Седмото изкуство на Китай не се изчерпва с няколко имена, нито разглежда единствено темата за азиатската държава преди векове. В какви посоки се развива можем да видим по време на Фестивала на съвременното китайско кино, организиран от Институт Конфуций, който ще се проведе в столицата между 6 и 13 февруари.
Избраните филми са съставени от института с помощта на специалиста по азиатско кино доц. д-р Андроника Мартонова, която ще подготвя зрителите с важна и любопитна информация преди всяка прожекция. Тя ще обясни защо филмът „Къкъсили” (за група тибетци, които бранят антилопите от бракониерите в най-слабо населения регион на страната) е образец за новата еко вълна в китайското кино и защо Дзя Джанкъ е младата знакова фигура в независимото игрално и документално кино на Китай –„Светът” е първият му филм, успял да мине невредим през цензурата. Любителите на Седмото изкуство ще имат възможност да се насладят на наградения в Кан „Цин Хун”, както и на „Най-обичното” – първият филм от КНР, който говори открито за СПИН.
Прожекциите ще се осъществяват в Дом на киното, а във фоайето ще бъдат представени изложба на фотографии, снимани от българи, посетили Китай, както и изложение на книги, посветени на страната. „Онази планина, онзи човек, онова куче” е лентата, която открива Фестивала на 6 февруари от 18:30 часа. Тук можете да видите пълната програма на събитието.
Текст и снимки: Фестивал на съвременното китайско кино
Вижте още:
„Червената точка“ обедини Йоахим Хирлинг и Велин Динев в „Звукопространство“