Правилната стойка е нещо важно, това го знаем още от ученическите си години. Повтаряно ни е достатъчно често тогава, вероятно и ние го повтаряме на децата си. И е факт – позицията на тялото е част от първото впечатление, което оставяме в околните, а и незаменима доза увереност, за самите нас. Какво се случва обаче след многобройните часове прекарани на стола пред компютъра… ами променяме позицията на тялото си. Неусетно! Просто в един момент откриваме, че раменете ни са леко наклонени напред, а торсът някак отпуснат. Или пък преди да го забележим, се появяват болките по продължението на гръбначния стълб, които са си един доста неприятен сигнал. След това идват и въпросите „Поправимо ли е?” и по-важният „Как?”. Отговорът е да – за щастие така, както сте придобили неправилна стойка, можете и да я промените обратно или пък още по-добре да се постараете изобщо да не се налага. По повод това как да го направите, събрахме за вас 7 препоръки, благодарение на които ще имате изправена стойка.
Без напрежение
Да започнем от мястото, където прекарвате вероятно най-много време – бюрото. Без значение дали сте в офис, работите от вкъщи или ви се налага да съдите дълго под каквато и да е друга форма, обърнете внимание на стола. Ако той е ергономичен и/или качествен – чудесно, това ще предотврати схващания и болки в гърба и кръста. Не е създаден обаче стол, който да ви гарантира, че при седене 5 дни в седмицата по около 6 часа, няма в даден момент да започнете да усещате напрежение и умора. Заради това трябва да обърнете внимание на някои на пръв поглед дребни неща от работната ви рутина като височината на стола, например. А как да се ориентирате? Отговорът би следвало да бъде – добре е тогава, когато ви е удобно, но удобното за момента не винаги значи правилно. Има няколко основни правила, които може да следвате, докато регулирате стола си: коленете винаги трябва да бъдат разположени по-ниско от таза; стъпалата е хубаво да бъдат спокойно стъпили на земята; очите ви пък е добре да гледат монитора под 90-градусов ъгъл и от поне 35 см. разстояние. Ако сте изпълнили всички стъпки, то тялото ви следва да е заело естествена правилна позиция при седене. Останете в нея!
Здраво стъпила на земята
Знаем, че една от най-честите пози за седене на нас, дамите е като кръстосаме крака. Много от нас го правят сякаш автоматично, без да се замислят – сядат и веднага единият крак е сложен върху другия. Позата безспорно излъчва много женственост, но е и много вредна за стойката на тялото ни. Седейки по този начин, не позволяваме тежестта на тялото да се разпредели равномерно, което води до болки в кръста или дори по-сериозно – тазов дисбаланс. Какво можете да направите? Най-простото е да не кръстосвате краката си, а да оставите и двете си стъпала спокойно стъпили на земята. Трудно е, знаем го от опит!
Високи – да, ниски – два пъти да
Още една женска страст – обувките на високи токчета, също са сред главните виновници за неправилната стойка и най-вече за умората и болките, в гръбначния стълб. Как е възможно тези съвършени обувки да вредят, след като ни придават толкова самочувствие и увереност? Ами за жалост може и причината е най-вече в неестествената позиция, която сводът на стъпалото заема. След дълго ходене или стоене на високи обувки се изморяват първо краката, после кръста и накрая гръбначният стълб. Да, получава се дори и с най-удобният чифт, който имате, особено ако ги носите ежедневно. Естествено, не ви съветваме да се откажете напълно от тези толкова ценни за всеки дамски гардероб обувки. Ние самите също не можем! Препоръчваме ви обаче при всяка удобна възможност да посягате към нещо с по-нисък ток или най-добре чифт спортни обувки. Тялото ви ще ви бъде благодарно!
Нека има разнообразие
Докато сме на вълна обувки, нека споменем и чантите. И по-конкретно – начинът, по който ги носим. Много често сме свикнали да слагаме незаменимия дамски аксесоар винаги от една и съща страна. По навик! Някои дори твърдят, че ако носят например чантата си винаги от ляво, то от дясно е немислимо да го правят, защото това им причинява дискомфорт. Дискомфортът обаче е най-вече за тялото и стойката, ако не редувате ръцете си. И то, не толкова заради тежестта на самата чанта, колкото заради това, че тялото с течение на времето започва да преразпределя неправилно теглото си, което пък напряга мускулите и в опит на гръбначния стълб да възвърне цялостния баланс се получава неправилна стойка. Решението – различни по големина чанти и редуване на ляво и дясно. Това е лесно… и се свиква бързо!
Светът е пред очите ни
Чантите, обувките, бюрото… има ли още? Има! Така неделимата част от ежедневието ни – телефоните, също оказват влияние върху позицията на тялото ни. При това негативно, както може да се досетите!
Получаваме съобщение, телефонът ни дава светлинен, звуков или какъвто и да е сигнал и инстинктивно, вземайки го в ръце, се навеждаме надолу, за да проверим какво се случва. Това съвсем не е естествена поза за тялото и най-вече за врата, в отговор на което след по-продължително седене в тази поза, идва… болката или схващанията. Може да избегнете това, като следващия път вдигнете телефона на нивото на очите си или иначе казано – движете устройството, не главата си. Съвсем скоро ще ви стане навик, полезен при това!
Старо, но златно
Избрахме да завършим с може би най-баналното. Това, което чуваме от деца – „Стойте изправени!”. Звучи лесно и естествено, а всъщност не е. Понякога дори и не усещаме, че седим неправилно, дотолкова сме свикнали. Знаем, че привикването с правилната позиция на тялото може да отнеме време, понякога е изнервящо и в началото също е възможно да усещате напрежение в гърба, кръста, краката… Наложете си обаче воля, не си помисляйте да се отказвате и резултатите ще ви зарадват скоро! Като допълнение може да опитате да практикувате йога и/или да тренирате някакъв вид спорт, който акцентира върху правилната позиция на тялото ви. Сами ще усетите разликата при това още след първите няколко седмици. Опитайте…
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Unsplash