Утре, 14 ноември, започва най-големият винен форум у нас – DiVino.Taste 2014. Fashion Inside е официален медиен партньор на събитието, повече за което можете да научите ТУК.
И тази година ще бъде отделено сериозно внимание на известните винарски региони по света. Един от акцентите е Долината на Рона с нейното огромно разнообразие. Едва ли има по-разнолика и всеобхватна френска винена област. За мнозина, хоризонтът на френското вино се заключва между Бордо и Бургундия, но това превръща Рона в огромен пропуск, който не може да бъде пренебрегнат от никой ценител.
Разположена на юг от Лион по протежение на около 200 км по течението на реката до самото Средиземно море, долината се дели на две, значително различаващи се една от друга, части – северна и южна. На север цари сортът сира в съюз с вионие, докато на юг доминира гренаш.
Тазгодишното издание на DiVino.Taste се насочва на север, заедно с Мари-Жозе Фор, сертифициран преподавател и експерт в тероарите на района. С дегустация на 7 вина от Северна Рона тя ще покаже разликите и предимствата на специфичните микроклиматични зони по горното поречие.
Представяме ви и вината, които ще бъдат дегустирани по време на майсторския клас „Тероарите на Северна Рона”:
Condrieu E. Guigal 2011
Delas Domaine des Tourettes Hermitage blanc 2012
Delas Domaine des Tourettes Hermitage 2011
Les Croix red Domaine Les Bruyères David Reynaud byodynamie Crozes-Hermitage 2012
Saint Joseph L’ Amarybelle Domaine Cuilleron 2012
Cornas Vieilles Vignes Domaine Voge 2007
Cote-Rotie Domaine Jean-Michel Gerin 2012
Програмата на DiVino.Taste 2014 включва и вертикална дегустация на шест от най-добрите реколти на култовото чилийско каберне Don Melchor („Дон Мелчор”) на Concha y Toro. Това вино излъчва едновременно класа, дълбочина, усещане за тероар, великолепие на вкуса… На 16 октомври почитателите на чилийското вино ще имат възможност да проследят развитието на Don Melchor в 5 реколти от 2004 до 2010 година.
Текст: Станислава Добрева/DiVino.Taste 2014
Снимка: DiVino.Taste 2014
Вижте още:
DiVino.Taste и мястото на България върху световната карта на виното