Той е роден в Бристол, Англия на 7 юни 1965 година. През 1991 година Хърст прави първата си самостоятелна изложба в Woodstock Street Gallery с монохромни платна и живи тропически пеперуди. През 1998 година Деймиън Хърст е забелязан от Чарлз Саачи, най-големия за времето си рекламен магнат в Лондон и колекционер на съвременно изкуство. Саачи купува тогава творба на Хърст, озаглавена А Thousand Years („Хиляди години”) и така той става първия британски художник в колекцията му. През 1995 година Хърст печели престижната награда Turner (отличие, присъждано от галерия Tate, Лондон).
В изкуството си британският авангардист засяга темата за несигурността и преходността на човека и биологическото му съществуване като цяло. Неговите най-провокативни творби разглеждат въпросите за значението на живота и смъртта, властта и предателството, връзката между изкуството, комерсиализацията и парите. Най-известен е с картините си, скулптури тип „фармацевтични рафтове в лекарски кабинет” и инсталации на животни в стъклени резервоари, представени в стил Memento Mori (латински израз, който се превежда като “Помни, че си смъртен”).
Пеперудите като символ на жизнения цикъл присъстват в изобилие в творчеството на 45 годишния артист. The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living – тигрова акула в естествени размери, потопена в стъклен резервоар с формалдехид, има бурен успех в галерията на Саачи и е по-нататъшен подтик за Хърст да използва животни, затворени във формалдехид. Картините и инсталациите му са изложени в световноизвестни музеи, както и в частни и корпоративни колекции. Изкуството на Деймиън Хърст е обект и на сериозен колекционерски интерес. През последното десетилетие на търгове са разиграни над 1800 обектa, инсталации, рисунки, платна и графики на британския концептуалист. Оценяването и индивидуалната им продажна стойност варира от няколко хиляди до 13 млн. дoлара. Най-скандална, обаче остава исканата от Хърст цена от 100 000 млн. долара за работа, известна като For the love of God. Обсипаният с 8 601 скъпоценни камъка (три пъти повече от скъпоценностите върху короната на британската кралица за официални поводи) човешки череп е замислен като абсолютната провокация към най-богатите колекционери в света. Скоро след това Хърст заявява, че е намерен купувач, който ще плати рекордната цена. Това обаче се оказа консорциум от инвеститори, който включва Дънфи, Джоплинг и самия Хърст. Според Дънфи, черепът ще бъде препродаден след като обиколи музеите по света.
За първи път у нас ще бъде показана мащабната инсталация „Нова религия” на Деймиън Хърст, която ще гостува от 18 октомври до 2 декември в Националната художествена галерия. Другата изненада за почитателите на Деймиън Хърст в България е, че ще могат да видят не само изложбата там, но и отделна експозиция в Галерията за модерно изкуство. Всички експонати от паралелната изложба ще бъдат предназначени за продажба и могат да станат притежание на български колекционери и любители на съвременното изкуство. Преди две години именно арт салонът на „Оборище“ 10 показа у нас първата самостоятелна изложба на най-търсения и проспериращ съвременен артист.
текст: Марио Трифонов
снимки: Галерия за модерно изкуство, ул. „Оборище“ 10