Ако искате да направите постепенни, високоефективни промени в уелнес рутината си и да подобрите здравето на тялото си, биохакингът е за вас.
Терминът „биохакинг“ първоначално възниква като част от движение на молекулярната биология, при което хората прилагат технология за подобряване на човешкото тяло. В уелнес света биохакингът е малко по-различен. Дефинира се като промяна на вашата физиология и химия чрез наука и самоекспериментиране с цел да разберете от какво се нуждае тялото ви, за да функционира оптимално.
Хаковете могат да бъдат незначителни като леки корекции на вашата нощна рутина или доста по-сложни като потапяне във вана с лед. Биохакингът може да означава закупуване на хипербарна кислородна капсула, но може да бъде и напълно безплатен като набавяне на слънчева светлина сутрин за вашия циркаден ритъм или ходене бос по трева или пясък за намаляване на възпалението.
Биохакингът наистина е свързан със самоусъвършенстване, но от напреднало ниво. Ако искате да направите постепенни, високоефективни промени в уелнес рутината си и да подобрите здравето на тялото си, биохакингът е за вас. Целта винаги е една и съща: оптимизирайте здравето си, забавете стареенето и живейте възможно най-здравословно. Започнете от тук днес.
За да подобрите диетата си
Ключът към хакването на вашата диета не е свързан с това как да отслабнете или да приемате по-малко калории, а с това как да бъдете в по-добър синхрон с тялото си, да сте изпълнени с енергия, да поддържате ментална кондиция през целия ден. Най-здравите хора не ограничават самоцелно определени храни, те се вслушват в сигналите на тялото си и ги уважават (помислете за интуитивното хранене). След като сте се свързали с това, от което тялото ви се нуждае, можете да прецените кой подход е по-добър за вас и да проучите допълнителни техники за биохакинг като периодично гладуване, въвеждане на определени добавки (напр. витамини, минерали, пробиотици, пребиотици, омега-3, колаген и др.) за дефицити или цели за уелнес или включване на повече суперхрани. Не забравяйте и добрата хидратация. Когато не пием достатъчно вода, мозъкът ни не работи добре.
За да имате сияйна кожа
Кожата е най-големият орган в тялото и хакове като пиенето на повече вода и използването на SPF целогодишно наистина работят. Стартирането на всяка сутрин с голяма чаша вода и след това прием на вода през целия ден допринася много за здравето на кожата ви.
Друг начин, по който можете да стимулирате кожата си, е като опитате лимфен дренажен масаж. Той не само ще помогне за премахване на подпухналостта, но също така върши чудесна работа за детоксикация на тялото. Сухото четкане също може да помогне за лимфен дренаж, освен това с него се постига ексфолиране на кожата.
Последният трик за красива и сияйна кожа е да опитате елиминираща диета. Ако сте склонни към обриви или зачервяване, може да има нещо в диетата ви, което ги причинява. При някои хора това са млечните продукти.
За да спите по-добре
Независимо дали става въпрос за борбата да заспим, да се събудим или да получим достатъчно качествени часове, липсата на сън е предизвикателство, с което всички сме се сблъсквали, а осигуряването на добър нощен сън е от решаващо значение за нашето здраве. Сънят е шанс за тялото ни да се детоксикира от деня и позволява здравословна функция на мозъка и тялото.
За по-здравословна рутина на съня, ключът е да направите някои промени. Първата стъпка е да се уверите, че средата ви е настроена за оптимален сън, което значи без електронни устройства поне един час преди лягане. Спете в напълно тъмна стая или използвайте маска за сън, ако има светлина от прозорци или електроника. Лягайте си и се събуждайте по едно и също време всеки ден, за да може тялото ви да се настрои.
Ако искате да напреднете още малко в рутината си, опитайте да спите с одеяло с тежести. Можете също така да сложите червени електрически крушки, за да стимулирате естествено мелатонина. Настройте алармата с меки звуци по изгрев слънце, така ще се събудите и от естествената светлина. Нека естествената слънчева светлина да е първото нещо за вас, щом се събудите – дръпнете завесите, изпийте сутрешното си кафе до прозореца, а ако времето и графикът ви го позволяват, излезте за кратка разходка.
Текст: Деси Найденова
Снимки: Freepik, Pexels