Мария Калас, единствената

x

Не всички са харесвали гласа й. Някои дори го определят като дразнещ. Претенциозна, емоционална, драматична, с нея се работи трудно. Истинска дива.

Разказваме ви днес за легендата Мария Калас, защото тази година светът отбелязва 100 години от рождението й и защото това е жена, която може да бъде наречена „единствена и незаменима“. Каквато е искала да бъде.



Родена е на 2 декември 1923 г. в Ню Йорк. Дете е на гръцки имигранти. Рано започва да взима уроци по пиано, но скоро разбира, че истинската й страст е пеенето.

„Винаги ще бъда толкова трудна, колкото е необходимо, за да постигна най-доброто.“

През 1937 г. родителите й се разделят и тя заминава заедно с майка си за Атина. Учи в Атинската консерватория при сопраното Елвира де Идалго. Пее в Cavalleria rusticana и Boccaccio. Завръща се в САЩ през 1945 г.

Кариерата на Мария Калас започва сериозно през август 1947 г., когато се появява в La gioconda във Верона. Скоро, под ръководството на диригента Тулио Серафин, дебютира във Венеция, Торино и Флоренция. През 1949 г. пее за първи път в Рим и Неапол.

„За мен музикалното изкуство е великолепно и не мога да гледам да се отнасят към него по окаян начин.“



През 1949 г. се омъжва за Джовани Батиста Менегини, богат индустриалец и запален почитател на операта. След сватбата той поема контрола над нейната кариера. Калас прави своя дебют в престижната La Scala в Милано през 1950 г., с „I Vespri siciliani“ на Верди. През 1952 г. се появява в Ковънт Гардън, Лондон. Нейният дебют в Щатите е през ноември 1954 г. в Лирик Опера в Чикаго в главната роля на „Норма“ на Белини. Това изпълнение тя повтаря пред рекордна публика в Метрополитън Опера в Ню Йорк. През 1956 г. е дебютът й в Мет.

„Не ми говорете за правила. Където и да бъда, аз създавам проклетите правила.“

Зенитът на кариерата на Мария Калас, в Ла Скала, е в периода между 1951 г. и 1958 г., като по това време тя също и записва. Записите на Калас са приети с ентусиазъм и тя е една от най-популярните певици за периода. Нейният непостоянен темперамент става причина за вражди с колеги и мениджъри. В рамките на няколко години нейните изблици и прекомерни изисквания довеждат до редица уволнения и напускания.

„Не съм ангел и не претендирам, че съм. Това не е моя роля. Но не съм и дявол. Аз съм жена и сериозен артист и искам да бъда оценявана като такава.“



След като Мария Калас се запознава с гръцкия корабен магнат Аристотел Онасис чрез съпруга си, избухва гореща афера между тях и бракът й с Менегини приключва. Мария се отказва от сцената в началото на 60-те заради Онасис, но продължава с периодични концерти. Въпреки че има вокални проблеми, тя прави едно незабравимо завръщане на сцената през 1964-1965 г., когато има турне с „Норма“ в Париж и с „Тоска“ в Мет. Последната й завеса на сцената се спуска през юли 1965 г. в Ковънт Гардън.

„Първо загубих гласа си, след това загубих фигурата си и след това загубих Онасис.“

След края на кариерата си Мария Калас се отказва от американското си гражданство и очаква да се омъжи за Онасис. Но връзката им е бурна и в крайна сметка Онасис се жени за Жаклин Кенеди през 1968 г. Мария е съсипана и хората около нея казват, че тя никога не се е възстановила.

На следващата година Мария Калас снима неуспешна продукция на „Медея“, след това организира майсторски класове в Джулиард. При едно последно завръщане прави опит за европейско турне с рецитали, но гласът й й изневерява. Последната й публична изява е на 11 ноември 1975 г.



„Ние, жените, трябва да сме незаменими за мъжете. В края на краищата ние имаме най-голямото оръжие в ръцете си, като просто сме жени.“

Умира в самота през 1977 г. в парижкия си апартамент на 53-годишна възраст. След нея остават незабравимите й изпълнения в „Тоска“, „Мадам Бътърфлай“, „Кармен“, „Норма“, както и споменът за харизматичната й и силно драматична личност. Калас е уважавана като една от най-големите оперни легенди на всички времена.



„Пари не ми трябват. Аз работя за изкуството.“

През 2021 г. бе първата церемония на Maria Callas Monaco Gala & Awards. Събитието с благотворителен характер, което се провежда под патронажа на принц Алберт на Монако и на което по традиция присъстват важни личности и знаменитости от цял свят, е вдъхновено от легендарната гала в Монако през 1960 г., когато Мария Калас очарова с гласа си принц Рение и принцеса Грейс (родителите на принц Алберт). Миналата година специален гост бе актрисата Моника Белучи, която бе отличена в категорията за Най-добър артист на годината. Белучи е в главната роля във филма „Мария Калас: писма и спомени“ на французина Том Волф и гърка Янис Димолицас, който излезе тази година.



На тазгодишното издание на Maria Callas Monaco Gala & Awards първа награда в своята категория спечели българската дерматологична и естетична клиника Derma-Act. Церемонията се проведе под егидата на Княжество Монако на 2 декември в хотел Hyatt Regency Солун, а поводът е навършването на 100 години от рождението на оперната дива.

„Една опера започва много преди завесата да се вдигне и свършва дълго след като се е спуснала. Започва във въображението ми, превръща се в моя живот и остава част от живота ми дълго след като съм напуснала операта.“

Мария. Калас. Единствената.


Текст: Деси Найденова

Снимки: Getty Images/Youtube

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Обувки от THE ROW

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сако от BALMAIN

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Бяла тениска от BURBERRY

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Мини чанта през рамо от THE ROW

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Петъчен стайлинг по две.

Ако сте пропуснали
Най-четени