Размисли из дрешника или Как да удължим живота на любимите си пуловери?

x

Ако през септември все още можехме да отлагаме, то през октомври пуловерите заемат своето място в гардероба. И остават там до края на зимата, че и до ранна пролет, когато е капризна. Ние нямаме нищо против тяхното дълго присъствие в гардероба и стила ни, защото пуловерите са любов. Мека, уютна, топла и комфортна любов! Единственото, което нарушава тази наша взаимна хармония с така любимите ни плетени дрехи е… прането. Да, точно така – моментът с прането и нуждата от голямо внимание. Градуси, температура, препарати, продължителност… И всичко това, за да не се окаже най-обичаният  ни пуловер накрая с размер като за малката ни дъщеря или в още по-лошия случай – за котката. Променили сте размера на няколко пуловера през годините? Не се притеснявайте, ние също! Точно заради това събрахме на едно място няколко съвета, свързани с това как да се грижим правилно за зимните блузи, така че да продължим дълго да създаваме спомени, облечени в тях.



Пуловерите и химическото

Добре признаваме, тази статия ще бъде много кратка и включва само един съвет: Занесете пуловерите си на химическо чистене, там най-добре знаят как да се погрижат за тях! Да, ама… не! Химическото чистене наистина е най-добрият вариант не само за плетените блузи, а като цяло за зимните дрехи, но е факт, че не е най-удобното решение. Първо защото е свързано с посещения на химическото чистене има-няма през ден, и сетне, защото далеч не е бюджетно. Е, май ще се наложи да преминем към Вариант Б: домашна грижа. (И да, статията далеч не свършва тук)



За да бъде максимално лесно, разделихме пуловерите и грижата за тях на няколко категории, като ги квалифицирахме според материята им:

Кашмирени пуловери

Започваме с царя на материите – Негово Величество Кашмирът. Достатъчно скъп, за да се ядосваме искрено, ако го съсипем. А и си е наистина трагично да увредим нещо толкова меко, колкото е един кашмирен пуловер. За да не позволите това да се случи, просто не му осигурявайте срещи с пералнята и сушилнята. Перете го на ръка, без много търкане и с щадящи препарати. Най-добре такива създадени специално за кашмир.

Бонус съвет: Имайте предвид, че кашмиреният пуловер може да съхне цяла вечност. За да намалите част от това време (на половин вечност, например) просто изстискайте излишната вода от него. Деликатно! Повтаряме: Деликатно!

Вълнени пуловери:

Следващата най-обичана и предпочитана зимна тъкан, след кашмира е вълната. Защо? Защото влакната й, предпазват от бактерии и не задържат миризми, а и не пропускат влага. Ами любов е, какво да се прави!

Колкото до грижите – те са много сходни с тези за кашмира. Отново най-доброто решение е прането на ръка, като се заложи повече на плакнене, отколкото на търкане. Препаратът за естествени материи е задължителен (ако нямате и бебешки шампоан може да свърши работа).

Синтетични материи:

Останаха синтетичните материи, които имат известно сходство с вълната. Те успешно имитират текстурата, мекотата и вида на вълна, но се различават от нея и кашмира главно по това, че са лесни за поддържане. Пуловерите от акрил спокойно може да изпратите в пералнята, без много угризения. Само изберете максимално щадяща материите програма. А в сушилнята имат ли място? Всъщност да, стига да не се сушат на много висока температура. Материя – мечта, нали?



Правилно съхранение 

Добре, пуловерите са изпрани и изсушени (и в двата случая внимателно) сега остава да ги приберем до следващото обличане. Не, не си и помисляйте, че мястото им е в гардероба. Ако ги оставите на закачалка ще развалите формата им и те ще се разтегнат от собствената си тежест. Най-доброто място за пуловерите, без значение от тяхната материя е върху някой рафт или в някое чекмедже. Сгънати и удобно наредени! Това е достатъчно.

Неканени гости 

Като стана дума за съхранение се сетихме и за неканените гости, които обичат да навестяват (или по-скоро направо да нападат) топлите дрехи. Молците! Те са истинска напаст, която може да остави непоправими щети върху любимите ни зимни дрехи, от палта, през шалове, та до пуловери. Навсякъде. Най-добрият начин да ги държим далеч от шкафовете и гардеробите си е като поставим специални ароматизатори, които да ги прогонват. Ако помните неприятната миризма на нафталин, с която баба ви предпазваше одеялата и плетените дрехи от вредители, то не се притеснявайте няма да ви се налага да го използвате. В момента изборът на аромати и есенции е много голям и съвсем не е нужно да се връщате към точно този детски спомен. Дори напротив – може да изберете ароматизатор с парфюмен аромат, който да освежи допълнително дрехите ви.



Още досадници

Грижите се добре за пуловерите, съхранявате ги правилно и… в един момент се появяват топчетата. Те се образуват именно „благодарение” на честото пране и носене и в някои ситуации дори могат да ни накарат да се откажем от пуловера. Или пък не, защото просто трябва да ги премахнем. Единият вариант са специалните машинки за почистване на този тип плетени материи, които вършат отлична работа. Другият (който ви съветваме да бъде само краен случай) е да използвате самобръсначка. Бъдете обаче много внимателни, защото и машинката за топчета, и домашният й еквивалент могат да направят дупки по плата, при по-силен натиск.

А вие имате ли си своите тайни за поддържане на плетените дрехи? Ще се радваме да ни ги споделите…


Текст: Ани Георгиева 

Снимки: Printerest

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Конвертируем тренч Karl Lagerfeld

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дамска рокля Trendyol

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата
Препоръки от седмицата
Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

В крак с модните седмици.

Ако сте пропуснали
Най-четени