Какво да правим със сухата кожа през зимата

x

За щастие, има прости и дори безплатни неща, които можете да направите, за да облекчите зимната суха кожа.

Сухотата възниква, когато кожата не задържа достатъчно влага. През зимата влажността е ниска както на открито, така и на закрито, а съдържанието на вода в епидермиса (най-външния слой на кожата) отразява нивото на влажност наоколо. За щастие, има прости и дори безплатни неща, които можете да направите, за да облекчите зимната суха кожа.



Запазване на влагата в кожата

Мислете за клетките на епидермиса като за керемиди, които са държани заедно от богато на липиди „лепило“. То ги поддържа гладки и добре подредени. Загубата на вода се ускорява, когато лепилото се разхлаби от увреждане от слънцето, прекомерно почистване, търкане, някои медицински състояния, както и от ниската влажност през зимата и изсушаващите ефекти вследствие отоплението в помещенията. Резултатът е грапавост, лющене, сърбеж, напукване и понякога усещане за парене по кожата.

Овлажнителите за кожа, които рехидратират епидермиса и запечатват влагата, са първата стъпка в борбата със сухата кожа. Те съдържат три основни вида съставки. Овлажнителите, които спомагат за привличането на влага, включват серамиди, глицерин, сорбитол, хиалуронова киселина и лецитин. Друг набор от съставки като петролатум (вазелин), силикон, ланолин и минерално масло помагат да се запечата тази влага в кожата. Емолиентите, като линолова, линоленова и лауринова киселина, изглаждат кожата, запълвайки пространствата между кожните клетки.



Колкото по-плътен и мазен е овлажнителят, толкова е по-ефективен. Сред най-ефективните (и най-евтини) са вазелинът и овлажняващите масла (като минерално масло), които предотвратяват загубата на вода, без да запушват порите. Тъй като не съдържат вода, те действат най-добре, докато кожата е все още влажна след баня, за да запечатат влагата.

Сухата кожа обикновено не е сериозен здравословен проблем, но може да доведе до сериозни усложнения, като хронична екзема (червени петна) или кървене заради разрушени капиляри в дермата. Друго възможно усложнение е вторична бактериална инфекция, което може да изисква антибиотици. Консултирайте се с вашия лекар, ако забележите някой от тези симптоми или ако мерките, които предприемате у дома, не дават резултат. При тежка суха кожа може да ви бъде предписан крем, съдържащ млечна киселина, урея или кортикостероиди.



Ето няколко ефективни начина за облекчаване на сухата кожа през зимата.

Използвайте овлажнител за въздух през зимата. Настройте го на около 60%. Това ниво би трябвало да е достатъчно за попълване на горния слой на епидермиса.

Използвайте антиоксидантен серум. Серумите са сред малкото продукти за грижа за кожата, които са полезни през цялата година. Можете да използвате антиоксидантен серум през цялата година, стига да не съдържа алкохол. Независимо от климата, свободните радикали атакуват кожата и причиняват преждевременни фини линии, разрушаване на колагена и слънчеви петна. Можете да смекчите щетите, причинени от оксидативния стрес от свободните радикали, като приложите формула с витамин С, преди да нанесете по-тежки продукти за грижа за кожата сутрин. Освен това не забравяйте да покривате кожата си със слънцезащитен крем SPF 30 всеки ден, дори когато е студено или облачно.



Яжте определни храни, които ще ви помогнат. Сред тях са мазни риби като сьомга (с омега-3 мастни киселини, цинк, витамин Е), авокадо (добър източник на витамини Е и С, полезни мазнини, съединения, които помагат за предотвратяване на фотостареенето), бадеми (богати на протеини, селен, витамин Е, мазнини и цинк), слънчогледови семки (с високо съдържание витамин Е, който има защитни антиоксидантни ефекти върху кожата), сладки картофи (съдържат много бета каротин, естествен слънцезащитен фактор), чушки (отличен източник на витамин С и бета каротин, които са мощни антиоксиданти).



Пийте много вода.

Ограничете се до една 5-10 минутна вана или душ всеки ден. Ако се къпете повече време, може да премахнете голяма част от мазния слой на кожата, така тя ще загуби влага. Използвайте хладка вместо гореща вода, която може да отмие естествените масла. Минимизирайте употребата на сапуни. Изберете овлажняващи препарати или помислете за почистващи препарати без сапун. Избягвайте сапуни с парфюми и алкохолни продукти, които могат да премахнат естествените масла. За да намалите риска от нараняване на кожата, избягвайте груби гъби за баня, четки за миене и кърпи. По същата причина потупвайте или попивайте (не търкайте) кожата, когато я подсушавате с кърпа.

Нанесете овлажнител веднага след къпане. Това помага да се запушат пространствата между клетките на кожата ви и да се запечата влагата, докато кожата ви е все още влажна. За да намалите мазното усещане от вазелин и гъсти кремове, втрийте малко количество в ръцете си и след това го разтрийте върху засегнатите области.


Текст: Деси Найденова

Снимки: Pexels

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Deep brown eco leather coat от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Mid-Lenght Wool Trousers от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Къса пола от туид с цепка от KOTON

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Апрески Mase от Kazar

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Събудете русалката у вас.

Ако сте пропуснали
Най-четени