Ежедневието подлага очите ни на сериозни натоварвания, като започнем от праховите частици и замърсяването, преминем през дългото стоене пред екрана на лаптопа и стигнем до три пъти отменения час за профилактичния очен преглед, защото „излезе нещо спешно”. Паралелно очите са от онези органи, които не проявяват силно изразена симптоматика, с която да ни сигнализират, че нещо от всичко, което правим не е наред. И най-често се сещаме да им обърнем внимание тогава, когато вече са преуморени или възпалени.
Много от нас пък са се примирили с идеята, че в даден момент от живота ще се наложи да коригират зрението си с очила или контактни лещи, но вярват че това е в твърде далечно бъдеще. Истината е, че носенето на очила при някои хора може и да няма как да се избегне, но пък процесът по отслабване на зрението може да се забави. При това със съвсем малко, но правилни и рутинни грижи, които разбира се ще ви споделим…
Профилактиката е важна
Съвсем неслучайно започваме с посещението при офталмолог, което е желателно да се случва поне веднъж годишно. Профилактично! Дори и да нямате ясно изразени оплаквания (а вие вероятно няма да имате, защото очите относително рядко боледуват) не пропускайте да си запишете час и да проследите развитието на зрението си. Може да сте променили диоптъра, ако носите очила и това да е причината за честата умора и главоболието. Или пък да получите препоръка да носите специални очила със защита от синя светлина, ако работата ви е свързана с дълго време престои пред екрани. Ами онова неприятно усещане, в края на работния ден – то вероятно се дължи на сухота в очите… Споделете с офталмолога как се чувстват очите ви през различните части на деня и като цяло как протича ежедневието ви. А колкото до очилата – тях не приемайте като присъда, в днешно време имате избор измежду стотици модели и форми, някои, от които вероятно няма да искате да свалите…
Обичайните заподозрени
Ако като деца ни казваха, че „ще си развалим очите от много четене”, то сега е „от много стоене пред екраните на лаптопи и смартфони”. За съжаление обаче е неизбежно – дългото стоене, не увреждането на очите. Днес работата на почти всеки трети човек е свързана с поне няколко часа, ако не и цял работен ден пред лаптопа. Телефоните пък са се превърнали в неделима част от ежедневието ни, което далеч не смекчава ситуацията. Проблемът всъщност идва не от самите устройства, ами от синята светлина, която излъчват и заради която се натоварват очите. Това, което специалистите препоръчват е на всеки час активна работа с екрани да правите поне 3 минутна почивка, в която първо да се разтъпчете (за да предотвратите схващания), а после и да оставите очите да отпочинат. Както и при възможност да използвате специализирани очила за работа с екрани, без значение дали носим фиксиран диоптър или не.
Бонус съвет: Лаптопите, таблетите и телефоните имат опция за намаляване на яркостта на екрана. Съветваме ви да я използвате, като я намалите максимално много, така че едновременно да виждате пълноценно екрана, но и да не натоварвате очите. Да, от личен опит знаем, че в началото е много дразнещо, но се свиква бързо и е в полза на зрението.
Да бъде светлина
Неуспоримо е, че след дълъг работен ден, компанията на хубава книга вечер е повече от добра. Постарайте се обаче книгата да е придружена и от подходящ светлинен спектър. Или иначе казано – избягвайте да четете на приглушена светлина, колкото и релаксираща да е тя, защото това натоварва очите и с времето води до отслабване на зрението. Разбираемо е, че няма как да се възползваме само и единствено от хубавата дневна светлина и понякога четенето вечер е неизбежно, но го правете в помещение с поне два източника на светлина. И да, както предположихте четенето на нощна лампа в леглото, преди заспиване съвсем не е добра идея!
Правилна защита
Продължаваме да бъдем на вълна светлина и по-специално „слънчева светлина”. Правилно се досещате, че от взаимоотношенията очи- слънце, се стига до слънчеви очила. Макар да бъдат възприемани повече като моден аксесоар, слънчевите очила далеч не са само такъв и още по-малко са предназначени за използване само през лятото. Директната слънчева светлина е вредна за очите през цялата година и е повече от препоръчително да я избягваме, носейки подходяща защита. Съветваме ви да изберете чифт, който има сертифицирана UV защита, и ако трябва да избирате между разнообразие или качество, то заложете на второто. Инвестицията си заслужава!
Чао, спирали!
От не по-малко значение за очите е и това, което слагаме върху тях. Особено при нас дамите. Без значение колко обичате вашата спирала за мигли и на каква висока стойност е цената й, в даден момент трябва да се сбогувате с нея, дори и да не е напълно изхабена. Оптималният срок на използване на една спирала за мигли е около шест месеца след отварянето й, а една остаряла спирала може да причини сериозно дразнене и дори да инфектира очите ви.
Същото важи и за останалите продукти, които нанасяме върху и около очите. Стари моливи, очна линия от миналата пролет, твърде прашливи сенки – всичко това може да се превърне в потенциален причинител на очни алергии, а те се лекуват трудно, затова не забравяйте да подновявате редовно съдържанието на козметичния си ненесесер.
Бонус съвет: Ако мислите, че след половин година няма да си спомняте кога точно сте отворили даден продукт, то добра идея е да поставите върху капачката му малко самозалепващото се етикетче със съответния месец на отваряне.
От важно, по-важно
Докато сме още на козметична тема, то редно е да споменем и за една рутина, която никога и под никаква форма не бива да забравяте. Дегримирането! Не е просто препоръчително, ами е задължително да почиствате грима си вечер, при това особено внимателно в зоната около очите. Преспиването със спирала може и да не ви изглежда твърде фатално, но всъщност най-малкият ви проблем на сутринта ще бъдат следите от спирала за мигли, върху белите сатенени калъфки за възглавници. През нощта очите имат свойството да се самопочистват, като отделят слъзна течност, ако обаче върху клепачите и миглите ви все още има грим, то е много вероятно частици от него да влязат в очите и да ги раздразнят и/или възпалят.
Знам, какво прави снощи!
Може би ще се изненадате, но пълноценният сън също оказва влияние върху зрението ни. Ако сте дали на организма и очите си поне 6 часа активна почивка, то освен здрава нервна система, ще имате и значително по-остро зрение. И обратното – очите ще бъдат първите, които с парене и тежест, през целия ден ще ви напомнят, ако не сте си взели нужната доза нощен сън.
Здраве в чинията
Със сигурност сте чували как „ябълка на ден, държи лекаря далеч от мен” и много вероятно в този ред на мисли е и да знаете, че „морковите са полезни за очите”. Всъщност и ябълките и морковите безспорно са полезни, но далеч не са единствената превенция в грижата за организма и по-специално за очите, която можем да осъществяваме чрез храненето. Грижите за добро очно зрение трябва да включват консумация на продукти, богати на лутеин, бета каротин, витамини А и С, както и омега-3 мастни киселини. Тях пък в естествен вид може да откриете в каисийте, броколите, тиквата, овесените ядки, бадемите, сокът от магданоз, рибата, аронията и боровинките. Да, както се очертава грижата освен полезна, може да бъде и много вкусна…
Раз, два, три – здрави очи
Знаете ли, че така както тялото ни има нужда от движение, за да функционира правилно, същото важи и за очите? „Е, да, но няма фитнес за очи!“ – ще си кажете. Фитнес няма, но пък и в очите има мускули, а за тях има очна гимнастика, която е бърза и лесна за изпълнение. Препоръчително е да правите гимнастиката сутрин, след ставане, но е подходяща и за всяко време през деня, в което изпитате напрежение или умора.
Ето и стъпките: Плавно движете очите си синхронно в различни посоки – нагоре, надолу, наляво и надясно. Повторете това пет пъти и продължете с кръгообразни движения по или обратно на часовниковата стрелка. След всяка „серия” правете почивка, като затваряте очите си за няколко секунди. За финал си изберете един близък и един далечен обект и движете погледа си между тях, няколко пъти. Това е всичко! Очите ви ще ви се отблагодарят…
Текст: Ани Георгиева
Снимки: Unsplash