Филип Трейси – шапкарят магьосник

x

Знаете ли какво е общото между британското кралско семейство, Хари Потър, „Сексът и градът” и Лейди Гага? Всички те са свързани с шапките, създадени от един и същи човек. Филип Трейси! Човекът, който може да постави върху шапка всичко, за което се сетите – телефон, омар, пера, рога, клони… И го прави с финес! За него ограничения няма, а вдъхновението е толкова голямо, колкото е дълъг и пътят от малкото ирландско селце до Бъкингамския дворец. Запознайте се с шапкаря магьосник – Филип Трейси….


 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Philip Treacy (@philiptreacy) на


От малкото селце до Лондон

Филип Антъни Трейси е роден на 26 май 1967 г. в малко селце, в графство Галуей, Ирландия, чието население тогава е около 500 човека. Той е предпоследното от общо осем деца, в семейството на хлебар и домакиня, която много обичала да шие. Именно шевната машина на майка му е и първият досег на малкия Филип до света на модата, или поне до създаването на дрехи.  Трейси разказва, че любовта му към шиенето се появила на около петгодишна възраст, като водеща причина за това били… сватбите. Къщата, в която семейство Трейси живеело, била непосредствено близо до църквата, където често се провеждали сватбени церемонии. Филип пък обичал да се „скрие” в тълпата празнуващи и да разглежда материите, кройките и дори копчетата по дрехите на хората. Особено обичал и шапките, не всички ги носели, но тези, които го правели му изглеждали като приказни герои. Страстта към модата не отслабва през годините и така 17-годишен Филип Трейси се премесил в Дъблин, за да учи мода в Националния колеж за изкуство и дизайн. Три години след постъпването си в Колежа, благодарение на отдадената си работа и високите оценки, Трейси печели стипендия, даваща му правото да следва моден дизайн в Кралския колеж по изкуствата в Лондон. Именно там, в Кралския колеж, скоро след постъпването на Филип, започват курсове по шапкарство. Трейси се включва доброволно и експериментално без да подозира, че това решение ще промени живота му завинаги.


 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Philip Treacy (@philiptreacy) на


От мазето до музея

Две години след началото на следването си в Кралския колеж по изкуствата, Филип Трейси взима още едно важно решение, отново без да знае, че то ще предопредели бъдещата му кариера. Младият Трейси избира на почти случаен принцип една от шапките, които е направил в скоро започналия курс и отива при Майкъл Робъртс, главният редактор на списание Tatle. Там освен с г-н Робъртс обаче се запознава и с още един важен човек – Изабела Блоу, модният редактор на списанието. Именно тя е силно впечатлена от шапката, която е донесъл и му поръчва да изработи подобна за нейната сватба. Трейси приема с удоволствие, а Изабела Блоу освен немалка сума пари, прави и още по-голям жест към Филип – кани го да заживее с нея и съпруга й в Лондон, като превърне мазето им в ателие.

Освен най-важното за един прохождащ творец – място, където да развива таланта си, приятелството между Филип и Изабела, му помага да се изкачи бързо по стълбичката на популярността и успеха, като го запознава с много от своите приятели. Те очаквано също започват да използват услугите му. А самият Трейси е толкова вдъхновен, че точно през този период прави някои от най-известните си шапки. Най-красивите, разбира се, са вдъхновени от и подарени на Изабела.

По-късно, през 2002 г. Музеят по дизайн в Лондон прави изложба, на която представя 30-те най-емблематични шапки, които Трейси е направил за Блоу. Изложбата носи името „Когато Филип срещна Изабела” и е толкова добре приета, че бележи рекорден брой посетители, по време на световното си турне.


 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Philip Treacy (@philiptreacy) на


От Шанел до… съвършенството

След няколко години, в които Изабела Блоу вижда как Филип се усъвършенства буквално пред очите й, тя решава, че е време да го потопи в дълбоките води на модната индустрия. За целта го среща не с кого да е, ами със самия Карл Лагерфелд. (Каква чест!) Лагерфелд  оценява високо таланта на Трейси и още на първата им среща му предлага да се превърне в дизайнер на шапките на Chanel, през следващите 10 години. Както може да предположите никой не би изпуснал подобен шанс и Филип Трейси с удоволствие приема предложението. Успехът не закъснява – още първата шапка, която прави за известната френска модна къща, се появява на корицата на британския Vogue, носена от модела Линда Еванджелиста. Карл пък няколко пъти, в различни интервюта заявява: „Това момче си е тъкмо на мястото!”.

От малките стъпки до големите скокове

Успехите на Трейси не приключват с Chanel, а тъкмо тогава започват. През 1993 г. Филип Трейси представя първото си самостоятелно модно ревю, по време на Седмицата на модата в Лондон. Сред неговите модели са Наоми Кембъл, Кейт Мос, Стела Тенант и Кристи Търлингтън, всяка от които се отказва от хонорара си, срещу една от шапките на Трейси. Добра инвестиция, няма спор!

Година по-късно, през 1994-та, Филип отваря и първия си бутик на ул. „Елизабет” 69 в Лондон. Мястото е емблематично и много специално за дизайнера – намира се на метри от резиденцията на Изабела Блоу. Там, откъдето започва всичко…


 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Philip Treacy (@philiptreacy) на


От червения килим до филмите

Встрани от работата за Chanel и други модни къщи, Филип Трейси  изработва и шапките за няколко филмови продукции, сред които „Хари Потър и Огненият бокал”, както и емблематичният сериал „Сексът и градът”. Самата Сара Джесика Паркър неведнъж е избирала шапките на Трейси за различни светски събития. Мадона, Лейди Гага, Наоми Кембъл и Грейс Джоунс пък са сред най-верните почитатели на дизайнера шапкар и често могат да бъдат забелязани с негови произведения на изкуството, върху главите.


 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Philip Treacy (@philiptreacy) на


От сватбите до Бъкингам 

Въпреки че най-голямата му муза винаги ще бъде Изабела Блоу, Трейси  е споделял, че огромна заслуга за неговата известност имат членовете на британското кралско семейство. Кралските наследници често избират неговите шапки за различни събития, а всичко започва през 2011-та, когато Филип е поканен да изработи 36 дизайнерски шапки за част от гостите на сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън. Няколко години по-късно, за сватбата на принц Хари и Меган Маркъл, отново на Трейси е поверена задачата да създаде шапките за някои от най-важните гости, сред които херцогиня Катрин и Камила Паркър. Самата Меган Маркъл също избра шапка на талантливия дизайнер за своето първо официално кралско събитие и оттогава може да се каже, че почти не се разделя с творбите на Трейси. Сигурно е много приятно да обитаваш Бъкингамския дворец.  Е, добре де, може би не буквално ти, но шапките ти… Филип Трейси заслужава да знае отговора!


 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Philip Treacy (@philiptreacy) на


 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Philip Treacy (@philiptreacy) на


 

Вижте тази публикация в Instagram.

 

Публикация, споделена от Philip Treacy (@philiptreacy) на

Текст: Ани Георгиева 

Снимки: Instagram

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Обувки от THE ROW

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Сако от BALMAIN

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Бяла тениска от BURBERRY

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Мини чанта през рамо от THE ROW

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

На ръба на уикенда.

Ако сте пропуснали
Най-четени