамилията Сакскобурготски и до днес събира уникални по рода си поздравителни картички и притежава една от най-богатите и ценни колекции в света.

Макар обаче да навлизат бързо в страната ни, картичките не се отпечатват в България, ами се внасят от Европа и по-специално от Германия, като подобно на Русия, тук им се добавя само текст на български. Първите изцяло български картички се отпечатват в началото на ХХ век, в русенската печатница „Модерно изкуство”, а днес в Историческия музей в Горна Оряховица може да се види уникална експозиция от пощенски картички, повечето от които именно коледни.



До днес… и след това

Така е започнала историята на пощенските картички, а къде свършва? За щастие още не знаем! Макар модерните технологии да ни предоставят възможност да изпращаме бързо и лесно всевъзможни поздравителни вариации, класическата, хартиена и ръчно надписана картичка продължава да бъде предпочитана от мнозина. Разбира се, по-важен от формата е фактът, че сте се сетили за някого и сте му отправили своите искрени пожелания, но все пак, ако ви остане време изпратете тази Коледа няколко спомена в плик. Все още има достатъчно дни, за да пристигнат честитките навреме по пощата. А колкото до емоциите – те са и за изпращача, и за получателите, знаем го от опит!











Текст: Ани Георгиева 

Снимки: Pinterest; Unsplash

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Обувки от THE ROW

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сако от BALMAIN

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Бяла тениска от BURBERRY

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Мини чанта през рамо от THE ROW

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Петъчен стайлинг по две.

Ако сте пропуснали
Най-четени