„Сънят е необходим философски процес, както яденето и дишането”, казва Ана Крийгер, директор на Center for Sleep Medicine и професор в Weill Comell Medical College. И допълва, че изкуствената светлина от телевизори, телефони и компютри, на която се подлагаме непрекъснато, може значително да навреди на процеса.
Защо точно философски? Може би, защото зад физиологичната му функция се крие далеч по-дълбока такава, която засяга не само доброто състояние на тялото, но и на ума. За да открием перфектното си време за лягане, тя препоръчва да извадим 8 часа от сутрешното време, в което се събуждаме без аларма.
Освен върху бистрия ум и отпочиналостта на тялото, добрият сън влияе и на още няколко фактора. „Сънят е здраве”, а следващите редове разглеждат конкретните му предимства.
Подобрява паметта
Счита се, че комбинацията между БДО (фаза на съня, която се характеризира с бързо движение на очите) и SWS (бавна вълна на съня, по време на която тялото се възстановява и подобрява имунната си система) играе решаваща роля в запаметяването на информацията, придобита през деня.
Грижи се за теглото
Два от хормоните, свързани с апетита – лептин и грелин, могат да определят колко сме гладни. Те реагират най-много на липсата на сън и всъщност са противоположни един на друг. Грелинът, произведен в стомаха, стимулира апетита. А хормонът лептин, произвеждан от мастните клетки, намалява апетита след добро хранене. Недостатъчният сън вечер сериозно разстройва прецизния баланс на двата хормона и се оказва, че безсънието повишава апетита, а той, на свой ред, може да повиши и теглото.
Помага на сърцето
Достатъчният сън е свързан с намаляване на холестерола и кръвното налягане. Крийгер твърди, че не е ясно как се получава взаимодействието, но според нея се дължи на сложната хормонална игра, която може да помогне на сърдечно-съдовите заболявания.
Прави ни по-щастливи
Чували сме, че когато нещо ни ядоса, трябва да преспим една вечер с мисълта за него и да вземем решение на следващия ден. Това е не само, защото ще бъдем по-спокойни и до някаква степен ще ни е минало, но и защото добрият сън влияе на емоциите и настроението ни, като ги поддържа в добра форма.
Текст: Fashion Inside
Снимка: Unsplash
Вижте още:
Време е за сън! Цветовете, които ни приспиват
Седемте сутрешни практики, които помагат за добро утро и добър ден
Здравето минава през стомаха. 5 комбинации от храни, полезни за организма
Седемте съвета, които ще сбъднат новогодишните ви обещания