В изложбата са представени произведения на 47 художници, работили от Освобождението до Втората световна война, за които е известно малко. В нея са показани творби, чиито създатели са имали своите върхове и идеи, но остават непопулярни или творческите им биографии не са достатъчно ясни.
Някои от тях като Лазар Биненбаум и Георги Канела са известни имена, познати само с по няколко творби. Произведенията на други като Никола Попов достигат до наши дни по репродукции. Художничката Живка Пейчева не беше известна с моминското си име Живка Ангелова. Гаврил Попов и Павел Кръстев загиват на фронта по време на Първата световна война. Юрдан Касъров и Стоян Рангелов напускат този свят съвсем млади. Всички те оставят малък брой творби. Тепърва историците на изкуството ще сглобяват детайли от биографията и ще изследват творческия път на Ивана Ксенофонова. Екатерина Бояджиева е съвсем непозната в България. Не знаем имената на художниците Т. Димов и Б. Марков. Името Никола Кабакчиев все още е загадка. Сред тях има учили в Италия, Германия и България.
Имената на тези художници са рядко срещани в художествените изложби, въпреки, че мнозина са били обещаващи в студентските си години таланти. Голяма част от тях работят като учители и остават на скромното си поприще до края на своя живот.
Идеята за изложбата е на Александър Керезов. В нея са включени творби от неговата колекция. Той определя себе си като събирач на художествени произведения, а не като колекционер и чрез изложбата изпраща послание, свързано с издирването, изследването и опазването на творбите на забравените художници на България. Изложбата се открива на 20 август, от 18:00 ч., в галерия „Академия“ , ул. „Шипка“ 1.
текст: Мартин Георгиев
снимка: НХА