Етикетни хроники: Как правилно да се грижим за дрехите, спрямо материите им

x

Сигурни сме, че едва ли някой си мисли как използването на пералнята изисква академична диплома.  Съвсем не,  достатъчно е само да прочетем инструкциите, но дори и да не го направим е повече от логично как точно да пуснем този домакински уред. Прането като цяло, обаче съвсем не е толкова логичен процес, още по-малко пък напомня на детска игра. Защо? Защото има доста тънкости, с които е добре да сме наясно, по възможност преди да съсипем, оцветим, смалим или обезцветим няколко дрехи. Коя тъкан се пере само на ръка и коя може в пералня, защото цветовете на това пускат, онова защо се разшири… Прането на различните материи силно напомня на дълбока мистерия, която имаме желание  днес да разгадаем заедно с вас…



Лен

Започваме с лена. Да, същата „глезена” материя, която е синоним на лято, но е и готова да ви откаже от онзи панталон с разкошна кройка, просто защото се мачка. Много се мачка! Преди обаче да заклеймите лена като материя, категорично неподходяща  за вашия гардероб, то ще ви споделим и нещо положително, като например, че е подходящ за чувствителна кожа, благодарение на факта, че е хипоалергичен. Може би си заслужава малкото повече грижа и внимание, нали? А какви да бъдат грижите? Да започнем с прането или по-точно с факта, че ленените дрехи не са първи приятели с химическото чистене, затова не се изкушавайте да им организирате срещи. Прането на ръка е най-препоръчителният вариант за всичко направено от лен, но в краен случай и пералнята може да бъде алтернатива. Внимавайте само с градусите и изберете програма за фини тъкани! Споменахме, че се мачкат (а и се съмняваме да не знаете), заради това почти изцяло се изключва вариантът – сушилня. Заменете я с по-естествените начини за сушене – слънце и лек вятър, така дрехите ви ще придобият допълнително усещане за свежест. И за пореден път – ленът се мачка много, което предразполага и да го гладите често (не се престаравайте, няма смисъл), правете го с помощта на кърпа, за да предпазите максимално тъканите.

Коприна 

Въпреки, че коприната е позната от векове и е изключително предпочитана материя при производството на дрехи, заради нейната мекота, здравина и блясък, все пак я поставяме непосредствено след лена, защото тя също е една от много „капризните” материи. Или по-точно казано – изключително деликатна и фина тъкан, към която трябва да се подхожда с особено внимание. Най-вече към петната! Логичният въпрос е – Как да се грижим за тази толкова нежна материя, без да я съсипем? Ами, за разлика от лена, тук най-добрият съвет, който можем да ви дадем е да се възползвате от услугите на химическо чистене за вашите копринени дрехи. Ако пък не сте фен на химическото чистене, то остава опцията да перете ръчно, тъй като това е най-добрият начин да запазите формата и цялостния вид на конкретната дреха от коприна.  След прането и сушенето, естествено идва ред на следващия важен аспект от грижата за коприната и това е… гладенето! То трябва да се осъществява на изключително ниска степен и без пара, тъй като високата температура на гладене, създава риск да получите необратими петна върху иначе любимите си дрехи. Не си причинявайте това, а ако имате възможност – гладете вертикално. Ще бъде по-лесно и за вас, и за тъканите!



Деним 

Не, денимът съвсем не е така претенциозен, както предходните две материи. Дори нещо повече – добрата инвестиция е именно в качествени кройки, материали и модели. Как обаче да запазим това, което имаме за по-дълго, без времето осезаемо да взема своето от него? Ами с внимание! Прането е първото и може би най-значимо нещо в грижата за денима, на което да обърнете внимание. Като начало: не забравяйте да закопчаете циповете и копчетата, това ще попречи на дрехата от деним да промени формата си при пране. Следващата стъпка е ръчното пране, да знаем, че непрекъснато повтаряме как пералните не са най-добрата опция, но при денима наистина не са, тъй като водят в много случай до избледняване на цвета. Всъщност големите производители на деним съветват устойчивата и така известна материя да бъде прана веднъж на 2 до 6 месеца. Да, само веднъж, като това, разбира се зависи от редица фактори. И все пак повече от 2 месеца… ами  шокиращо си е!



Кашмир 

Кой не е виждал кашмир, кой не е слушал за него…? Без шега ви представяме следващия герой на днешните ни истории – Негово Величество Кашмирът. Да, и нашата първа асоциация, щом чуем за тази материя  е за голям шал и топъл пуловер… от кашмир, разбира се. Как обаче да овладеем правилно техниката на грижа за тази топла материя, за да запазят любимите ни кашмирени дрехи свежия си вид, максимално дълго? Нещото, което трябва винаги да се помни е, че препоръчителното пране на кашмир е на ръка. Без значение от това, какво пише на етикета! Начинът на пране на подобна материя е изключително важен, за да продължат те да бъдат все така меки и красиви. И в този ред на мисли – простирането на току-що изпрани кашмирени дрехи е забранено. Строго при това! Причината се корени във факта, че кашмирът има свойството изключително бързо да се разтяга (много да се разтяга, знаем го от опит), а тежестта на водата му помага  в това начинание. Как да го сушите? Ами по възможност легнал! Знаем, че звучи нелогично и странно, но е най-доброто, което може да причините на всичкия кашмир от гардероба ви.

Вълна

Вълната принадлежи към категорията на естествените тъкани и именно това оказва силно влияние върху цялостния начин, по който следва да се третира. В естественото си състояние вълната може да се пере без проблем. Многократно! В повечето дрехи обаче тя не е в най-чистия си вид, ами е преработена и смесена с поне още една съставка, заради което е необходимо да бъде почиствана с особена доза внимание. Най-добре посредством химическо чистене. Ако все пак решите да перете вълнените си дрехи и аксесоари у дома, то имайте предвид, че горещата вода и силните препарати (най-вече избелващите) са абсолютно недопустими, тъй като могат да бъдат пагубни за тъканта.



Памук

Постепенно стигнахме до царя на тъканите – г-н Памук. Това е най-масово използваната, здрава, мека и гъвкава тъкан, която познаваме. И най-издръжливата, особено в сравнена с другите. За памука е лесно да се грижите – може да го перете в пералня, нямате ограничения за почистващите препарати, петната обикновено не са пречка, дори и избелващите препарати са позволени (стига цветовете на памучната дреха да ги позволяват). Звучи твърде хубаво, за да е истина? Ами… истина е, памукът е лесна и за носене, и за поддържане материя, но си има и един често срещан проблем – свива се. Или иначе казано има способността бързо да губи мекотата и еластичността си, но и това (частично) може да се избегне, като  памучните тъкани се перат с хладка, а препоръчително даже и студена вода.

Вискоза

Съществува ли материя, която да е нежна като коприна и дишаща като памук. Да, това е „изкуствената коприна” или както е най-известна – вискозата. Тази тъкан е направена от дървесна целулоза (Не, сигурни сме, че това не е  хартия!), поради което се счита за естествена и за особено предпочитана през лятото. Иска ни се да ви кажем, че е красива колкото коприната и непретенциозна колкото памука, но ако го направим, трябва да излъжем за второто. Ще си кажете, че проблемът е в прането, но то всъщност не е толкова трудно и специфично. Вискозата има други свои слаби места и те се изразяват най-вече във фини разкъсвания/бримки, които се появяват по плата, особено когато дрехите са още мокри. Бъдете внимателни и отново – четете етикетите, те не са сложени само за да ви пречат!



Полиестер

Наричат полиестера – „тъканта на ХХ-ти век”, заради неговата способност да се противопоставя на гънките и да запазва формата си. Все неща, от които хората през миналия век са се нуждаели, ние днес – също! Затова и любовта към полиестера продължава да бъде все така голяма. Особено когато се смесва с памук, тази тъкан, създадена от човека, успява да демонстрира възможно най-добрите резултати. Комбинацията от полиестер и вискоза е също толкова ефективна и лесно третираща се. Възможността за бързо съхнене е друго нещо, което прави полиестера толкова специален и предпочитан. А колкото до прането – повечето от видовете полиестер нямат ограничения по отношение на машинното пране и изсушаване поради възможностите за запазване на формата си. Въпреки това, трябва да проверите етикетите за допълнителни инструкции, които понякога могат да ви кажат нещо различно. Що се отнася до сушенето, имате нужда от ниска температура за него. Колкото и здрава и стабилна да е тъканта, все пак не трябва да я излагате на твърде високи температури нито за пране, нито за сушене. Най-лошата страна на полиестера е, че задържа петна и те много трудно се отстраняват. В днешния XXI-ви век обаче има наистина добри препарати, които да се справят успешно с тъканта на ХХ-ти век, за да не се налага да се разделяме с някоя от любимите си дрехи.

Кадифе

Започнахме с „капризна” тъкан, завършваме пак с такава – този път в светлината на прожекторите е кадифето. Същата онази приятна на допир и доста елегантна материя, за която обаче трябва да се следват определени правила при каквото и да е третиране. За кадифето напълно универсални съвети няма, затова преди да направите каквото и да е с някоя от кадифените си дрехи, първо погледнете етикета й. Даже не го само поглеждайте, ами му обърнете специално внимание! Ако там е описано, че дрехата трябва да се почисти на сухо, то това означава точно това, което пише и място за експерименти няма. Забравете за пералнята в подобна ситуация! Гладенето също е напълно забранено, тъй като ютията може да увреди деликатните влакна и в резултат на това да остави петна, които няма да могат да бъдат премахнати. Просто бъдете внимателни, не казваме малко по-внимателни, защото съвсем не е малко! Но пък кадифето си заслужава всяка жертва!



Знаем, че понякога може да бъде досадно непрекъснато да четете етикетите или пък просто в забързаното ви ежедневие е много по-лесно да изпратите цялото съдържание на коша за пране на пътешествие в пералнята, но не го правете. Не само защото може да извадите всичките светли дрехи в розово-сив отенък или синьо-сив, ами и защото е твърде вероятно да съсипете поне една своя любима дреха, някъде там… в бързината. Отделяйте достатъчно време, за да се грижите правилно за дрехите в гардероба си, те ще ви се отблагодарят!

Текст: Ани Георгиева 

Снимки: Pinterest

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Обувки от THE ROW

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сако от BALMAIN

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Бяла тениска от BURBERRY

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Мини чанта през рамо от THE ROW

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Петъчен стайлинг по две.

Ако сте пропуснали
Най-четени