Четири модни „революции“, водещи началото си от САЩ

x

hugo-boss-sunglasses

 


Много страни от Запада са дали по нещо на модния свят – „големи“ дизайнери, модни шедьоври, удобство за жените или са променили историята на костюма безвъзвратно и за добро. Днес се спираме на четири неща, които се оказват революционни в света на модата и са произведени за пръв път в САЩ. Знаете ли кои са те?


 

1132768

 


Денимът

Синият деним е един от най-съществените приноси за модната индустрия, произхождащи от САЩ. Носят се от мъже и жени на всякаква възраст и са съществена част от гардероба на всеки (по-принцип не харесваме подобни обобщения) човек. Продуктите от деним са глобална индустрия за 60 милиарда долара годишно. И почти е сигурно – няма друго толкова масово лансирано облекло, от произведеното от този плат. Именно целият този феноменален успех на денима кара великия Ив Сен Лоран да обясни за пореден път през 1983 година пред New York Magazine, че съжалява, че не той е измислил този плат. Всъщност, денимът е заслуга на немския емигрант в Америка – Levi Strauss, който през 1872 година създава текстил, който се къса трудно. Първият чифт панталони от деним, получили патент през 1873 година.


 

b8d65bd13299db8030a2c9946bace3c1

 


Ципове

Разбира се, копчетата и другите познати артикули от кинкалериите си имат своето място в шивашката индустрия. Циповете обаче феноменално промениха начина, по който хората „закопчават“ дрехите около себе си. През 1893 година инженерът Whitcomb Judson, който живеел в Чикаго, първи достигнал до идеята за циповете и в същата година патентовал произведението си. Как е измислен този дизайн? Начинът, по който Whitcomb Judson завързвал с връзки високите си зимни ботуши, определено не бил най-удобният.


 

New-Balance-Sneakers-5

 


Маратонки

Гумените подметки за обувки са изобретение на британците. Но връзката между тях и текстилното платно създала концепцията за дизайн на маратонките. Това поставило основите на модерното производство на известните модели спортни обувки. Американската компания Rubber Company представила на широката публика своя модел Keds през 1916. Оттогава насам маратонките са се превърнали в индустрия за милиони. Можете да си купите класически чифт Keds за около 50 долара или модел на Том Форд, който може да достигне цена от 1000 щатски долара.


 

original_108876_p0jacngwvsl0tjk9wbn3gykoa

 


Очила

Покриването на очите с различни неща, за да се предпазват хората от лъчите на слънцето е много старо откритие. Но човекът, който започва масовото производство на очила е Сам Фостър, който през 1929 година създал първия съвсем евтин чифт. Продавал ги на тротоара в Атлантик Сити с името Foster Grant. Именно тази компания поставила основите на големите след това Ray-Ban, Garrett Leight и Randolph Engineering.

Текст: Fashion Inside

Снимки: Press

Вижте още:

ДНЕС МЕЧТАЕМ В ТОЧКИ!

КОГАТО СИЛНИЯТ ПОЛ СЕ ПОБИРА В ЧИФТ БЕЛИ ПАНТАЛОНИ

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Обувки от THE ROW

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сако от BALMAIN

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Бяла тениска от BURBERRY

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Мини чанта през рамо от THE ROW

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

С маратонки към офиса.

Ако сте пропуснали
Най-четени