Соня Делоне – кралицата на яркия колорит

x

„Обичам творчеството повече от живота, и трябва да изразя себе си преди да изчезна.“


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sonia Delaunay (@soniadelaunay79)


Историята е капризна дама, някои дарява с независима от времето слава, други забулва почти в забвение. Това ме провокира да ви припомня едно име поставило категоричен знак на равенство между модата и изкуството – Соня Делоне. Жената, без която модата днес едва ли щеше да притежава този ярък – живописен колорит и геометрични десени. Артистичната Соня през целия си живот се стреми да трансформира облеклото в изкуство и изкуството в облекло. Нейната мечта е да превърне живописта в едно динамично и трансформиращо се изкуство. Има ли по-разумен и логичен начин да бъде постигнато това  от визуалната сила на облеклото?

Ранните години на един естет

„Слънцето изгрява в полунощ“

Но как започва всичко? Родена е през 1885 в Украйна като Сара Щерн, на пет години попада под крилото на заможния си чичо, който живее в Санкт Петербург и в крайна сметка я осиновява. Благодарение на него се запознава с културния живот на града, изучава френски, немски и английски и често пътува по време на ваканциите, посещавайки големите музей на Европа. Усета й към изкуството е забелязан от училищния преподавател по рисуване, който я насърчава. Когато навършва 18 по негов съвет продължава да развива заложбите си в Художествената академия в Карлсруе, където се задържа две години. Привлечена от столицата на изкуствата Соня се премества в Париж, където продължава обучението си в академия La Palette. Посещавайки множеството художествени галерии и ателиета попада в средата на новаторската артистична младеж. Амбициозна и жадуваща за нови хоризонти, за кратко попада под влиянието на Гоген, Ван Гог и Русо.



Под венчилото

 Популярността на Соня нараства не без подкрепата на първия й съпруг – немският колекционер, критик и галерист Вилхем Уде. Благодарение на него тя представя за първи път творбите си и се запознава с емблематични за епохата творци, като Пикасо и Брак. Великолепната сватба е в Лондон през 1910, но бракът им продължава само година. Отново покрай съпруга си артистичната душа се запознава с младия творец Робърт Делоне, заради когото тя се развежда с Вилхем. Срещата им и последвалият втори за Соня брак са началото на един от най-плодотворните и изпълнени с ярки чувства съюзи. От него се ражда синът им Чарлз, който по-късно се превръща в популярен историк на джаз музиката.

В зенита на изкуството



 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sonia Delaunay (@soniadelaunay79)


„Цветът е външният слой на света“

Попадайки под силно влияние на кубизма след 1911 Соня Делоне предприема рязък завой от фигуративността и натурализма към геометричната абстракция. Артистичните й търсения са насочени към експерименти, които комбинират ритъм и ярки плоскостно нанесени цветове. Творческата посока на артистичното семейство често се определя от специалисти като „версия на кубизма“ наричана по-късно Орфизъм. Твърди се, че именно раждането на сина им инициира тази посока на творческо развитие, по конкретно бебешкото одеяло, което Соня изработва. Съшито в ярък геометричен колорит то напомня за украинския фолклорен текстил. Комбинирането на контрастни цветове в разнородни, силно геометрични композиции предизвикват възприятията на окото в една нова творческа динамика. Такава, която се разграничава от всички академични принципи на живописта. Този ярък, неподправен колорит и изявената геометризация са разпознаваемия творчески почерк и на Соня, и на нейния съпруг. Почерк, който поставя под сериозно съмнение стереотипите на класическата живопис и декоративните изкуства.

„В небето преоткрихме движещия се принцип на всяко произведение на изкуството – светлината и динамиката на цвета“

 Избухването на Първата световна война е причината артистичното семейство да напусне Париж и Франция, като първо се установява в Испания, а след това и в Португалия. В Испания се запознава с Стравински, Дягилев и Нижински. Руският балет печели много от тази среща – Делоне създава декорите и костюмографията на балета „Клеопатра.“


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sonia Delaunay (@sonia_dlunay)


 


След войната за Соня настъпва период на активно творчество, което дава началото на поредица от изложби из цяла Европа.

Създава произведения на приложните изкуства, дрехи и обувки, илюстрации, рисунки на карти за игра, дизайн на автомобили, проекти за домашен текстил…


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sonia Delaunay (@soniadelaunay79)


Всъщност тя е първият дизайнер, който създава както облекла така и десените за тях. През 1924 открива първото си ателие за моден дизайн и рисуван текстил, което се приема радушно от новите жени.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Clare Johnston (@clarefjohnston)


Онези, които са осъзнали своята сила и значимост след трагедията на Първата световна война. Променящият се и ставащ все по-динамичен живот, изменя тотално и разбиранията за красиво и модерно, а енергичният характер на Соня я превръща в една от водещите артистични личности на епохата. Участва в организирането на множество изложби и е една от основните сили в популяризирането и приемането на новото изкуство. Признат е и приносът и за големия следвоенен възход на абстракционизма в Франция. Нейните търсения се простират върху проекти за витражи и мозайки, създаване на керамика, илюстративната графика и разбира се текстилния дизайн.

През 1937 г. творческият порив я отвежда до далеч по-мащабни хоризонти. Заедно със съпруга си участва в създаването на интериора на френския павилион на Световното изложение в Париж. Творбата им, с грандиозния размер от 235 квадратни метра, е отличена със златен медал.

След смъртта на съпруга си през 1941 г. тя продължава да работа по техни съвместни проекти и всячески се  стреми да запази името му в историята на изкуството. Публикува негови теоретични трудове и на почти всяка изложба на абстрактното изкуство, което е особено популярно след Втората световна война, тя излага както свои, така и негови творби.  В началото на 60-те Соня дарява на Националния музей за модерно изкуство на Франция 117 произведения на семейство Делоне. Тя е първият жив художник със самостоятелна изложба в не безизвестния Лувър. Печели множество награди като съвременен творец, но най-голямото е ордена на Почетния легион връчен й през 1975 г. Нейният творчески път е прекъснат през 1979г., но след нея остана следа в ярки, колоритни цветове.



Вдъхновителка на съвременната модата

 Опростените линии в облеклото и геометризираните кройки си проправят път в модата следвани от ярките цветове, като се превръщат в отличителна черта на 60-те. Декадата, която сякаш е фокусна точка на философията на Соня Делоне – доразвита от млада плеяда дизайнери оставили името си в историята. Ние фенове на модата често забравяме приноса и влиянието на момичето дошло от безбрежната руска земя и превзела европейския артистичен небосклон. Произведенията и днес са във фокуса на ценители и колекционери, а дизайнерите и отдават заслужено внимание. През 2015, за сезон пролет-лято, творчеството на Соня Делоне бе почетено по категоричен и разпознаваем начин от дизайнерите на Dsquared², Junya Watanabe, Loewe, JC de Castelbajac, а ярките и вдъхновяващи цветове и геометрични принтове са сред най-обичаните и днес. Не подценявайте силата на цветовете като израз на вашия личен характер!

„На онзи, който знае как да оцени цветовите взаимоотношения, влиянието на един цвят към друг, техните контрасти и дисонанси, му се обещава безкрайно разнообразие от изображения.“


Текст: Константин Стойнов

Снимки: Getty/ Instagram

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Ultramarine A-Silhouette Coat от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Barrel Jeans in Dark Blue от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Къс панталон с набирания от KOTON

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Поло блуза с коприна от OXXO

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Декември е за червено.

Ако сте пропуснали
Най-четени