Броени дни преди 8 март галерия Арте поздравява всички дами и почитатели на ювелирното изкуство с великолепната експозиция на българския художник-бижутер Анжело Красини. В юбилейната за автора година ще бъдат показани най-новите му постижения в съвременната авторска бижутерия, наситени с много топлина и изящество, с виртуозна изработка и поетична чувственост. Неговите творби са специален реверанс към жената, майката и Природата. И както казва самият автор: “От дете обичах да скулптирам, да рисувам. Но любовта към една девойка ме събуди, че това са предмети, които могат да носят радост. С натрупването на житейски опит и опит в изобразителните изкуства, стигнах до извода, че в накитите може да се приложи всичко това, което съм научил в скулптурата, живописта, графиката. Така накитът действително може да бъде изкуство, да носи онази магия на ръчния труд, на уникалното мислене. И най-вече е предназначен, поне така мисля, докато творя, за последното божие творение – жената.”
Крехката природна красота – това поначало е една от основните насоки в творчеството на Анжело Красини: вгледан в миниатюрната прелест на треви, цветчета, листа, той я отлива в сребро, „увековечава” я, претворява я в бижута. Тези природни форми запазват своята „индивидуалност”, асиметричност и причудливост, вплетени в конструкцията на колието, те умножават това усещане, още повече когато са в досег с човешкото тяло. И ако тази насока в творчеството на Анжело Красини напомня жанровете „натюрморт” или „пейзаж” в живописта, то използването на поетичен текст – хайку – препраща към други културни пластове /към бижутата са приложени хайку от автора/. Първоначално художникът „скриваше” такива текстове в структурата на бижуто; те оставаха като тайни заклинания, пожелания и послания на автора към бъдещия собственик и носител на накитите. Сега тези послания са открити, допълват уловената в метал природна красота с поетиката на мигновение, преходност и вечност, сляти в едно цялостно усещане – като късчета застинало време…
Анжело Красини е роден през 1954 година и завършва Строгановския институт в Москва, специалност „индустриален дизайн”, през 1979. Има пет самостоятелни изложби в София, Пловдив, Мюнхен. Участвал е във всички национални специализирани изложби, свързани с бижутерия и приложни изкуства, както и в международни прояви. През 1988 г. е удостоен с награда за участието си в Триеналето на приложните и декоративни изкуства в Ерфурт; получавал е и няколкогодишни награди от Съюза на българските художници.
Галерия Арте се намира в гр. София, ул.” Г.С. Раковски” 183 А, а изложбата ще продължи до 20 март.
Текст и снимки: Press
Вижте още:
Пътища без граници: „С една кола”
“Lord of the Dance” ще представят в София последното представление от турнето си