Лавандуловите ни нощи и дни

x

Хората обикновено свързват лавандулата с Прованс и с две специфични нейни черти: ароматът и цветът й. Но може би не знаете, че цветовете на лавандулата и маслото, получено от тях, имат дълга история в билколечението. В древна Персия, Гърция и Рим вярвали, че лавандулата помага за пречистване на тялото и ума.



Безсъние

Лавандулата била препоръчвана на хора, страдащи от безсъние или други нарушения на съня. Хората пълнели възглавниците си с лавандулови цветчета, за да им помогнат да заспят. Днес изследванията показват, че вдишването на аромата на лавандула може да подобри качеството на съня. Можете да използвате и дифузер, за да се разнесе ароматът из стаята.

Тревожност

Лавандулата може също да се отрази добре на хора с тревожност. В голямо проучване от 2019 г. хората с тревожни разстройства, които приемали капсули с лавандулово масло от 160 мг, имали значително намаляване на тревожността. Други проучвания също достигат до подобни резултати.



Депресия

Ефектите на лавандулата върху депресията не са толкова добре документирани, колкото тези върху тревожността, но изследванията са обещаващи. Малко проучване от 2016 г. установява, че ароматерапията с лавандула предотвратява стреса, тревожността и депресията след раждането.

Главоболие и мигрена

В проучване от 2016 г. хората с мигрена, които са получили три месеца терапия с лавандула, имат по-ниски резултати по скалата за оценка на главоболието, отколкото контролната група. В друго проучване от 2012 г. 47 участници с мигрена вдишват етерично масло от лавандула в продължение на 15 минути. В резултат имат намалена тежест и честота на главоболието.

Косопад

Локалното използване на лавандулово масло може да помогне за лечение на състояние, наречено алопеция аерата, при което косата пада на участъци.



Акне

В сравнение с по-агресивните лечения, лавандуловото масло може да бъде нежен начин за лечение на акне поради способността му да убива бактериите. В проучване от 2013 г. комбинация от лавандулово масло и екстракт от алое ефективно инхибира растежа на един бактериален щам, който причинява акне.

Кожни заболявания

Лавандулата съдържа две противовъзпалителни съединения, наречени линалол и линалил ацетат. Проучване от 2020 г. предполага, че те могат да облекчат кожни проблеми като екзема, дерматит, псориазис, сърбеж, обриви.

Заздравяване на рани

Преглед на 20 проучвания установява, че маслото от лавандула увеличава скоростта на зарастване на рани, насърчава растежа на колаген и засилва процеса на ремоделиране на тъканите на кожата.



Изгаряния

Лавандулата отдавна се използва като традиционно лекарство за изгаряния. Някои по-стари изследвания сочат, че има научни данни, потвърждаващи тази употреба. Според проучване от 2009 г. антимикробната й активност може също да помогне за предотвратяване на инфекции след изгаряне.

Ще завършим с домашна маска с лавандула, която има овлажняващо и антиейдж действие, както и антибактериално и срещу акне. Успокоява при слънчево изгаряне и подпомага заздравяването на рани.

Маска за лице с лавандула

Съставки:

2 ч.л. нерафинирано кокосово масло

4 капки етерично масло от лавандула (1% степен на разреждане)

1 ч.л. суров мед

Начин на приготвяне:

Смесете заедно кокосовото масло и етеричното масло от лавандула в стъклен буркан. Добавете меда и смесете всички съставки с дървена лъжица или четка за маска.

Нанесете върху чиста кожа и оставете да подейства поне 20 минути. Измийте с топла вода или отстранете с влажна кърпа.


Текст: Деси Найденова

Снимки: Pexels/Freepik.

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Ultramarine A-Silhouette Coat от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Barrel Jeans in Dark Blue от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Къс панталон с набирания от KOTON

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Поло блуза с коприна от OXXO

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Свежо зелено за свежи мисли.

Ако сте пропуснали
Най-четени