Halston – гениален, скандален, вдъхновяващ

x

 

View this post on Instagram

 

A post shared by g cap (@santaplasm)


Не знаех цялата история на Halston, американският моден дизайнер със скандална слава. Минисериалът с участието на Юън Макгрегър в главната роля е заснет по биографичната книга на Стивън Гейнс – Simply Halston: The Untold Story. Петте епизода ни показват света на Halston без излишно захаросване, дори понякога брутално, а ние неусетно се влюбваме не само в твореца, но и в човека с всичките му пороци и ексцентрични привички и ни е трудно накрая да се разделим с него.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by ãppleânup (@appleanup)


Шапки е това, което прави Halston в началото на своята кариера. Първата си шапка създава още като дете – подарък е за майка му, жертва на домашно насилие. А шапката, която го прави известен и която превръща Рой Халстън Фроуик от Айова в дизайнера и бранд Halston, е шапката „таблетка“, която Джаки Кенеди носи на церемонията по встъпване в длъжност на президента Джон Кенеди през 1961 г. Тогава Newsweek нарича Halston „водещият дизайнер на Америка“. Към края на десетилетието американските жени обаче престават да носят шапки и дизайнерът трябва да им предложи нещо друго.



Лайза Минели е първата муза на Halston и приятелката, която остава с него до края. Двамата се запознават в точния момент – когато той се нуждае от вдъхновение, а тя все още се лута в търсене на сценичния си и личен стил. И след първия им разговор ставаме свидетели как един творец извайва директно върху тялото на своя модел перфектната червена рокля. Halston, ти си гений!“, възкликва Лайза, в чийто образ в минисериала повече от страхотно се превъплъщава актрисата Криста Родригез. Halston облича Лайза Минели не само за сцената, той създава жълтия костюм, който тя носи на сватбата си, както и други нейни тоалети. А тя, от своя страна, се появява в негови ревюта.



Другата жена в живота на Halston е Елза Перети. Тя е част от екипа му и най-близкото му обкръжение. Разказвали сме ви за нея и затова е вълнуващо да я видим сега „в действие“ толкова назад във времето, когато е на прага на кариерата си като един от водещите дизайнери на бижута за Tiffany. Отношенията й с Halston, за съжаление, не завършват по най-добрия начин.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Halston Brands (@halstonstyle)


Елза е неговият първи модел (актрисата Ребека Даян е едно от най-красивите неща в поредицата освен костюмите). Нейна е и заслугата за успеха на парфюма Halston – Елза Перети създава дизайна на бутилката, а много хора си го купуват именно заради бутилката. След едно от ревютата пък на Halston онова, за което всички говорят, са нейните колиета вазички, с които моделите дефилират.

„Искам да създам нов вид преживяване. Искам жените да идват тук и да се чувстват така, сякаш изведнъж са попаднали в различен свят.“

През 1968 г. Halston открива своя първи бутик с ателие към него на „Медисън Авеню“ 68 в Ню Йорк. Очарователен е талантът му да привлича съмишленици – основна фигура в екипа му в продължение на 10 години е известният моден илюстратор Джо Юла, както и спонсори – в най-трудните първи години финансово го подкрепя милионерката Естел Марш. У Halston има много егоцентризъм и ексцентричност, но и не по-малко щедрост и внимание към хората около него.



Винаги заобиколен от красиви жени, в едни и същи среди с Анди Уорхол и Бианка Джагър, със звездни клиенти като Елизабет Тейлър, Грета Гарбо, Лорън Бакол, Анжелика Хюстън, Halston успява да издигне от нулата цяла модна империя.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by CannedHamVintage (@cannedhamvintage)


Дизайните му се отличават с минимализъм, комфорт и смелост. Смелост да отстраниш всичко излишно, за да постигнеш най-изчистения и лек силует, едновременно семпъл и луксозен. Halston е онзи визионер, който задава нова посока за американската мода. В края на 60-те години налага манията по кафтаните. Велурената рокля риза (Ultrasuede dress) e емблематичен негов модел. Halston, както вече споменахме, създава стила на Лайза Минели от ерата на кабарето, залагайки на един основен ефект – да се подчертае тялото с дрехи, които му позволяват да се движи свободно.

„Дрехите просто танцуват заедно с теб“, споделя Лайза за дизайните на Halston.



В минисериала е показано и знаменитото модно шоу в двореца Версай, организирано през 1973 г. от Елинор Ламбърт. „Аз поставих Америка върху модната карта на света“, категорична е тя. Историческото шоу, наречено „Битката за Версай“ и известно още като „модното събитие на века“, изправя едни срещу други петима френски (Ив Сен Лоран, Пиер Карден, Емануел Унгаро, Марк Боан и Юбер дьо Живанши) и петима американски дизайнери (Оскар де ла Рента, Стивън Бъроуз, Бил Блас, Ан Клейн и Halston). Лайза Минели и тогава подкрепя най-добрия си приятел, като приема да участва в шоуто и изпълнява песента Bonjour Paris. Моделите на Halston буквално взривяват залата. Може би трябва да отбележим и факта, че той е дизайнерът, който започва да ангажира в ревютата си цветнокожи манекенки, по онова време това не е било все още практика.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by ⚜️S.d.t⚜️ (@stileditorna)


От 1968 до 1973 г. печалбата на Halston Limited възлиза на около 30 млн. долара. През 1973 г. Halston продава линията си на Norton Simon за 16 млн. долара, но остава неин главен дизайнер. През 1975 г. е лансиран дамският парфюм Halston и само за две години продажбите му генерират 85 млн. долара печалба. През 70-те години Халстън разширява своята линия, като включва мъжки дрехи, куфари, чанти, спално бельо, слънчеви очила и др. Той създава дизайна на униформите на Braniff Airways. Halston се появява в рекламите на собствените си продукти, което също не е било практика тогава.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by MERT ASLAN (@mertaslanfashion)


Въпреки гения и успеха си Halston допуска огромната грешка да продаде името си като търговска марка. През 1983 г. подписва договор на стойност 1 млрд. долара с веригата J. C. Penney. Линията, наречена Halston III, се състои от дрехи, аксесоари, козметика и парфюми на ниски цени, което се отразява негативно на имиджа на Halston. През 1983 г. Halston Limited, която е собственост на Norton Simon, е придобита от Esmark. След придобиването Halston започва да губи контрол над компанията си. През 1984 г. му е забранено да създава дизайни за Halston Enterprises.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adela _Montño_Salazar (@fashion_eo_)


„Аз съм артист!“, винаги казва Halston. Нарочно в целия текст запазих името му на английски – искаше ми се да го съхраня такова, каквото е, защото:

„Имаме едно име, Джо. Само едно. И това е всичко, което имаме, докато сме на земята. И всичко, което оставяме след себе си, когато си отидем. Аз не оцених моето. Продадох го евтино. Дори не се замислих.“ – „Стотици милиони не е евтино, Halston.“ – „Напротив, Джо. И знаеш ли как разбрах? Ще ми струва два пъти повече, за да си го върна обратно.“


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dock J. Perry (@docks_weird_years)


След като губи правото да създава дизайни със собственото си име, Halston продължава да проектира модели за семейството и приятелите си. Освен за Лайза Минели той твори и за Марта Греъм, легендарната танцьорка и хореограф. През 1987 г. създава костюмите за спектакъла й „Персефона“ без никакво заплащане и това е един от най-въздействащите моменти в целия сериал. Както и оценките на критиците.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Halston Brands (@halstonstyle)


Апартаментът в Горен Ийст Сайд с изпреварил времето си интериор, червеният кабинет, огледалните стени, неизменните орхидеи за стотици хиляди долари, лимузините, кокаинът, сексът, „Студио 54“ – това също е част от живота и историята на Halston. Тези неща са показани в сериала и наследници на дизайнера наскоро отправиха остри критики към създателите. Според Лесли Фроулик, племенница на Halston, е търсена единствено сензация.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Guillaume Hinfray (@guillaumehinfray)


Halston умира през 1990 г. от рак, получен като усложнение от ХИВ. Последните 18 месеца от живота си прекарва, пътувайки по тихоокеанското крайбрежие.

„Погледни синьото на този океан. Как слънцето се отразява в него. И как постоянно се променя. Виж, сега е изцяло сребърно. Преди, ако погледнех това синьо, щях да си помисля „Какво мога да направя с това синьо?“. Умът ми щеше да препуска трескаво, докато обмислям каква колекция бих могъл да направя. Или може би повече от една. Може би с всички нюанси на синьото. Дали ще съм готов до есента? Какво ще направя? Ще го харесат ли хората? Но сега… Мисля само какво красиво синьо е това.“


https://www.youtube.com/watch?v=yCgdWHwEnrg


no

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Ultramarine A-Silhouette Coat от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Barrel Jeans in Dark Blue от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Къс панталон с набирания от KOTON

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Поло блуза с коприна от OXXO

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Свежо зелено за свежи мисли.

Ако сте пропуснали
Най-четени