Cottagecore: Романтичният стил завладял сърцата ни

x

Провинциалните мотиви упорито се настаниха в летните, и дори есенните колекции на модните къщи. Бягството от града се превърна в една от основните мечти днес, маркирайки общото настроение на желание да избягаш. Искаме да прекарваме мързеливи уикенди сред зелени поляни и пасища, да печем пайове с ягоди и да пием чай на верандата до вечерните арии на щурците, или симфониите на летните гръмотевици, а сезонните тенденции са предназначени да допълнят тази крайградска идилия с артистични нотки.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lina Noirè | photo aesthetic (@galkagrell)



Cottagecore (от англ. cottage – вила) е името на естетическата и идеологическата тенденция в съвременната мода, която е пряко свързана с културата на живот и релаксация във вилата или селската къща. Тази категория включва всичко, което напомня за живота на село и неговия идиличен прочит пълен с приятни мигове, спокойствие и комфорт. Това са деликатни рокли в духа на едуардската епоха с флорални принтове, уютни блузи с волани или карирани тоалети. Това лято почивката на вилата ще прилича на ярка илюстрация от романите от началото на миналия век.



 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gabriella (@gabi_wahl)


Едно от най-големите влияния на това движение е Романтизмът, който подчертава връзката с природата, миналото и сетивата, а не логиката. За първи път се заговори за котиджкор през 2018 г., но той стана популярен в началото на пролетта на 2020 г. Ако трябва обаче да проследим този стил, който в момента се харесва толкова много, трябва да се върнем много по-назад във времето, тъй като той се появява много по-рано. С нарастването на умората от суматохата и тълпите, хората неизбежно започват да идеализира провинциалния живот. От руското благородство от 18-19 век, което не иска да служи в двора и заминава за семейните си имоти, до американските хипита, които виждат във всичко естествено отдалечаване от агресията на милитаризацията, хората отново и отново се връщат към идеята за живот сред природата като спасителен идеал.




Мария Антоанета например си е построила цяло село, за да се наслаждава на откритото небе и да флиртува с пословичния “la vie simple”. Кинематографичният образ на кралицата на Франция в сламени шапки и пастелни рокли може да се види в едноименния филм на София Копола. Трудно е да не си припомним друг очевиден пример – Лев Толстой, чиито похвали за селския начин на живот, заобиколен от гори и ниви, се превръща в популярен похват на писателя. Визии и интериор в стила на котиджкор са представени и във филми като Butch Cassidy and Sundance Kid от 60-те, Fried Green Tomatoes от 1991-ва, “Малки Жени”, а “В царството на пълнолунието” на Уес Андерсън може да се приеме за котеджкор енциклопедия. 


 

View this post on Instagram

 

A post shared by carolina (@twilightcine)



Но защо тенденцията стана толкова популярна именно в началото на глобалните локдауни? Не се нуждаем от диплома по психология, за да стигнем до разочароващото заключение, че идеята за романтизиране на малките неща в живота и опростяване на всичко е ефективна и достъпна противоотрова за околната реалност с всичките й лоши новини.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Katie Giorgadze (@katie.one)


Само в Instagram броят на снимките с хаштаг cottagecore е надхвърлил 2 милиона. На тези снимки можете да видите дрехи, които пропускат слънчева светлина, живописно окачено на въже пране, момичета със сламени шапки, къщи в бръшлян и живописни пикници. Тенденцията стана особено популярна в TikTok – видеоклиповете по тази тема събират повече от 260 милиона гледания. Потребителите на социалните мрежи споделят рецепти за разни печива, дават уроци за плетене на една кука и четат откъси от литературни произведения от 19 -ти век. Все хобита, които са далеч от стресовия живот.



 

View this post on Instagram

 

A post shared by ⚔️🐺 (@lecoritsa)


Котиджкор популяризира и роклите в селско-пасторален стил, които представляват затворени дълги модели с високо деколте и обемните поли, носени от американските жени от средата на 19 век. Тези рокли вече могат да се видят от марки като Batsheva, Vampire’s Wife и Laura Ashley. Смята се, че котиджкор се противопоставя на патриархалните нагласи. Този стил е предназначен не да прикрива нещо, а да радва носещия със своята елегантност.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Flora (@shoppe_flora)


Привържениците на котиджкора приоритизират винтиджа и ръчно изработените артикули – например рокли и блузи плетени на една кука или с богати продерии. Забелязва се също тенденцията с инфантилни бижута, например от ярка мъниста и камъчета, каквито са веселите модели на марката Hiaynderfyt.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Olivia Frost (@oliviabynature)


Текст: Тереза Восканян

Снимки: Instagram

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Миди рокля с колан от SELF-PORTRAIT

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Кожен колан от SAINT LAURENT

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Дълъг елек от MAX MARA

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Миди рокля от ALTUZARRA

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

“Никога няма да бъдеш стилна, освен ако не поемаш рискове.” – Риана

Ако сте пропуснали
Най-четени