4 мита за диетите, от които е време да се откажем

x

Искаме да сме по-слаби, по-високи, по-ниски, по-стегнати – всичко, което се смята за предпочитано или приемливо в очите на една култура, обсебена от външния вид.

Културата на диетите насърчава мироглед, при който изглеждането по определен начин ни осигурява определено ниво на приемане. Социалните очаквания казват, че трябва да се впишем в „правилните кутии“, за да заслужим a, b, c…

Културата на диетите се проявява в живота ни чрез своите митове, от които е време да се откажем в ползва на по-здравословните навици.



Мит 1: Детокс диетите водят до загуба на тегло

Да, те могат да доведат до загуба на тегло, но много често само в краткосрочен план. Вместо да се впускате изцяло в детоксикация или да следвате рестриктивно прочистване, заложете на пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци, постни протеини и здравословни мазнини. Те ще помогнат на тялото ви да поддържа естествената си способност за детоксикация.



Мит 2: Интуитивното хранене е лесно и всеки трябва да го практикува

Може да ни е казано ясно и просто, че можем да се научим да ядем, когато сме гладни, и да спрем, когато сме сити, но всъщност е по-сложно. Интуитивното хранене не е нещо, което можем да развием за една нощ. Всъщност това е процес, който може да отнеме години.

Ако искате да опитате интуитивно хранене, за да се отдалечите от диетичната култура, да намалите безпокойството и срама около храната или да подобрите връзката си с храната, давайте смело напред и практикувайте интуитивно хранене. Но не използвайте интуитивното хранене като план за отслабване. Дори и да имате най-добри намерения, постигането на интуитивно хранене може да отнеме години. Може да се наложи да работите с диетолог, терапевт или лекар, за да ви помогне да се доверявате на сигналите за глад, на нуждите и тялото си. Няма такова нещо като универсален подход към диетата.



Мит 3: Избягвайте въглехидратите

Въглехидратите водят до наддаване на тегло – хм, дали? Нашите тела имат нужда поне 50% от дневния прием на калории да идват от въглехидрати. Ако човек намали въглехидратите от диетата си, може да отслабне само като изключи основни нужди на тялото си. Това може да доведе до наддаване на тегло, тъй като тялото се рехидратира и попълва запасите си от въглехидрати. Това поведение „всичко или нищо“ води до цикъл, при който може да започнем да се страхуваме от някои храни и да се чувстваме извън контрол относно храната.



Мит 4: Храната е или добра, или лоша

Зеленчуци – добри. Захар – лоша. Плодове – добри или лоши? Научихме се да категоризираме храната по този начин. Според някои диетолози този навик е толкова дълбоко вкоренен, че може да създаде чувство на срам, безпокойство и вина около храната, както и да доведе до други поведенчески разстройства в храненето. Истината е, че всички имаме различни нужди. Вместо да мислим за храната като за черна или бяла, е важно да разберем, че различните храни ни подхранват по различни начини, като оставим настрана хранителната стойност. Може би е време да се освободим от срама и от време на време да си подаряваме удоволствие.


Текст: Деси Найденова

Снимки: Pexels/Freepik

Още по темата
FASHION INSIDE CLUB

Очаквайте нашите отстъпки, промоции, новини и лимитирани предложения.
Запишете се сега!



/


Какво ново

Ultramarine A-Silhouette Coat от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Barrel Jeans in Dark Blue от Merlenne

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Къс панталон с набирания от KOTON

Може да купите от тук

Препоръки от седмицата

Поло блуза с коприна от OXXO

Може да купите от тук

Look of the day

~LOOK OF THE DAY~

Декември е за червено.

Ако сте пропуснали
Най-четени