Как изглежда 100% органичен и суров десерт? Колкото добре на вид, толкова и на вкус! Идеята е на Анита Класанова, която започва да експериментира, създавайки кулинарните изкушения първо на ръка. С течение на времето хрумването ѝ се разраства и към нея се присъединяват Яни Драгов – собственик на най-големия дистрибутор за органични продукти за България и Калин Класанов – създателят на философията на „Курабийница” и Roo’Bar. Какво ни разказа био триото за мистерията около суровите десерти, вижте в следващите редове.
Откъде идва името Roo’Bar и каква е асоциацията, която да прочетем между редовете му?
Искахме да подчертаем, че произвеждаме наистина здравословен продукт, който дава много енергия. Това, че всички негови съставки не преминават през топлинна обработка и така запазват всички свои ценни витамини и минерали, също е важно за нас и най-вече за хората, които похапват от десерта. Затова се спряхме на „roo“. Първо, това е кратката дума за кенгуру – животно издръжливо, известно с придвижването си на подскоци, с голямата енергия, която има и с това, че не яде месо. Второ, когато се произнася, думата “roo“ звучи почти като “raw” – суров.
Според нас името Roo’Bar успява да изрази това, което е най-важно за продукта ни. Освен това е кратко, звучно и закачливо.
Освен че са създадени от сурови продукти и супер храни, какво друго е характерно за органичните десерти?
За органичните десерти по принцип е характерно това, че се създават при много строг хигиенен контрол, без никакви консерванти и химикали и задължително от сертифицирани био продукти.
Roo’bar се прави само от сурови продукти, без топлинна обработка, от сертифицирани био продукти и супер храни. Рецептите ни са простички, с не повече от 4 съставки.
Освен това, залагаме и на нестандартните комбинации от вкусове, които действат освежаващо. Някои от десертите са по-сладки, други с по-екзотичен вкус, трети са по-скоро киселички. Предлагаме изкушения за всеки – независимо дали обича сладко, или не – при това полезни, използващи само силата на природата.
Един от видовете, които предлагате, е с вкус на чили и сладък корен. Какви са неговите полезни свойства?
Чилито действа загряващо и ускорява обмяната на веществата. Според някои последни изследвания, то е страхотен помощник при контролирането на теглото. Освен това е богато на витамин С. Сладкият корен пък е около 50 пъти по-сладък от захарта без да е толкова калоричен. Освен това е богат на флавоноиди, фитоестрогени и антиоксиданти. Комбинацията на двете съставки дава десерт с екзотичен вкус – сладък и лют едновременно – и е чудесен за похапване, когато се опитвате да отслабнете, гладът ви мъчи и имате нужда от енергия.
Кои супер храни са „пò супер“? Разкажете ни за Вашия топ 3, например.
Всъщност няма „по-супер“ храни. Всички зеленчуци, плодове, ядки, билки и водорасли, които влизат в тази категория, са вкусни и полезни едновременно. Нашата тайна е, че хапваме от всичко по малко. Стараем се менюто ни да включва всеки ден разнообразни плодове, зеленчуци и ядки. Така ни е по-вкусно, а и сме сигурни, че си набавяме всички необходими хранителни вещества. Същия приницип прилагаме и при измислянето на рецепти за Roo’Bar.
Трудно ли се намират био продукти на българския пазар? Има ли начин да ги разпознаваме?
Всъщност производство има. Все повече хора се захващат с био земеделие и отглеждат чисти продукти. Преди години, когато направихме първия Био магазин в страната, положението беше много по-тежко. Сега, освен вносните продукти, има и много български и то с отлично качество. Сертифицирането е по-големият проблем. Повечето от био стопанствата са малки и не всички имат сертификат. Много често не са направили постъпления за това поради финансови причини. Фактът обаче е, че има няколко сертификата – валидни за България и за Европа, които удостоверяват, че предлаганите продукти са био и е добре хората да купуват най-вече от тях. Нашите десерти например се правят само от сертифицирани продукти и самите те притежават био сертификат.
Възможно ли е да направим ежедневните си хранения изцяло от полезни храни? Ако да – как би изглеждало примерното меню за един ден? Има ли тайна как да изключим вредните съставки от него?
Да, напълно е възможно и не изисква кой знае какви усилия. Хапването на полезни храни не означава да се ядат само неща с отвратителен вкус. Напротив. Сладкишите също не са забранени. Важно е от какви продукти са приготвени.
Можете да ядете снаксове, но ако са от сушени плодове и печени ядки. Хапвайте сладкиши, но да са направени от био продукти, без оцветители и консерванти (и разбира се, не прекалявайте). Яжте повече зеленчуци и плодове, по-малко месо и мазни сосове. Ние самите сме вегетарианци, но това вече е въпрос на личен избор. Здравословното меню е да ядете това, което обичате, без да прекалявате и като внимавате да подбирате качествени продукти. Уверявам ви, че ако изкарате една седмица без чипс, вафли и джънк фууд, после дори няма да се сетите за тях.
Като заговорихме за вредни съставки, можете ли да ни дадете пример за такива, част от традиционната ни кухня? С какво бихме могли да ги заменим?
В българската кухня има прекрасни рецепти за зеленчукови ястия. Те стават богати, вкусни и са здравословни. Вредни съставки може да се каже, че има по-скоро в месните, традиоционно български ястия. Те често са много тежки, много мазни. Добре е дори да ядете месо, да избягвате тежките сосове и многото подправки. Приготвяйте го по-скоро на скара, с много зеленчуци за гарнитура. Яжте пълнозърнест хляб и не го комбинирайте с картофена салата. Избягвайте пърженото и мазното. Хапвайте по малко от всичко. Това е достатъчно, за да се храните здравословно.
Коя е любимата Ви здравословна рецепта? Бихте ли я споделили с нашите читатели?
Сигурно трудно ще повярвате, че десертът от снимката е здравословен. Може би на пръв поглед предизвиква смесени чувства на желание и вина. А не трябва – това е суров, здравословен, ароматен, опияняващ десерт. A и има много място за експерименти – заменяте 1-2 съставки и излъчването вече е съвсем друго.
Шоколадово-Лешникова Торта с прясно изцеден сок от портокал
Блатът напомня рообарче: лешници, орехи, кокосово масло, какао, домашен био мед и фурми, защото те винаги са в основата.
Кремът е плътен но свеж: кашу, подплатено с още малко мед и агаве, както и няколко изцедени портокалчета за по-изтънчен вкус.
Тук спойката е Индийски Живовляк (хуск) или иначе казано – фибри с незаменимо полезни качества.
Наближават Коледните и Новогодишните празници – как планирате да изглежда трапезата ви тогава?
На Бъдни вечер с удоволствие подреждаме традиционна трапеза – сарми, чушки, леща, ошав. За Коледа вероятно ще пробваме някоя нова интересна рецепта. Това е време, в което цялото семейство сме си у дома и можем да споделим общата си страст към готвенето като експериментираме.
Не забравяйте, че празниците са най-вече време за поделяне и освен от здравословното хранене, това да сме здрави и да се чувстваме добре зависи от любовта, която даваме и получаваме.
Интервю: Станислава Добрева
Снимки: Roo’Bar
Вижте още: