Консумацията на кисело мляко и млечни продукти напоследък е обект на доста сериозни и задълбочени научни изследвания, които опровергават ползите й. Все по-често се говори за странични ефекти върху кожата, храносмилателната, отделителната и ендокринната системи. Какво всъщност не знаем за киселото мляко и какво премълчават производителите и експертите по хранене относно качествата и свойствата на животинския продукт? Ние ви предоставяме фактите, вие преценете сами:
Киселото мляко причинява алергии. Продуктите за масово потребление, които се предлагат в търговските вериги, са изключително опасни за здравето, защото се произвеждат в промишлени количества. Киселото мляко не прави изключение. Начинът на преработка и вложените в него съставки, които увеличават трайността и поддържат вкусовите качества, са причина за отключването на алергични реакции. Ако скоро след приема на няколко лъжици мляко започне да ви тече носът, да кашляте интензивно, да усещате задух, хранителен дисбаланс или стомашно неразположение, значи е време да преустановите хранителните си навици и да спрете да ядете млечни продукти. Допълнително вложените ензими, консерванти и алергени въздействат негативно върху органите и системите и влошават процесите, които се осъществяват в тях.
Киселото мляко предразполага към напълняване. Високият процент мазнини, които се съдържат в киселото мляко, води до качване на килограми, ако често го използваме в менюто си. Не се заблуждавайте обаче, че нискомаслените млека са безобидни! Нищо подобно. В тях присъстват още по-вредните нишестета и консерванти, които възпрепятстват усилията ви да отслабнете. Бъдете разумни, когато консумирате подобни продукти в случай, че не искате да изключите напълно киселото мляко от списъка си с любими храни. Но е добре да знаете, че то увеличава количеството на „лошия“ холестерол, който трябва да се стремим да избягваме, за да намалим риска от сърдечно съдови проблеми.
Вижте още: Прясното мляко – заменим източник на калций или скрита заплаха за тялото ни?
Киселото мляко стимулира появата на акне. И не само! Освен, че благоприятства развитието на всякакви епидермални смущения, млечният продукт може да се окаже причина и за по-сериозни проблеми, свързани с кожата на лицето. Допълнителни вложените хормони нарушават баланса на тези в човешкото тяло и се стига до момента, в който вече търсим ефективни средство за премахване на пъпките и съпровождащите ги зачервявания.
Киселото мляко и опасните последици. В страните от северна Европа, които се славят с най-голям прием на кисело мляко, са отчетени изключително високи нива на ракови заболявания при жените. След редица изследвания е установено, че една от основните причини за появата на рак на гърдата е прекомерната консумация на млечни продукти. Интересното е, че се забелязва и ръст в процента мъже, които страдат от проблеми в простатата. По-малко опасния проблем, свързан с употребата на млечни продукти, е нарушеното храносмилане, подуване и смяна на чревната микрофлора, което действа неблагоприятно върху цялостния процес на преработка и усвояване на храната от организма. Това обаче никак не е за пренебрегване, защото може да доведе до по-сериозни последствия с пагубен ефект. Сами преценете и направете своя избор.
Алтернативни заместители на млякото. Разбира се, че има такива. Природата отдавна ни е дала възможността да изберем между животински и растителни продукти, които имат различни ползи и свойства. Можем да си набавим калций и минерали, традиционно съдържащи се в млечните храни, от листните зеленчуци, ядките, морските продукти, зелените водорасли, варивата и пълнозърнестия ориз. Те са много по-лесно усвояеми от тези, които се съдържат в животинските.
Текст: Звезделина Георгиева
Снимки: Press
Вижте още:
ОТСЛАБВАМЕ СВЕТКАВИЧНО! ВЪЗМОЖНО ЛИ Е? РАЗБИРА СЕ!
СТРИИТЕ – ПЕТ МИТА, ПЕТ ФАКТА, ПЕТ РЕШЕНИЯ